חזרה לרשימת מאמרים
בניית מותג משפיע
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה יזמות, מאמרים, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:19/09/2020

5 סיבות למה השפעה יותר חשובה מהמודעות למותג

מה לדעתכם חשוב יותר, ההשפעה שיש למותג או המודעות שהוא קיים?

יזמים רבים מתמקדים במודעות המותג, וזו טעות.  זאת, מכיוון שמודעות המותג לבדה אינה יוצרת המרות ומכירות. חשוב מכך, היא אינה מהווה ערבות לכך שיתקיימו המכירות שהם מצפים.

הבה ניקח כדוגמא את Toys ‘’R’’ Us. החברה פעלה במשך 70 שנה עד שבסופו של דבר הגישה בקשה להגנה מפני פשיטת רגל ולאחר מכן אכן התפרקה. מי ממכם לא מכיר את המותג הזה? מניחה שכולם.

להבדיל מחברות כמו וולמרט ואמזון, אשר נטלו פלח שוק נוסף, לצד יכולתן להציע מחירים נמוכים יותר, Toys ‘’R’’ Us קרוב לוודאי היתה שורדת אם היתה מנצלת בצורה טובה יותר את כוח ההשפעה שהיה בידיה. כשחברה זו הגישה בקשה לפשיטת רגל, כמעט כל הדורות החיים בארצות הברית הכירו, לכל הפחות, את המותג באופן פעיל, במידה כזו או אחרת.

בשנת 2019, הפדרציה הקמעונאית הלאומית קבעה כי “קרוב ל-9 מתוך 10 הורים אומרים כי ילדיהם משפיעים, ולו במידה מסוימת, על הרכישות שלהם – בין אם מדובר בפריטים לבית ובין אם עבור הילדים עצמם”.

לקבלת התכנים במייל אישי

"תוכן טוב הוא מצרך. תוכן מצויין הוא נדיר"

לא היה מדובר במגמה חדשה מבחינת הוצאות כספיות. על בעלי עסקים ועל יזמים להתאים את עצמם לשינויים בשוק מבלי לנהוג באימפולסיביות או באטימות לנוכח ההתרחשויות והניואנסים. לפני שנים רבות, יותר הורים החלו גם להתמקד ולהעניק לילדיהם חוויות. אף על פי כן, המוצרים לא התיישנו ועמדו במבחן הזמן. אדרבא, הדבר פשוט העלה בפני חברה כ-Toys ‘’R’’ Us צורך להדגיש את מוצריה באמצעות שירותים וחוויות.

במקום לנצל את כוח ההשפעה שבידה, על מנת לבסס היענות מותג, ולא רק לשמר מאגר לקוחות, אלא גם להרחיב אותו, החברה לא לקחה את השרביט לידיה. וקל לעשות את אותה השגיאה גם.

להלן חמש סיבות שכוח ההשפעה חשוב יותר ממודעות מותג:

להצטרפות חינם לערוץ הטלגרם
לחצו כאן

1.מודעות מותג לא תמנע פשיטת רגל

לקוחות עדיין מסתמכים במידה רבה על המלצות לגבי מוצרים ושירותים. זו הסיבה שבגללה שיווק משפיענים עדיין יעילה כל כך. כאשר צרכנים מציינים את רצונותיהם ואת חששותיהם, אפשרו להם להכתיב לכם את הכיוון. מודעות מותג אינה מופיעה בין לילה, וגם לא נבנית על ידי אדם אחד. השפעת צרכנים הולמת ואתית עשויה להניב תוצאות מיידיות ויכולה להתחיל בפעולה יחידה, או באדם יחיד. היא אף עשויה למנוע פירוק של עסק!.

2.גם הדים שליליים יכולים לייצר הזדמנות

אפשר אף לומר שגם פרסום שלילי, הוא פרסום. ואפשר לנהל את המשבר בצורה חכמה.

אם אתם, כחברה או כמותג, עושים שגיאה, הודו בה. התנצלו בצורה כנה, ולאחר מכן נקטו בפעולה מתקנת ומיידית. ישמו אסטרטגיה למניעת הישנות התרחיש. בדרך כלל, לקוחות נכונים לסלוח על טעויות כאשר חברה נתונה נכונה לקחת על עצמה את האחריות.

3.כוח השפעה פועל ישירות על התנהגות, ומודעות מותג אינה יכולה לעשות זאת

נניח שחבר לעבודה שואל אתכם אם שמעתם פעם על המבורגר וצ’יפס. קרוב לוודאי שהמחשבה שעוברת לכם בראש היא: “מי לא שמע על המבורגר וצ’יפס?” זו אחת המנות האהובות עליכם.

למעשה, אתם יודעים מה מקורם והיכן להשיג אותם, כיצד להכין אותם ואת כל צורות ההגשה, זוהי מודעות מותג. הכל טוב ויפה! אבל לארוחת הצהריים, תחטפו שקית חטיפי צ’יפס ממכונת החטיפים וכוס קפה. המבורגר וצ’יפס מפסידים כאן. אם אותו חבר לעבודה יגיד לכם: “בוא נלך לאכול המבורגר וצ’יפס בהמשך הרחוב”, ייתכן שתסכימו. יש הבדל גדול בין ידיעה על דבר מסוים לבין צריכתו. ושוב, כוח ההשפעה מנצח את מודעות המותג.

4.מותג שפועל על מנת להשפיע יפעל גם כדי לחדש

לפי מאמר שהתפרסם ב-New York Times בשנת 2019, ישנם סניפים של מק’דונלדס המציעים שירות ישירות אל הרכב נבחנה טכנולוגיה שיכולה לזהות מספרי לוחיות רישוי, ובכך מאפשרת לחברה לבנות רשימה של הצעות לרכישה על סמך הזמנותיו הקודמות של הלקוח. זאת, כל עוד אותו אדם מסכים למסור את הנתונים”.

מגמה אחרת שנמצאת בעליה  מזה זמן בתחום המוצרים והשירותים הניתנים ללקוח בצורה מקוונת היא הפיכת החוויה לאישית. האם ייתכן שישנם, ולו אנשים מעטים, אשר מעולם לא שמעו על מק’דונלדס? הם אמני מודעות המותג. אך, לא די בעובדה זו לבדה בשביל להעלות את רווחי החברה. חברה זו תמיד מחפשת דרכים להשפיע על לקוחות לקנות אצלה תוך שימוש בגישות חדשניות לשיפור חוויית הלקוח.

5.כל אחד הוא בעל השפעה על אדם אחר

אנשים משוחחים וחולקים סיפורים עם אחרים. בין אם במסגרת שיחה פנים מול פנים או בערוץ הדיגיטלי, העסק שלכם יעלה בשיחה יותר משאתם חושבים. כל אינטראקציה בין המותג שלכם ובין אדם אחר – בין אם הוא לקוח ובין אם לאו – טומנת בחובה הזדמנות להשפיע על דעותיהם ועל מעשיהם באופן מיידי.

 

לסיכום, חשבו ללא הפסקה וקדמו אינטראקציה עם הלקוחות, כזו שתסופר ותדובר, גרמו ללקוחות שלכם חוויה אישית עם המוצר שלכם.

יש לכם סיפורים מעניינים על מותגים שמצליחים בזכות השפעה נכונה, שתפו איתי.

שירן

 

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות