חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה מערכות יחסים, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:20/09/2015

איך לשפר את הביטחון העצמי?

ביטחון עצמי הוא אחד הדברים החשובים ביותר, כי הוא משפיע על איך נרגיש במהלך היום, איך נאסוף את עצמנו בתקופות לא טובות, איך נמקסם הזדמנויות, איך נחווה את עצמינו בתוך אינטראקציות עם אנשים קרובים או זרים והאם נשיג את מבוקשינו.

בטחון עצמי הוא תהליך שלפעמים לוקח תקופת חיים, ותמיד יש לאן עוד להשתפר.

אבל כמו הכינרת, גם לביטחון עצמי יש קו אדום, שמתחתיו אנחנו כבר בהרס עצמי.

כך שלא משנה איפה על הסקאלה אנחנו נמצאים, ואם עשינו דרך, תמיד אפשר וכדאי לתת חיזוק לביטחון העצמי שלנו.

חמישה דברים שיעזרו לכם לשפר את הביטחון העצמי:

1.פרופורציה

לראות במימדים הנכונים, את הארוע שקרה לכם, את מה שאמרתם, את המצב שנכנסתם אליו. בלי הלקאות עצמיות, בלי הבטחות מיותרות של מה יהיה אם הכל ישתנה בעתיד, תתמקדו בהווה, ותפעלו לפי האמת שלכם. לרב, אנחנו יוצאים מפרופורציות, כי אנחנו מקטינים את מי שאנחנו מול האירוע החיצוני וחושבים על הרע מכל שיכול להגיע.  אם משהו קורה ממש עכשיו יש לכך סיבה, כמעט הכל הפיך, ובמרחק זמן (אפילו של יום) דברים יכולים להשתנות. החיים דינמיים וכך גם האירועים והתחושות שלכם.  כרגע, זה לא כל החיים.

 2. החלטה

קחו החלטה, מהרגע שאתם קמים בבוקר, שהיום אתם תרגישו בעלי בטחון עצמי, היום מותר לכם לעוף על עצמכם, ואתם לא צריכים שום סיבה מיוחדת, היום בא לכם להרגיש נפלא וחוזקה ועוצמה מבפנים, תחליטו שאתם לא צריכים אישור מאף אחד על איך שאתם ניראים, וכמה אתם מוכשרים או מוצלחים, תחליטו- שאתם מיישרים את הגב, מותחים את הכתפיים לאחור, מרימים ראש, מחייכים לעולם. ואתם- רק בזכות מי שאתם- זה הכל. בלי לחפש שום צידוק או הוכחה, פשוט להיות אתם במהדורה הכי בטוחה שיש.

3. דיאלוג פנימי

שימו לב באופן מיוחד  לכל מה שאתם אומרים לעצמכם, על עצמכם. כמה אתם כועסים/מבקרים/מתלוננים/נחרדים רק מהמחשבות שמתרוצצות לכם בראש. לרוב אנחנו מעייפים את עצמנו רק מלחשוב מה אם… ומה ההם אמרו, ומה ההוא חושב, במקום לחשוב מה אנחנו רוצים ואז להשיג את רצוננו. הרי, אם המחשבות ברובן שליליות, אתם תחוו רגשות לא טובים, תהיו מחוסרי אנרגיה, שפת הגוף תהיה רפויה או עוינת, ולא תצליחו להגיב לסביבה בצורה בונה ומתפתחת, כזו הרותמת את החיים אליכם. במהלך היום, שימו לב למחשבות הרצות לכם בראש, ותווסתו יותר ויותר את הטובות שידברו על הלא טובות, טכניקה אחת טובה- כשיש לכם יום כזה, תמצאו מישהו לפרגן לו מכל הלב, משהו אמיתי, גם תתענינו בשלומו של מישהו זר, אפילו בחנות גלישה או בסופר, אפשר לשאול שאלות המראות על איכפתיות ולחייך לצד השני. המיקוד ישתנה והלחץ להמשיך לחשוב את אותן מחשבות שליליות ירד.

4. תתחדשו בפריט חדש

מידי פעם, בלי קשר לכלום, רכשו משהו קטן שיעשה לכם מצב רוח טוב, לא מדובר בהרבה כסף, יכול להיות פריט בכמה שקלים בודדים. יכול להיות  אפילו עציץ, ספר, עגילים, תמונה, נר ריחני, אודם, גאדג’ט, מחברת צבעונית… ורק אותו (לא מדובר במסע קניות, או משהו דומה), אלא פריט עם נשמה שיעשה לכם טוב.

תוכלו גם לעשות סדר בתיק שלכם (מיועד במיוחד לנשים), לזרוק משהו ישן ולהתחדש במשהו חדש – מרומם את מצב הרוח.

5. צאו לעולם !

אף אחד לא בנה את הביטחון העצמי שלו מלשבת על הספה או לבהות במסכי המחשב או הנייד שלו, בטחון עצמי נוצר דרך החוויות! אשר מאלצות את הלמידה העצמית דרך החשיפה שלנו לעולם, והאתגרים בסביבה חדשה.

אחד הדברים הכי חשובים בבניית בטחון עצמי הוא ללמוד את עצמכם דרך החוויות, זו הדרך לפתח קשרים חברתיים ובכך להכיר את עצמכם טוב יותר, לצבור ידע, לשפר את היכולות שלכם, ללמוד כישורים חדשים שיש לכם.

צאו החוצה, תתנסו בכל דבר שאתם רוצים, רכיבה על סוסים, ציור, ריקוד, תיפוף, מדיטציה, תקשיבו להרצאות בתחומי פיתוח המודעות או בתחום שאתם אוהבים, לכו לתערוכות, תשתתפו בפרויקט התנדבות, הרשימה ארוכה…

כאשר אתם יוצאים לעולם, משהו טוב מתחיל לקרות לכם, ודרך החוויות אתם מבינים מה אתם אוהבים ומה לא, מכירים אנשים חדשים, את הטובים שימרו  קרוב אליכם והם גם יתווספו לאלו שיתמכו ויפרגנו, או לפחות יהיו שותפים לעניין מסוים.

כאשר אתם יוצאים לעולם, יש אנרגיה חדשה שמתחילה לעבוד, ותוך כדי תנועה היא ממשיכה להניע את עצמה, ואז אתם יוצרים עוד חוויות וצוברים עוד ידע, ולומדים עוד על עצמכם, וכך תחושת הביטחון עולה ועולה.

בתמונה, אני בסייגון- ליד כנסייה ורודה לגמרי, גם מבפנים וגם מבחוץ,  וניראת יפה ומיוחדת כמו מהאגדות, tan dinh church‬‏

לפוסט בושא בטחון עצמי,בחרתי את התמונה הזו דווקא, מכיוון שבאחד המסעות שלי בעולם, ביקרתי במקום נידח בהרים ליד ברצלונה, ואחד המדריכים נתן לקבוצה שהלכה בעקבותיו, הסבר שאני אימצתי עכשיו לשם הפוסט.

כך אמר: ” הנצרות שמה דגש על כנסיות ענקיות ומפוארות בשביל להעצים את הכוח של אלוהים והשבריריות של האדם.

ביהדות, הבתי כנסת יותר צנועים, בשביל להנגיש את האלוהות. ולחזק את הקשר למקום, וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ

בבודהיזם, יש  פסלוני בודהות קטנות ורבות בכל מקום, והיחס אליהן כמו בן משפחה, הן מקבלות מקום בתוך הבית או העסק ומזון טרי כל יום, מיץ תפוחים בננות ועוף בגריל, (משתנה לפי העדפה אישית), כי הם מאמינים שהאלוהים נמצא בכל דבר.

והרי, בטחון עצמי, הוא התפיסה שלנו את עצמנו מול הסביבה, וכאשר אנחנו חוששים ממשהו שהוא חזק מאיתנו אנחנו מתגמדים, כאשר אנחנו מבינים מי אנחנו ובמקביל נותנים את הכבוד לסביבה אז הבטחון ומי שאנחנו יכול לגדול ולהתחזק.

חזרה לרשימת מאמרים
חנות