חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:23/11/2015

איך ניתן לפתור בעיות בצורה יעילה ויצירתית

פתרון בעיות

אנחנו נוטים לתקוף בעיה באופן ישיר, ובדרך כלל לא מצליחים לפתור אותה. מדוע?

קיומה של בעיה על פני השטח מעיד בדרך כלל על כך שהבעיה נמצאת בשלב דלקתי. אי אפשר לתקוף אותה ישירות כי מצב דלקתי הוא מצב רגיש וכואב. מגע ישיר בכאב גורם להינעלות.

אנחנו הודפים כל דינמיקה המעוררות את אותו מקום. זו גם הסיבה שלעיתים אנשים נוטים לטמון את הראש בחול, ולא בגלל שהם אינם הרגישו כי משהו אינו כשורה, אלא בגלל שהם ידעו שעימות עם האמת, תכאיב להם מאוד, כך שעדיף להישאר בהדחקה. אף אחד לא אוהב להתמודד עם כאב!  אפשר לחכות שיגיע משבר גדול ויעיר אותנו לדרך פתרון חדשה. או להתחיל לעשות עבודה “עוקפת”.

מה נכון לעשות? לבדוק באופן שיטתי את המידעים והקבצים הנמצאים אצלנו.

במיוחד לכל אותם מחשבות אוטומטיות.

לקבלת התכנים במייל אישי

"תוכן טוב הוא מצרך. תוכן מצויין הוא נדיר"

כך נחשוף את העולמות הפנימיים שלנו שהם פחות גלויים לנו בדרך כלל, ונמצא את המניעים האמיתיים שלנו.

 מה הן מחשבות אוטומטיות?

קחו כמה דקות לעצמכם, תתרכזו ותעקבו אחרי ההנחיה שלי.

הנחיה: חישבו, מה הדבר הכי נורא, עצוב, טוב, שמח, שקרה לכם?  ורשמו לפניכם.

להצטרפות חינם לערוץ הטלגרם
לחצו כאן

הסבר: החוויות הפנימיות שלכם בין אם הן מאוד טובות ובין אם לא טובות, יכולות להיות רק פרשנות שלכם לאותן חוויות, ויכול להיות שמישהו אחר היה מגדיר כטובות בעוד שאתם מפרשים אותן כלא טובות.
כל סט ההתרחשויות הפנימיות בעצם מעצב את מערכת הדפוסים והאמונות שלכם.

כל מה שקורה לנו, אם הייתה לנו חוויה מאוד קשה, אם הייתה לנו מערכת יחסים מורכבת עם אחד ההורים, אם הייתה לנו ילדות שהעבירו אותנו ממקום למקום ולא הצלחנו לפתח מערכת קשרים טובה מול חברים, אם חווינו חוסר פרגון או נידוי חברתי שזה אגב דבר נוראי שיש לו השפעה לשנים כשנזכרים בזה.
אם הייתם ילדים שגדלים בנוכחות של הורים חרדתיים, זה מפתח אצלכם מנגנון אוטומטי שכל פעם שהאינסטינקט שלכם קורא לכם לקפוץ קדימה, במקביל יש איזו מערכת שבולמת ולא נותנת לכם להתקדם. בעצם זה לחיות תחת בלם תמידי שכל פעם שאתם רוצים ללכת בעקבות התשוקות שלכם, משהו עוצר אתכם.

כולכם עברתם כמה וכמה דברים בחיים. אתם לומדים את השפה של הרגשות שלכם, של התחושות שלכם, את האמונות שלכם לגבי מה שעובד ומה שלא. אם אתם רואים שיש משהו בחיים שלכם, סיטואציה, תחום מסויים שבאופן שיטתי לא עובד, משהו לא מצליח, צריך לעצור לרגע ולבדוק את המחשבות האוטומטיות שעולות באותו אירוע. מה האינסטינקט של המוח, איזו אמירה הוא קולט לגבי אותו עניין. אלה האמונות הפנימיות המעכבות שלכם. ואותן חייבים לנפץ ולשנות.

אתן לכם דוגמה לאמונה; הייתה  לי לקוחה שהאמינה שכשהיא הולכת לראיון עבודה אצל מנהלות כוח אדם, אצל בנות, היא בחיים לא תתקבל, כי ההיא מקנאה בה וזאת מסתכלת עליה באופן מסוים וזה בכלל לא משנה אם זה נכון או לא נכון אבל מראש היא היתה מגיעה טעונה למעמד הזה.

אותה בחורה דיברה ממקום מאוד כואב, המחשבה שלה על עצמה כלא ראויה באמת להתקבל לעבודב בזכות הכישורים שלה, כך שהיא העצימה את המראה שלה והפכה אותו בולט ופרובוקטיבי יותר, וזאת בשביל להצדיק את הסיפור שהיא סיפרה לעצמה. זו לא היתה הדרך לפתור את הבעיה אלא להעצים אותה.

מה כן יכלה לעשות? למקד את תשומת הלב שלה, בבניית הבטחון העצמי המסתמך על השתלמויות מקצועיות בתחום, קראית מידע על החברות אותן התראיינה, משתתפת בסדנאות להעצמה אישית, קוראת על נשים שהצליחו בזכות מי שהן ולא בגלל מראן. ועוד ועוד דוגמאות.

מצד שני היה לי לקוח שבא אלי ואמר: “אני מרגיש שאני צריך לשנות את העולם, שזהו, אני מרגיש שזה ענק וממש מעבר לפינה וזה נפלא”. יכול להיות שאותו אדם באמת ישנה את העולם וזה בסדר. אבל צריך להבין שאם אתם מטילים את התודעה שלכם רחוק מידי, גם זה יכול לעצור אתכם מלבצע את המהלך שצריך בשביל להגיע לדבר הענק הזה.

המקום הכואב אצלו היה חוסר הצלחה בסדר גודל שאביו ציפה ממנו, וכל מה שהוא עשה הוא הרגיש לא מספיק מוצלח גדול ומשפיע, כך שכל תשומת הלב שלו היה במחשבות שווא, על עולם קסום שפתאום ימלא את חייו. מה שקרה בפועל הוא היה עסוק בלחלום במקום פשוט לעשות.

המחשבות האוטומטיות האלו גורמות להרבה אנשים להרגיש שהם חיים ליד החיים, לא בתוך החיים. ההבנה הזאת יחד עם האפשרות לעצור ולפרק את מה שכל-כך הרבה שנים משפיע עליכם, היא אחד הדברים הכי חשובים שתוכלו לקחת מהמאמר הזה.

פתרון בעיות והשגת מטרות באופן לא ישיר

אישה מרגישה לא בנוח בכל פעם שהיא נמצאת ליד בן הזוג שלה. היא מרגישה לא נשית, לא מושכת.

דרך אחת להתמודד עם זה היא בתקיפה חזיתית. לומר לבן הזוג: “אתה לא מפרגן לי, אתה לא אוהב אותי, אתה לא מסתכל עלי”.

זוהי התמודדות ברובד החיצוני של הבעיה. בדרך כלל, הדרך הזו לא פותרת את הבעיה.

דרך אחרת להתמודד היא להקיף את הבעיה מסביב. לא באופן ישיר. להכניס משבים של אנרגיה חיובית לחיים. לטפח את עצמה יותר. לעסוק בספורט שהיא אוהבת.

כשרוצים להשיג מטרה, לא נוגעים במטרה עצמה. נגיעה ישירה במטרה עצמה מחלישה את ההסתברות שהמטרה תושג. הדרך היעילה יותר היא ליצור כמה חזיתות חזקות שמעצימות ומשליכות אנרגיה וכך מרפאות בעדינות את הבעיה עצמה.

 

לסיכום, אם משהו לא עובד. שנו את הדרך אליו.

.

חזרה לרשימת מאמרים
חנות