חזרה לרשימת מאמרים
הם אינם מחמיצים הזדמנות להעשיר את נסיונם
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:12/01/2017

20 דברים שאנשים חכמים לא עושים

השאלה הראשונה עליה יש להשיב, היא מה הופך אדם לחכם. האם מדובר ביכולת לזכור מספר רב של עובדות? האם זוהי מנת המשכל, שהיא מעל הממוצע, או בכלל בלתי רגילה?האם  זוהי התבונה הגורמת לאדם לקבל החלטה ראויה ברגע קריטי, או הידיעה להפיק את המיטב ממצב שלילי, או קשה?

אולי זוהי היכולת לקחת בחשבון מספר רב ככל היותר של היבטים לפני קבלת החלטה הנוגעת לפעולות עתידיות שיינקטו. קרוב לודאי שמדובר בשילוב טוב של כל התכונות שהוזכרו לעיל.

מן הסתם, כאשר פוגשים אדם חכם ומצליח, קשה להצביע במדוייק על התכונות האחראיות להצלחתו ולרווחתו. הבה נודה על האמת: קל הרבה יותר ללכת על דרך השלילה, כלומר, להבחין בדברים שאנשים חכמים אינם עושים, ומכאן להגיע למסקנה לגבי הדברים מהם יש להמנע. הכל יבוא מאליו, כל עוד נעקוף את אותם דברים שליליים.

1.הם אינם מתעלמים מהאפשרות לחסוך כסף

זהירות הינה מעלה, אך אין לבלבל בינה לבין רדיפת בצע או קמצנות. היכולת לנהל את כספיך ולחסוך, תוך הימנעות מהוצאות מיותרות, הינה תכונה המעוררת הערצה. למעשה, מפתיע כמה פרטים קטנים ישנם, המצדיקים בדיקה קפדנית.

ניתן להמנע מאותן הוצאות חסרות משמעות, לכאורה, והכסף אותו ניתן לחסוך יכול להצטבר לכדי סכום משמעותי.

קניית מסנן לברז עשוי לצמצם את ההוצאה בגין קניית בקבוקי מים. הבחירה למלא מחדש מחסנית דיו למדפסת, במקום לקנות מחסנית דיו חדשה הינה השקעה שקולה נוספת. החלפת נורות החשמל בבית בנורות חסכוניות באנרגיה, הינה בחירה נבונה נוספת. השימוש ביישומים המצמצמים את דמי ניהול כרטיס האשראי, או בחירה בבנק גדול, במקום בבנק המקומי, הינה החלטה טובה גם כן.

ישנו תוכן איכותי בהיקף בלתי נתפס באינטרנט, הן חינוכי והן בידורי.לא ניתן להכחיש כי תשלום למנוי לכבלים או למגזין כלשהו הינו צעד חסר משמעות וטעם. כמעט כל דבר שמעניין אותך נמצא באינטרנט, תמורת מחיר נמוך יותר, באמצעות שירותי הענן או כמאמר חדשותי באתר מסויים.

העניין הוא, שעלינו להבין היטב כי החוכמה טמונה בדברים עליהם אנחנו משלמים ממילא, או שכבר נמצאים ברשותנו.

2.הם אינם סומכים רק על אחרים

אין פסול בכך שיש לנו חברים, בני משפחה, או עמיתים לעבודה בהם אפשר לבטוח. כל אחד צריך אדם עליו יוכל לסמוך בעת צרה. אך תלות מלאה, או כמעט מלאה באדם אחר, תיצור לך תדמית של אדם חלש. גם אם אתה חכם  מאוד, אינך יכול להרשות לעצמך את הלוקסוס.

אתה יכול להיות בעל מוח מבריק, אינטליגנציה יוצאת מגדר הרגיל וכיו”ב, אבל אם לא תנתב את התכונות הללו כראוי, אתה רק תוציא את עצמך בלתי ראוי, חדל אישים. כאשר אתה זקוק לעזרה, בדוק ביסודיות אם מדובר בקושי אמיתי. במקרים רבים, הפחד וחוסר הבטחון ימנעו מאיתנו לפעול.

תמיד עולה המחשבה, “מה אם אני רק מחמיר את המצב?”מחשבה זו הינה מוצדקת לחלוטין. להבדיל, חוסר הנכונות להתגבר על פחד מעין זה אינו מוצדק.

3.הם אינם נוהגים בחוסר אחריות

אל תבלבלו בין האמירה לעיל, לבין האמירה “אנשים חכמים לא נהנים”, או, “אנשים חכמים הם משעממים”. אפשר להנות, אפשר לשתות קצת אלכוהול, או לצחוק. אחריות אינה מילה נרדפת לחוסר עניין. אחריות פירושה שאדם אוהב אורח חיים מסודר.

ארגון מעולה מוביל לרמת יעילות גבוהה יותר, בין אם אתה סטודנט באוניברסיטה, שכיר, בעל עסק, אמן, או ידוען.

כולנו נושאים באחריויות כאלה ואחרות, אשר אינן תמיד נכפות עלינו מבחוץ. דחייתן ללא כל סיבה ברת תוקף אינה אלא הכנה לעתיד לחוץ ומלחיץ יותר. כמעט כולם חמשלמים את מחיר חוסר האחריות, דהיינו תוצאות לא רצויות, אבל אנשים חכמים פשוט מיישמים את מה שלמדו כתוצאה מאי נוחות כזו שחוו.

4.הם אינם חשים מובסים רק בשל הצורך להעריך מחדש את אמונותיהם

הסביבה שלנו, ההורים, ההשכלה והעבר שלנו כולם שותפים לגיבוש האמונות והשקפת העולם שלנו. כל אלו מניבים את אותו מקום הידוע כ”עולם הפנימי שלנו”. אם לחדד, מדובר בדימוי שאנו מגבשים לגבי העולם הסובב אותנו, בעיקר באמצעות החושים, אך ביטוי זה יכול להתייחס גם לנקודת המבט שלנו לגבי סוגיות פילוסופיות.

האמונות שאנו רוכשים במהלך החיים אינן שגויות כשלעצמן, אך סביר להניח שהן יוכחו כבלתי מתאימות, כאשר אדם נחשף לחוויה שונה בתכלית, או כאשר הוא מתמודד עם שאלות מורכבות וקשות יותר, הדורשות מענה. כמו כן, נניח שאדם עובר דירה ומשנה את סביבת המחיה שלו. קרוב לודאי שהוא ייחשף לדפוסי התנהגות שונים, ולו מסיבות הקשורות להשכלה, או להיעדר השכלה באיזורים מסויימים, דבר אשר גורם לתכונות אנושיות אחרות להתפתח ולבלוט יותר.

במוקדם או במאוחר, האמונות שלנו יעמדו למבחן. לעיתים הן יעברו את המבחן ונמשיך להחזיק בהן, ולעיתים- לא. אנשים חכמים בוחנים את אמונותיהם באופן קבוע. הם אינם מוותרים עליהן לחלוטין, אלא מעצבים אותן מחדש ומאפשרים להן להתפתח ולצמוח בהתאם להתנסות החדשה שהם עוברים. אל תחמיצו את ההזדמנות להרחיב את התודעה. אין תבוסה במצב שהפקת ממנו דבר בעל ערך.

5.הם אינם נתקעים בהרהורים על טעויות שעשו

יש להבהיר כי סעיף זה מתייחס לחברות שייצרו מוצר גרוע, או לבמאי קולנוע שיצרו סרטים לא מוצלחים וכו’. אין זה נדיר שאדם מעלה רעיון שנראה לו כיצירת מופת אמיתית, אך כאשר אותו רעיון הופך למציאות, נראה שהציבור לא מתרשם. מצב כזה עלול להיות משפיל ובאמת לא נעים, אבל דברים כאלה קורים, אם נרצה בכך אם לאו.

כאשר אדם עושה משהו שנועד למשוך את ההמון, אבל נכשל בכך, עליו להתחיל מהתחלה, מאפס. מי שרוצה להרשים, צריך להקשיב לקהל אליו הוא פונה. לא לתקן מוצר קיים, לא ליצור סדרת או ספר המשך, מתוך נסיון להוכיח עד כמה החזון שלו מבריק.

התנהגות כזו תעלה לנו רק באמינות שלנו, וגם אם נצליח להוציא תחת ידינו משהו טוב, ייתכן כי אנשים אפילו לא יטרחו לנסות אותו. אדם שיודע מתי לוותר, לא יצטייר כחלש או כטיפש. אדרבא, צעד כזה רק יעניק לו מרווח גדול יותר של זמן לעבוד על חזרתו אל התודעה הציבורית.

6.הם אינם מאפשרים לעבר שלהם לעכב אותם

לא ניתן למחוק את העבר, והוא אינו שב כדי לרדוף אותנו. הוא פשוט נשאר איתנו כל הזמן. עלינו ללמוד להתמודד איתו, ולא לאפשר לו להפריע לנו להגיע להישגים בעתיד. אם לא ניתן לשקם שום דבר בעל ערך מהתנסות עבר כזו או אחרת, לא נותר אלא לסגור מאחוריה את הדלת, ולהמשיך הלאה.

התנסויות עבר מעצבות את אישיותנו בהווה, וקשיים שחווינו פעם, יכולים לחזק את האופי, אלא שאנשים נוטים להשתמש בעבר שלהם כהצדקה לטעויות שהם עושים, ולהתנהגותם. ייתכן כי התירוצים הללו משרתים אותנו בקבלת תובנות מאחרים, או שהם נועדו כדי שיהיה לנו קל יותר לסלוח לעצמנו.

ואולם, אם אתם מכירים בפגמים שלכם, ובכל זאת לא עושים דבר בנגון, רק מפני שיש בידיכם תירוץ, הרי שבחרתם בפתרון הקל, וכך לא נוהגים אנשים חכמים.

7.הם אינם סומכים על המזל לפתרון בעיותיהם

“קווה לטוב – צפה לרע”. זוהי אמירה נכונה שתכוון אתכם כאשר אתם משקיעים מזמנכם וממאמציכם בדבר מסויים. התקוה לתרחיש הטוב ביותר שאפשר היא הכח המניע אותנו, ואילו ההכנה לגרוע מכל מונעת מאיתנו להתפרק. מאידך גיסא, אין הבדל בין סתם תקוה שהדברים פשוט יסתדרו מאליהם לבין עצלנות.

למזל אמור להיות חלק קטן בלבד בהצלחה שלנו. חשבו שההסתמכות גם על המזל תדכא את השאפתנות.

יתרה מכך, אנשים חכמים לעולם לא מיחסים את הצלחתם למזל, אלא לעבודה הקשה שעשו. אם תשקיעו את לבכם ואת נשמתכם בהשגת מטרה כזו או אחרת, כמה מאכזב יהיה אם בסופו של דבר, המזל ייחשב לגורם העיקרי להצלחתכם.

8.הם אינם מזניחים היבטים חשובים בעסקים שבניהולם

אחד ממפתחות ההצלחה הוא תשומת הלב לפרטים, או תשומת לב בכלל. כאשר אדם מנסה להיות בעל עסק חכם, הרעיון המנחה אותו באופן כללי  הוא שמוצר איכותי יבטיח הצלחה.

ההגיון הזה אינו מושלם, מכיוון שגם אם ביכולתך להציע את המוצר האיכותי ביותר, וזאת במחיר אטרקטיבי יותר מזה שנקב המתחרה שלך, הרי הדרך לעסק רווחי עדיין ארוכה מאוד.

אמינות הינה גורם חיוני בתקופת מכירות מוצלחת, כלומר, אתה זקוק לאסטרטגיית פרסום טובה. מתוך כך משתמעת השאיפה לנוכחות מתמדת ולהופעה מקצועית, ומתוך כך נובע הכלי היעיל ביותר להפצת מודעות כזו למותג, הווה אומר, אתר האינטרנט שלך.

לעולם אין להמעיט בערך השפעתו של אתר האינטרנט, שהרי אנשים ישפטו את המקצועיות שלך על סמך עיצוב אתר האינטרנט שלך, התאמתו לקהל היעד, הסמכות שמשתמעת ממנו והתכנים שהוא מציג. אנשים רבים מציעים שירותים או מוצרים מדהימים פנים מול פנים, אך באינטרנט, הם ייראו כמו חובבים.

כהתחלה, מצאו ספק שירותי אינטרנט טוב, וזאת על מנת להבטיח שהאתר יהיה נגיש ומתאים לקהל היעד שלך.  לאחר מכן, יש לדאוג לעיצוב איכותי ולבסוף, לתיאור רהוט וברור של המוצר או השירות שאתה מציע.

מן הסתם, זוהי דוגמא אחת מני רבות להיבט חשוב, וישנם כמובן היבטים אחרים, כגון מתן שירות לקוחות  טוב, בניית תכנית תמריצים יעילה וכו’. אבל, העיקר הוא לא לשים את כל הביצים בסל אחד, אלא לפזר כוחות ולתקוף בכמה חזיתות.

9.הם אינם מהססים ללמוד משגיאותיהם

שגיאות הינן בלתי נמנעות. במוקדם או במאוחר, משהו ישתבש, צץ משתנה שלא נלקח בחשבון ובכך פוגם בתכניות המתוקתקות שגבשנו קודם לכן. לא נוכל לשלוט בכל דבר, ואין בנו רמת המודעות הנחוצה לבחון את הדברים מכל זוית אפשרית.

השגיאות מטרתן להראות לנו את החולשות שלנו ולאלץ אותנו למתן את השפעתן על חיינו. בכנות, בכוחן של שגיאות ללמד אותנו רבות על החיים שלנו ועל עצמנו, בתאי שנאפשר להן לעשות זאת. למידת משגיאות פירושה מציאת אותם הדברים שראוי לזכור מחוויה לא נעימה שחווינו, להבין מה השתבש ולמצוא דרך להמנע מאותם שיבושים בעתיד. אנשים חכמים משתמשים בתשומה זו כבסיס לעבודה פנימית, ומשנים את שיש בכוחם לשנות.

אנשים יהירים יחפשו תירוצים, ויבחרו להאמין בצורה עיוורת בשיפוט שלהם, מבלי להתבונן פנימה. לא רק שהתנהגות כזו מהווה מכשול להצלחה בעתיד, היא גם מרחיקה מאתנו אנשים ובעלי ברית.

 10.הם אינם מוותרים על הרעיונות שלהם רק משום שהם נתקלים באי הסכמה מצד אחרים

מוקדם יותר במאמר, הועלתה הטענה כי הידיעה מתי לוותר ולהתחיל מחדש הינה דבר חיובי ומבורך, ושעקשנות ושתלטנות מניבה תוצאות שליליות. ברם, אדם חכם יודע מתי למתוח את גבולות היכולת לעמוד איתן כאשר המצב משתנה לרעה.

יש הבדל בין מצב שבו אדם נותן הזדמנות לרעיון שהעלינו, ולדחות אותו בסופו של דבר, לבין מצב שבו הצד השני מראש לא נותן הזדמנות לרעיון שהעלינו. כולנו זכאים למשוב בונה באשר לסיבה שבגללה הרעיונות או המוצרים שאנו מציעים אינם מניחים את הדעת.

אם אדם רוצה לפסול רעיון שהעלינו בפניו בגלל תחושת בטן, אסור לנו לוותר. עלינו להאבק למען הסיכוי להתקדם מעלה ולפרוח, או לנסות למצוא אדם אחר אשר יקשיב לנו ויעריך את הרעיון שלנו.

האפשרות שאדם מסויים חש מאויים לנוכח הידע והמומחיות שלנו תמיד ישנה. לפיכך, אדם כזה ירצה לעכרב את התקדמותנו והתפתחותנו. אם ברצונכם לפרסם או להשיק משהו, פנה ליותר מדעה אחת. גם אם הדעה הראשונה מחמיאה, פנו לקבלת חוות דעת נוספות.

ניתן לנצל ביקורת בונה כתובנה בעלת ערך רב, שיועיל לנו בעתיד.

11.הם אינם יוצאים בהצהרות שייצרו להם תדמית חלשה בעתיד

למעשים יש יותר כח ממילים. אל תפלו לתחושת בטחון יתר ותתארו את עתידכם במילים בומבסטיות ומאדירות, מפני שאתם רק תגרמו לעצמכם להראות כמי שמחפשים תשומת לב, ובאופן בלתי נמנע, תאבדו מאמינותכם.

אמינות הינה בכלת חשיבות עליונה לעתיד ולרווחה האישית. דוגמת הסיפור על הילד שצעק “זאב, זאב” מוכרת לכולם. אובדן האמינות תרמה רבות להשלכות שנגזרו מאותה סיטואציה. אם אתם רוצים שיקחו אתכם ברצינות ויתייחסו אליכם בכבוד, אל תגידו מילים גדולות ללא כיסוי. יותר פשוט לתת לעבודתכם המאומצת לדבר בעדכם.

12.הם אינם מחמיצים הזדמנות להעשיר את נסיונם

התנהגות זו קשורה באופן הדוק לסוגיית האמונות, אשר הועלתה קודם לכן. זאת, במקביל למילותיו של פרירדריך ניטשה, “אין עובדות נצחיות, ואף לא אמיתות נצחיות”. כבני אדם, לעולם לא נגיע לכדי שלמות מוחלטת, ובשום מקרה, איננו אמורים להציב לעצמנו מטרות כאלה. להבדיל, השקעה מתמשכת לטובת התקדמות בתחומים שונים הינה אכן פעולה שינקוט בה אדם חכם.

המדע מרחיב באופן בלתי פוסק את הבנתנו את העולם, תוך בחינה מתמדת של תיאוריות, וגיבוש תיאוריות חדשות. גם ממצאים ישנים, או מוכחים אינם מונחים לאנחות. אדרבא, הם נבחנים ומוגדרים מחדש, וכך מתעדכנים. אנשים חכמים תמיד ישאפו להתקדם, יחקרו ללא הפסק כדי לחפש אחר הדבר הקרוב ביותר אל האמת, ולאו דווקא כדי לגלות את מה שמבחינתם הוא האמת.

זוהי דרך יעילה להרחבת יריעת הידע שלנו, שהרי מדענים הם בדרך כלל בעלי תכונות המאפיינות אנשים חכמים, או לפחות נתפסים כבעלי התכונות הללו. הלא מאז ומתמיד, רוב הידוענים החכמים הם מדענים.

13.הם אינם יודעים לסגת ממטרה ראויה

בדומה לדיון לגבי הרעיונות הטובים, אנשים חכמים אינם נסוגים ממטרה שראוי להלחם למענה. מהפכות הונהגו והשיגו את מטרותיהם בזכות יחידים כאלה ולמרבה המזל, בחברה שלנו עדיין יש הרבה מה לתקן ובכך מספקת לנו מטרות שראוי להלחם למענן.

לעיתים קרובות, אנו נחשפים לביקורת מצד הורינו, הממונים עלינו, או המורים שלנו לגבי הטעם שלנו, תחומי העניין והתחביבים שלנו. בכנות, מדי פעם, הם אפילו צודקים, אבל לאורך כל ההסטוריה התגלו טעויות בשיפוט וקבעונות. הדורות המוקדמים יותר נוטים להזעיף פנים לנוכח דברים שאינם מבינים לגמרי ושקועים בעצמם יותר עד כדי חוסר יכולת לתת לדברים הללו הזדמנות.

תארו לעצמכם כמה אומנות לצורותיה – יצירות מוסיקליות, ספרים וז’אנרים בקולנוע לא היו קיימים כיום לולא נתפסו כרעיון טוב בעיני אנשים. כיום, משחקי הוידאו מתמודדים עם אותה הבעיה: הם נתפסים כגורם להתנהגות אלימה בקרב צעירים, ויש אנשים שבעיניהם משחקי הוידאו אינם מדיה ראויה להנחלת ערכים עמוקים יותר.

14.הם משכילים לנצל את הפוטנציאל הטמון בגאדג’טים שברשותם

היעדר ידע לגבי תחום מסויים, או היעדר מיומנות הנחוצה לביצוע משימה מסויימת אינה הופכת אדם לחסר יכולת באופן אוטומטי. אנשים חכמים יודעים כיצד להתגבר על מכשולים כאלה. הם יכולים למצוא פתרונות שיחפו על נקודות התורפה שלהם.

הפקת מלוא התועלת מהגאדג’טים שברשותכם עשוי להתגלות כמועיל במגוון תרחישים.

מן הסתם, טלפונים חכמים וטאבלטים מציעים חיבור לאינטרנט וגישה ל”גוגל”, ולכן כל מה שעליכם לדעת הוא כיצד להשתמש ביעילות בדפדפנים הללו. כמעט לכל דבר שברצונכם לדעת זמין כחוברת הדרכה או כמאמר באינטרנט. כלומר, כל עוד אתם מחוברים לאינטרנט, תוכל לפתור בעיות מורכבות.

חנויות האפליקציות מציעות שפע אפליקציות, ורבות מהן מצויינות. ישנן, כמובן, אפליקציות שטותיות לחלוטין, אבל בכל טלפון חכם או טאבלט מותקנות אי אילו אפליקציות שימושיות. לדוגמא, ייתכן שתצטרכו אפליקציות שיעזרו לכם בניהול נתונים, ותקל עליכם משמעותית את העבודה מבחינת סדר וארגון.

אפליקציות שיעזרו לכם בניווט במקומות לא מוכרים, ובכך יעלו את רמת הבטחון שלכם. אפליקציות שיכולו לעזור לכם למצוא מסעדות טובות בארץ זרה, כגון “ילפ”. (Yelp) זאת ועוד, ניתן לעקוף משמעותית מחסומי שפה בזכות אפליקציות תרגום, ואף כי אינן מדוייקות לחלוטין, הרי שעדיין הן טומנות בחובן עזרה גדולה.

15.הם אינם מפריזים בהערכת היכולות שלהם

פרנקנשטיין של שלי וגיתה של פאוסט מספרים סיפור שטמונה בו אזהרה, הממחיש כיצד המבריקים ביותר ביננו עשויים לסבול מנפילה טרגית, רק מפני שהם הלכו רחוק מדי מבחינת חציית הגבולות האישיים שלהם. שאיפות ועבודה קשה הם דבר בריא ואין להתבייש בהם, אך ללא ויסות ואיזון, התכונות הללו עלולות להיות מסוכנות.

בהתחלה, קרוב לודאי שתתישו את עצמכם במשך זמן רב, וזה אכן עשוי לגרום ללחץ ולהשפיע באופן שלילי על הבריאות שלנו. התשוקה הבלתי נדלית להתקדמות בתחום מסויים עשויה לערפל את ההשקפה, ולגרום לאובדן שליטה בהבטי חיים אחרים, חשובים לא פחות. בסופו של דבר, אנו עשויים למצוא את עצמנו בנתק מקבוצת השווים שלנו, ולחוות את העצב הנובע מכך שאין עם מי לחלוק את ההצלחה.

שנית, גם לתודה שלנו יש גבולות, ולעיתים קרובות, חשיבה פעילה על בעיה כזו או אחרת לא תוביל אותנו לשום מקום. עלינו לדעת מתי אנחנו תקועים ומתי לקחת פסק זמן. במילים אחרות, עלינו לאפשר לתהליכים הבלתי מודעים שבנו לתפוס פיקוד ולראות מה יקרה.

תופתעו כמה פעמים התשובות פשוט באות מעצמן. יתר על כן,גם כאשר התשובות ברורות לכאורה, מוטב לבחון אותן שנית בבוקר, מפני שאז, הן אולי לא ייראו אידיאליות כפי שנראו לנו יום קודם.

16.הם אינם רוכשים אויבים מיותרים

ללא קשר למצב האישי או למעמד, בין אם אתה כוכב עולה בשמי היזמות, או שכיר בחברה קטנה, סביר להניח שתפגוש אויבים, יריבים ומתחרים, איך שלא תגדיר יחידים מסויימים.

האנשים האלה אינם מזיקים מטבעם. האמונות שלך, האידיאולוגיות שלך, או השקפות העולם שלך הן אלו שאינן תואמות לשלהם. הבעיה היא שלעולם אין לדעת מה הם עשויים לעשות אם הם מרגישים שמתגרים בהם, וקרוב לודאי שהם רואים אותך כפי שאתה רואה אותם, והתוצאה היא איבה מערערת.

חשוב לעמוד על ההבדל בין אויבים שנרכשו בכורח הנסיבות, לבין אויבים שנרכשו בגלל המעשים שלנו. כבר הבהרנו כיצד תחרות עלולה לעורר פראנויה קלה, כך שמוטהב להמנע מלחרחר קונפליקטים מיותרים. כאשר אתה מתחבר עם יחידים עקשנים וחמומי מוח, תהיה בטוח שאתה לא היחיד שעמד על התכונות הללו.

כל נסיון לחדד או להוכיח טענה מסויימת עם אנשים כאלה לא יובילו אותך לשום מקום. יהיה נבון להנהן, או לומר שאינך מסכים ובזאת לסיים את הדיון.

כאשר אדם נכנס לשותפות, יש לערוך תחקיר יסודי ומעמיק אודות השותפים הפוטנציאליים, כדי לוודא שקטן הסיכוי שיתעתעו בו, אך גם כדי לוודא שאותו אדם לא עושה צעד שייתפס כרמאות. זאת ועוד, אדם שעובר תהליך גירושין, עליו לוודא כי הפרידה לא תהיה בטון צורם ורע לחלוטין, מכיוון שבניית קשר המתבססת על מעשי זדון לא תיטיב עם אף אחד.

17.הם אינם מרשים לגאוה שלהם לעמוד בדרכם

הגיע הזמן לצטט את אחד מאמני המנגה האהובים עלי (קומיקס יפני), טיטה קובו:  “אם היא חלודה, אל תבטח בה. אם בעליה אינו מסוגל לשלוט בה, היא תפצע אותו. כן, הגאוה היא סכין”. בדרך כלל, משנות רוחניות מגדירות גאוה כתכונה לא רצויה ולא טובה, אך המציאות נוטה לזמר שיר מאופרה אחרת. להיות בעל גאוה הינה דבר מקובל לחלוטין, אבל כאשר הגאוה מכרסמת בנו, או אז מתעוררת אי הנוחות.

אין זה מצב נדיר, שכאשר אדם הופך כה מבריק, הוא אוטומטית נוטה לשלול דעות של הסובבים אותו. זאת ועוד, אדם במצב כזה ימצא את עצמו דוחה הצעות או יוזמות טובות רק מפני שהן לא באו ממך. אנשים חכמים מסתמכים על ההגיון, ואם הגאוה חודרת לשם, אזי היא הופכת לתכונה שלא כדאי לטפח.

18.הם אינם שמים את כל הביצים בסל אחד

לא מדובר בהחלטה קלה. לעולם אל תנתבו את כל מאמציכם אל עבר רעיון אחד. תמיד תדאג לתכניות גיבוי, לחלופות, לאפשרויות וכו’. כידוע, אנשים עלולים לא להתרשם מהעיצוב של האתר שלך, או שמשהו עלול להשתבש אם לא ניקח בחשבון את כל המשתנים.

כל האמור לעיל אינו מרמז על כך שעליכם להתייאש ולסגץ כשהדברים אינם מסתדרים כמתוכנן, אבל  זהו נושא לדיון אחר.

19.הם אינם משקרים לעצמם שהכל ילך חלק

נקודה אחרונה: אל תחיו באשליה שהחיים יהיו קלים. מאמציך אולי יסוכלו לא פעם. אנשים נבונים יודעים לאסוף ולהרים את עצמם ויחזרו אל המירוץ. הם עובדים על הבטחון שלהם, ואינם מצפים שהדברים יהפכו קלים יותר. גם כאשר הדברים נראים פשוטים, השארו על המשמר, שהרי לפני הסערה תמיד יש שקט.

אנשים חכמים אוהבים אתגרים ואת הריגוש שמקורו בהתגברות על מכשולים. פסק זמן לתקופה מסויימת הינו דבר מבורך ומרענן אמנם, אבל אנשים חכמים חיים למען התמודדות עם בעיות חדשות והתגברות עליהן.

20.הם אינם לוקחים סיכונים מיותרים

כולנו מצאנו את עצמנו, בשלב מסויים בחיים, במצב שבו יכולנו לקחת סיכון בתמורה לרווח גדול בהרבה. אם אתם מכורים לאדרנלין, מוטו כגון “תשואה גבוהה כרוכה בסיכון גבוה” אינו פסול כמוטו לחיים.

התנהלות חכמה ושקולה לרוב עומדת בסתירה לגישה זו, מאחר שלא משתמע ממנה שלא נצטרך להתמודד עם סיכונים, אבל היא מגבילה אותנו רק לסיכונים ההכרחיים. גם סיכונים קטנים שבצידם רווח משמעותי, כמו לוטו וטוטו, נחשבים כבחירה חלשה. אם יש בידיכם עודף מזומנים, חסכו אותם וחכו שיצטברו לכדי סכום גדול יותר. אל תסתמכו על אנשים, זרים במידה כזו ואחרת, או שייקרה בדרככם קלף חופשי. עבדו קשה כדי להגיע להצלחה. אל תתפתו לאפשרות לחולל שינוי בחייכם בין לילה.

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות