חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:30/05/2015

אינטואיציה בעסקים וקבלת החלטות

משחר ההיסטוריה, אנשים חיפשו דרכים יצירתיות להרחיב את העיסוק שלהם, ממניעים אישיים, כלכליים וציבוריים.

יש בנו דחף פנימי לחפש פתרונות שיניבו עבורנו את הסיפוק והאושר המיוחל. הדרך לפתרון כמו הפתרון עצמו, שונה מאדם לאדם, תלוי תרבות, מין, חינוך, אופי ועוד..

חלקנו נבחר בניהול עסק עצמאי,  מתוך אמונה שהפלטפורמה הזו  תניב רווח כלכלי בצד סיפוק אישי. הדרך ליצור הון כלכלי נלמדה והתפתחה עם השנים, עברה גלגולים רבים וזכתה לתיאוריות כלכליות ופילוסופיות רבות. עם בוא הטכנולוגיה והתמודדות עם החיים המודרניים החומריים והתובעניים, אנו מוצאים עצמנו מתלבטים רבות בשאלה: “מה יביא לי רווחה כלכלית?”, ובאותה נשימה מתכוונים גם לרווחה נפשית!

הקושי מתחיל בחוסר יכולת שלנו לשבור את מעגלי החשיבה ודפוסי ההתנהגות. אנו מחפשים באופן טבעי את המקום המוכר והנוח, וכל תזוזה מאזור זה מצריכה שינוי, שינוי מציב אותנו על קרקע לא יציבה , אזור לא מוכר הדורש הרבה מאוד אומץ והתמודדות עם פחדים.

הפחד משינוי יכול להיגרם ממניעים שונים כמו:  חוסר תמיכה של הסביבה, ביטחון עצמי נמוך, חוסר אמונה, חרדה מהעתיד לבוא, שואלים הרבה “מה .. אם?!” , לחץ כלכלי ועוד..

כל אלה גורמים לנו עייפות  בלבול ומתח. קשה לנו לדעת מה אנו באמת רוצים?!

הצלחה בחיים כמו בעסקים מחייבת שינוי , ליצור עסק מצליח ויציב אנו מחויבים לצאת מאזור הנוחות אשר מגביל אותנו למצוא בתוכנו את המידע החדש אליו אנו זקוקים. באזור הנוחות אנו יכולים למצוא “עוד מאותו הדבר”, זוהי חשיבה ריאלית ולוגית המופעלת בעזרת צד שמאל של המוח, בעולם המערבי יכולות אלו נלמדות וזוכות להערכה. חשיבה על סמך תהליך או על סמך נתונים ריאלים.

בעסקים חשיבה של “עוד מאותו דבר” כבר לא מספיקה. לשבור מעגלים וליצור פריצות דרך חדשות: במוצר, בשיווק, ביציאה ממשברים, מחייב חשיבה אחרת.

גם כשאנו כבר יודעים את אשר חשקה נפשנו איננו מוצאים את האומץ לעשות את הצעד הראשון, מי שכבר העז והתחיל נתקל במערכת שלמה של החלטות שעליו לבצע וזאת בכדי שהעסק, המיזם או הפרויקט יהיה ראוי לשמו.

אם כך בשביל לבחור את העסק הנכון לנו בפלטפורמה המדויקת לאותה תקופת זמן, צריך יותר ממה שצריך בנמצא.

כל בר דעת יודע כי ישנם תנאים הכרחיים להקמת עסק: סקר שוק, בדיקת עלויות, ניתוחי כדאיות, אשראים, בנקים, פרסום, התאמה בין יזם למשקיע, כסף,ועוד…

  • ובכן איך ייתכן שבכל זאת יש עסקים שנפתחו בניגוד מוחלט לסקר שוק והצליחו בגדול.
  • איך ייתכן שראיינת עובד שהביא הרמוניה לצוות גם מבלי תעודות מתאימות.
  • איך ייתכן שקמת בבוקר וידעת בוודאות שהמיזם שלך יהיה להיט אפילו שכולם חשבו אחרת.
  • איך ייתכן שמשהו בתוכך בוער ויודע שלמרות שהנתונים הריאליים לא הראו תחזית ורודה אתה ידעת שהתזרים יהיה חיובי, ואכן כך קרה.
  • איך אתה יודע?! זוהי אינטואיציה !

בין אם אדם החליט על מיזם חדש, או ניהול עסק קיים, אחד הדברים הקשים ביותר הוא לבנות תחזית מדויקת לעתיד. ‘מה יהיה אם וכאשר…’

לאורך השנים למדנו כי עלינו ללמוד את העבר וכך נדע את העתיד. אנליסטים,כלכלנים,בוני תחזיות מסתמכים על נתוני העבר ובונים מגמות עתידיות. הבעיה היא שקצב החיים שלנו היום, הופך להיות כל כך מהיר, משתנה, ללא יציבות, חסר וודאות שכל תחזית יכולה להשתנות השכם והערב. ואנו מחויבים למצוא כלי יעיל שיעמוד במבחן הזמן, יאסוף מידעים קטנים בהווה וירכיב אותם לכדי תחזית חדשה עתידית.

אם כן מהו אותו כלי חדש ורב עוצמה?

ההפתעה היא שהכלי הזה נמצא מהיום שבו האנושות נוצרה ושמו – המוח!

חונכנו ותורגלנו להשתמש בצידו השמאלי של המוח. אשר אחראי על החשיבה הריאלית, הלוגית, המספרית, המדעית, עובדות העבר וההווה.

זוהי החשיבה הזכרית, שימוש בחמשת החושים, שמערכת החינוך וההורים מחזקים ומתגמלים בהערכה, מאז תקופת הגן ועד בכלל…

החיסרון הוא שמוח שמאל לא יכול ליצור חשיבה אחרת, פריצת דרך, כי הוא חושב באותו הסדר בתבניות.

לעומתו מוח ימין, האחראי על רגשות, דמיון, חקירה,יצירתיות, ניסיון, אינטואיציה, חשיבה הוליסטית, ‘תמונה גדולה’. יכול להבין לראות ולתרגם מידע חדש. שילוב כוחות בין שני צידי המוח יוצר את אותו היתרון שאנו נזקקים לו כל כך בעסק מרגע הגיית הרעיון.

שימוש במוח שמאל בתחושה משאיר אותנו באזור בטוח וידוע. במציאות אנו נעים באותם מעגלים, מאמינים באותם דברים ולא מתקדמים או מתקדמים עד נקודה מסוימת ונעצרים. אנו מכירים את השפה של מוח שמאל – שפת המילים, לעומתו מוח ימין מלמד אותנו שפה חדשה שפה של סימבולים ודימויים.

המודל מחייב שימוש של גם וגם

האינטואיציה מסוגלת לקלוט מידע חדש ומוח שמאל מעבד אותו ללוגיקה חדשה. כך ששימוש בשני צידי המוח נותן הבנה חדה ומודעת לדברים שלא ראינו בלעדיי האינטואיציה, פותח את שדה הראייה ומרחיב את היכולת שלנו להתנהל במציאות ברורה יותר.

האינטואיציה היא שפה שעלינו ללמוד, תפקידה לזהות מגמות ושינויים זעירים שקורים ‘מתחת לפני השטח’. האינטואיציה מסוגלת לקלוט אלפי פיסות מידע ולהרכיב תמונה חדשה. האינטואיציה יודעת בו ברגע מה נכון.

האינטואיציה מרגישה הרמוניה בין אנשים, התאמה של עובדים לתפקיד, מתחברת להלך הרוח בעסק, האינטואיציה מזהה השקעה רווחית.

האינטואיציה מהירה ומדויקת יותר מהלוגיקה. היא רק עדינה יותר, והשפה שלה איננה במילים, אלא באנרגיות סימבולים ותחושות. האינטואיציה היא חוש מולד כמו כל שאר החושים היא ניתנת ללמידה ולפיתוח.

קצב החיים מכתיב לנו להיות בתגובה לסביבה רוב הזמן ולא לעצור לרגע בשביל ליצור, להתחדש, להבין נקודות מבט אחרות, זוויות שונות, גם בחיים האישיים.

התהליך שבו אנו לומדים להעיר את האינטואיציה, מחייב אותנו לשאול שאלות, “לאלץ” את המוח לחשוב קצת יותר.

עצם תהליך החשיבה המעמיק והאחר עוזר לנו לשבור את אותם מעגלי חשיבה, אנו מבינים יותר, מרחיבים את שדה הראייה, רמת הביטחון העצמי עולה, פחות מפחדים, האומץ לבצע את ההחלטות שלנו מתגבר, ואנו יכולים להימנע ממשברים עתידיים, ואם כבר נכנסו למשבר נוכל לצאת ממנו ביתר קלות.

אימון האינטואיציה מחדד את הטיימינג, כשאדם קשוב לעצמו הוא יכול להתחבר לרחשי הסביבה ויודע מהו הטיימינג הנכון לכל פעולה.

אינטואיציה היא חלק הכרחי בקבלת החלטות נכונות. מערכת קבלת החלטות נכונות הכרחי בקיום עסק מצליח.

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות