חזרה לרשימת מאמרים
בגידה, אחרי בגידה, האם להיפגש
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, מערכות יחסים תגובות: 0 תאריך פרסום:06/07/2018

האם צריך להיפרד אחרי בגידה?

במהלך חיי הכרתי הרבה אנשים שאמרו ויצאו בהצהרות "אם הבן/בת הזוג שלי יבגדו, הם לא יראו אותי לעולם"!

מצד אחד אחד קל לצאת בהצהרות לפני שהארוע קורה באמת,

קל לחשוב שתעזבו את בני הזוג שבגדו אבל כאשר מתמודדים עם המציאות של גירושים/פרידה כל העניין מקבל משמעות שונה לגמרי, כי החלטה כזו היא מאתגרת מאוד אם ישנם ילדים בתמונה, עסק משותף, משפחות שהצדדים נקשרו אליהם, חברים משותפים, בעיה בריאותית קשה שאחד הצדדים מתמודד ועוד ..

ומצד שני למרות גם שלא קל להתגבר על פרידה עדיין ניתן לעשות זאת!

אז מה באמת עושים במצב של בגידה, מפרקים או נשארים?

הצטרפו בחינם! לאלפים שכבר קוראים פעם בשבוע את הניוזלטר של שירן רז

ניתן להסיר בכל עת

רק לעשות קצת שכל בנושא, הוכח על פי מחקרים כי רוב האנשים מחליטים להישאר בנישואים שלהם לאחר בגידה. הדבר החשוב הוא לטפל בבעיות שעשויות להוביל לבגידה ולקבל את העזרה הדרושה כדי להתאושש ושתוכלו להמשיך הלאה; לראות את הבגידה כמנוף לבנייה מחודשת וטובה יותר של הזוגיות.

10 נקודות שכדאי לקחת בחשבון לאחר שנודע לכם על הבגידה (לא מדברת על חשד, או חשש אלא על עובדות בשטח)

1. בגידה היא בעייני המתבונן

אין הגדרה אוניברסלית למושג 'בגידה', לכן הרבה אנשים רוצים לדעת את ההגדרה של בגידה. עבור חלק, בגידה היא לאחר קיום יחסי מין ומגע מיני עם אדם אחר. עבור אחרים, היותו של בן הזוג בקשר רגשי עם מישהו אחר – שיחות מאוחרות בעלי אופי אישי עם עמית לעבודה, או על קשר מתמשך עם האקס/ית מעיד על בגידה.

ישנם שמחשיבים בגידה כאשר יש חוסר שיתוף במידע מסויים כמו אימיליים, הודעות, שיחות, חוסר רצון לשתף מידע על מקום הימצאם, הרגלי ההוצאות או תכניות החיים.

לכן חשוב שבני הזוג שלכם ידעו איפה הגבול שלכם, נסו להיות כמה שיותר ברורים  ולהציג באופן גלוי מה מבחינתכם נחשב למעילה באמון.  זכרו, נאה דורש נאה מקיים. מה שאתם דורשים מהם, נכון גם לגביכם.

2. לרוב הרומנים יש סוף- "מים גנובים ימתקו"

חשוב לדעת כי גם אם ענייני הבגידה יכולים להיות סקסיים, משכנעים ומחדשים להפליא, רובם נגמרים. הסיבה לכך היא בדרך כלל הריגוש; שנגמר די מהר, סערת הריגוש המטורפת בהתחלה עלולה ולרב דועכת עם הזמן.

פירוש הדבר שלכולנו יש נקודות טובות ונקודות פחות טובות. כאשר שני אנשים נמצאים בעיצומה של התאהבות, הם מתמקדים רק במה שטוב. זה קצר מועד באופן כללי. זאת משום שהמציאות מתערבת ומתפוגגת.

אם הבגידה נמשכת כבר שנים ארוכות ויש קושי לצד הבוגד לפרק אותו, אז הסעיפים הבאים יתנו לכם תשובה.

3. טירוף זמני 

בגלל שהבגידה אשר מאיימת על הנישואים היא כל כך הרסנית, אנשים רבים מרגישים שהם מאבדים את דעתם כאשר הם מגלים שבני זוגם בגד בהם. הם לא יכולים לאכול, לישון, לעבוד, לחשוב או לתפקד באופן משמעותי. זה גורם לדאגה וספק עצמי אשר לעתים קרובות מוביל דיכאון וחרדה.

חשוב לדעת, מציאת בן הזוג בוגד יכול להיות מאוד טראומתי. למעשה, מחקרים עכשווים מראים שבני זוג שנבגדים מציגים סימפטומים הדומים לתסמונת פוסט טראומה (PTSD)  , איך שלא נהפוך או נסתכל על זה – בגידה היא דבר קשה, מצער וגורמת להפסדים רבים.

טירוף זמני הוא התגובה השפויה היחידה!

4. אתם לא לבד!

כאשר בגידה מתרחשת, בן הזוג הנבגד מרגיש לבד ובודד, אבל זה חשוב מאוד לזכור ולהזכיר לעצמכם כי אינספור של אנשים חוו את אותו הדבר ובאותה הצורה.

תתארו לכם עולם מושלם, בו כולם היו שומרים על ההבטחות שלהם, עומדים במילים שלהם ומקיימים את נדרי הנישואין, אבל במציאות זה לא קורה. הלוואי וכן, אבל זה פשוט לא קורה. החדשות הטובות בעקבות כך, שנוכל למצוא תמיכה זמינה מאנשים שכבר חוו את זה ויכולים לגלות אמפתיה לרגשות שלכם, ואף לייעץ ולעזור לכם כדי שתעברו את התקופה הזאת (לא משנה אם תחליטו בסוף להישאר או להיפרד).

5. עזרה מקצועית

מעבר לקבל הכוונה/עזרה מאנשים שחוו את זה, זה אף יותר חשוב לקבל עזרה מקצועית. תחושות שמלוות בבגידה הן מאוד קשות, ולפעמים אנחנו לא יודעים איך להתחיל בכלל לבנות את הקשר מההתחלה – אם בכלל.

מטפל זוגי/נישואין מקצועי יכול לתת מענה ראשוני ולהוביל אתכם. יש לזכור שיש למצוא מטפל אשר מאמין בלתקן קשרים לאחר בגידות, משום שישנם מטפלים מסוימים המאמינים כי בגידה הורסת את המרקם של מערכות יחסים ולא ניתנת לתיקון.

אז ברגע שאתם מחליטים לתת לזוגיות/נישואין שלכם הזדמנות שנייה, חשוב למצוא מטפל 'ידידותי' שיתאים למטרות הזוגיות שלכם.

אם החלטתם שלא לתת עוד הזדמנות ואתם מפרקים את החבילה, יש לזכור כי חשוב לקחת מטפל מקצועי אישי, שילווה אתכם בתהליך לא פשוט זה.

6. ריפוי לוקח זמן

אנשים באופן טבעי, כשהם חווים כאב, הם רוצים שזה ייפסק הכי מהר שאפשר. כאשר מדובר בריפוי לאחר בגידה, זה פשוט לא הולך לקרות לכם.

למעשה, אם חזרתם לשדר עסקים כרגיל מיד לאחר מכן, מדובר פה בהדחקה, והשמת רגשות עזים מתחת לשטיח.

כדי להחזיר את הקשר למסלולו – זה לוקח וייקח די הרבה זמן! ידרוש המון כוחות נפשיים ופיזיים, מול עצמכם ומול בני הזוג.

ישנם המון זוגות שמרגישים גם לאחר שנה שהם לא מצליחים להשתחרר מההרגשה הנוראית והם עדיין נאבקים, בכך הם חושבים שמשהו לא בסדר איתם. אני מוכרחה להגיד לכם – שכאב ושיקום מבגידה זה תהליך ארוך מאוד, וגם אחרי שנה זה עדיין טרי.

ריפוי מבגידה הוא תהליך איטי עבור רוב האנשים, ובניית האמון מחדש לוקחת זמן, סבלנות, ורצון הדדי.

7. עליות וירידות

אחד הדברים הכי מתסכלים ומבלבלים בתהליך הריפוי כי העובדה שבני הזוג חושבים שהבעיות נפתרו, ושדברים השתפרו אבל אז יש נסיגה נוספת.

הסיבה לכך היא שהדרך להחלמה אינה קו ישר. יש המון עליות וירידות. המון אנשים כאשר רואים מכשול הם מאמינים שחזרו 10 צעדים אחורה, אך אין זה המקרה. גם שני צעדים קדימה ואחד אחורה משאיר אתכם מקדימה.

כל עוד יש מגמת עלייה, מתבצעת התקדמות. תהיו סבלניים ואל תוותרו!

8. לא למהר לספר לחברים/בני משפחה

חשוב לא לפעול במהירות מיד לאחר שאתם מגלים על בגידה, ולספר לכל המשפחה ולחברים. זאת משום שאם תחליטו כן להישאר בקשר הזה לאחר מכן, בני המשפחה לא בטוח יתמכו בקשר הזה יותר. יתרה מכך, הם עלולים אף להפעיל לחץ עליכם לעזוב.

מצד שני, חשוב עד הכרחי לדבר עם חברים קרובים, יקירים, בני משפחה כדי שיעזרו לכם. טיפ ממני, תנסו עד כמה שאפשר לדבר עם אנשים שפחות יהיו שיפוטיים. אנשים אובייקטיבים עד כמה שאפשר או בעלי השקפת עולם של הקשבה ולנסות להבין או לתקן.

9. אתם לא תשכחו, אבל סליחה היא מתנה שאתם תעניקו לעצמכם

זה לא יעזור, אם נבגדנו, אנחנו פשוט לא נצליח לשכוח את זה. למעשה, אף פעם לא נוכל. מה שקורה שהכאב מהזיכרונות נוטה להיעלם ולהיטשטש. יתרה מכך, זה אמנם קשה להגיד את זה אבל באיזשהו מקום לא צריכים לשכוח בגידות; כי ככה כולנו לומדים, מהניסיון – לטוב ולרע.

אף על פי שאיננו שוכחים, סליחה היא חובה!  אדם אשר מחזיק בטינה היא מזיק לבריאות שלו מבחינה רגשית ופיזית. ברגע שאדם נבגד מצליח לשחרר רגשות של סליחה, חייהם מתבהרים. זה משחרר. אהבה מתחילה לזרום שוב.

הסליחה לא מיועדת לבן הזוג הבוגד, אלא לעצמכם; סליחה היא מתנה שאתם נותנים לעצמכם בלבד.

10. כנות

זה הטיפ הכי חשוב שיש לי לתת לכם, תהיו כנים עם עצמכם לגבי השאלה- האם היה משהו במערכת זוגית שגרם לבגידה? האם משהו בזוגיות השתבש כבר לפני? האם הייתם בסדר גמור ובכל זאת בגדו בכם? אולי בכלל אתם שכחתם את עצמכם? לפעמים חוסר אכפתיות שלנו מעצמנו, באופן מוזר גורם לצד השני שיהיה אכפת לו פחות מאיתנו. בגידה זה דבר קשה! וצריך לוודא עם עצמנו אם אנחנו חיים עם בני זוג בוגדניים סדרתיים או שזה רק משבר שממנו תצמחו טוב יותר?!

כך או אחרת, זו תשובה שרק אתם יכולים לתת. אתם יודעים מה אתם מרגישים וכמה אתם באמת אוהבים וכמה אתם מוכנים להילחם!

לצד הבוגד, קחו אוויר- תצטרכו אותו 🙂

זוגיות טובה, שופעת, אוהבת, ומתפתחת לכולם.

שירן

חזרה לרשימת מאמרים

הצטרפו בחינם! לאלפים שכבר קוראים פעם בשבוע את הניוזלטר של שירן רז

 


 

*ניתן להסיר בכל עת

להרשמה לניוזלטר של שירן רז