חזרה לרשימת מאמרים
איך להיות יזם?
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:17/02/2021

10 טיפים עסקיים ליזמים חדשים לשנת 2021

העסק הראשון שלכם יצריך מכם את כל מה שיש לכם, על מנת שיצליח. אתם תזדקקו לרעיון הטוב ביותר שתוכלו להעלות, מוסר עבודה גבוה והתמדה לטובת אותם ימים שבהם דברים לא מסתדרים כפי שהייתם רוצים. יחד עם זאת, שילוב זה עשוי להפוך את הרעיון הפשוט שלכם, לאימפריה. במאמר זה, נחלוק עמכם 10 טיפים עסקיים שיעזרו לכם להשיק עסק ראשון מצליח.

1. לבנות כמו הרומאים

הקולוסיאום הוא בן 1949 שנים. ברובו, הוא עדיין שמור במידה סבירה. חומר הבניה שלו היה חזק יותר מכל סוג בטון המשמש אותנו כיום. יופיו שובה הלב גורם למיליונים לנהור לאיטליה ולו רק כדי לחזות במבנה, במלוא הדרו. הרומאים השתמשו בחומרים הטובים ביותר, רכשו שיש נדיר מארצות אחרות ועצבו דברים הבנויים להאריך ימים. ואולם, כאשר מדובר בהקמת עסק, ישנם יזמים רבים הבונים לטווח הקצר. תחת זאת, הם אמורים לבנות דבר שיאריך ימים ושנים. אחד העסקים הוותיקים בעולם שוכן ביפן. קונגו גומי, חברת בניה המתמחה במקדשים בודהיסטים, הושקה בשנת 578 לספה”נ, היינו, היא קיימת כבר 1441 שנה! לפני שעברה מיזוג, התקציב השנתי שלה עמד על 70 מיליון דולר. התמקדו בהקמת עסק בעל מורשת, בכך שתהפכו את העשיה שלכם להרגל, עד שתעשו זאת טוב יותר מאחרים. בדומה לרומאים, עליכם להתמקד במוצרים איכותיים. בדומה ליפנים, עליכם להיות בעלי נישה מותווה ומוגדרת היטב.

2. לבחור בנישה הנכונה

בחירת הנישה היא הנקודה בה אנשים בדרך כלל מבינים שטעו. אם אתם חושבים בצורה רחבה מדי, והעסק שלכם כללי מדי, ייתכן שיהיה לכם קשה לזהות מי קהל היעד שלכם. אם אתם בוחרים בעסק ספציפי מדי, כגון חנות לגרבי ריקוד, ייתכן שתגלו שהנישה שלכם צרה מדי. זאת ועוד, ישנו גם היבט העונתיות. אם, לדוגמא, חג החנוכה מעסיק אתכם מאוד, ייתכן שתקימו עסק לעונה זו, אבל ייתכן שבפברואר, תתקשו למצוא קונים למוצרים (חנוכיות) שלכם. טיפ עסקי נוסף הוא לשקול האם תצליחו לחזור אל אותם לקוחות שוב ושוב גם בשנים שיבואו. אם, לדוגמא, אתם מוכרים בגדי הריון, חשוב לזכור שהריון נמשך תשעה חודשים בסך הכל. אחרי שאישה יולדת, מן הסתם לא תקנה יותר בחנות שלכם. ולכן, בכל הנוגע לבחירת נישה, כדאי לבחור נישה שתהיה פופולרית כל ימות השנה (ניתן לראות את מידת היציבות של הנישה שבחרתם באמצעות Google Trends). כמו כן, כדאי לבחור נישה פופולרית, שמופיעה במאות אלפי חיפושים לפחות, כגון אופנה, יופי, כושר, או עיצוב הבית. לסיום, חשוב גם לבחור נישה שאינה קצרת מועד, ולכן יש להמנע מבגדי הריון, חתונות, או כל עסק נישתי שאיתו לא ניתן לבנות רשימת דיוור לטווח הארוך. נסו ללכת על רעיונות עסקיים בלתי שגרתיים במקום!

3. להציע פתרון לבעיה בוערת

טיפ עסקי חשוב ליזמים חדשים הוא לבנות עסק הנותן מענה לבעיה. אם תשאלו את מרבית בעלי העסקים הכושלים לאיזו בעיה הם הציעו פתרון, לא תהיה להם תשובה לשאלה, או שהבעיה לה נתנו מענה לא הייתה בוערת דיה. הבעיה שאתם פותרים אינה צריכה להיות מורכבת כמו ריפוי מחלה. היא יכולה להיות פשוטה, כמו לעזור לאנשים להפיג שעמום בכך שתעניקו להם חוויה מבדרת. אבל, בסופו של דבר, עליכם לדעת מה אתם מנסים להשיג באמצעות העסק שלכם. בכך שתדעו לאיזו בעיה בוערת אתם מציעים מענה, יהיה לכם בסיס בתהליך השיווק שלכם לסייע לאנשים להבין כיצד תוכלו להציע להם את העזרה הטובה ביותר. לדוגמא, אם אתם מוכרים מוצרים המונעים נחירות, תרצו שהמודעה שלכם תשקף את התסכול שאדם נוחר עלול לחוות בהקשר של שינה. לאחר מכן, הציגו את המוצר שלכם כפתרון הזמין אשר יאפשר להם לשוב ולישון עד הבוקר.

4. תנו מקום גדול לצרכי הלקוחות

אחד ממקורות הקונפליקט הבולטים ביותר בתחום העסקי הוא צרכים שלא נענו. אם לקוח אינו מקבל את השירות או את המוצר להם ציפה, צרכיהם לא ייענו והם יחושו תסכול. הטיפ העסקי החשוב ביותר בהקשר של ניהול קשרי לקוחות הוא תמיד לגלות אמפתיה כלפי הלקוח. כאשר אתם מזהים את התסכול שלו כסבל הנובע מכך שצרכיו לא נענו, קל יותר לא לקחת באופן אישי את העלבונות שהוא מטיח בכם. תחת זאת, תוכלו להתמקד בניסיון להקשיב למה שיש לו לומר תוך שיקוף הכוונה מאחורי המילים שהוא אומר. בסופו של דבר, אתם עובדים על מציאת פתרון העונה לצרכי הלקוח, ומשאיר אותו עם התחושה שהקשיבו לו. כך, במקום להסתפק בהחזר כספי, אתם פותחים דרך לסלילת מערכת יחסים ארוכת טווח עם הלקוח, גם אם היו מאוכזבים מההתנסות הראשונה עם המותג שלכם. בכדי ללמוד יותר לעומק כיצד לעשות זאת, ניתן לקרוא את: תקשורת ללא אלימות: שפה לחיים, מאת ד”ר מרשל ב. רוזנברג.

לקבלת התכנים במייל אישי

"תוכן טוב הוא מצרך. תוכן מצויין הוא נדיר"

5. התמקדו ברווח ולא בהכנסה

מרבית היזמים מודאגים בנוגע להכנסה. “עשיתי $900,000 בשמונה חודשים” הם טוענים. ואי אפשר שלא לשאול, “באמת?” זאת, מכיוון שאם תבדקו את הנקודה לעומק, לרוב תגלו שהרווח חשוב הרבה יותר מההכנסה. מובן שהכנסתם $900,000, אבל אם כעבור שמונה חודשים הרווח שלכם הוא רק $10,000, האם הוא הצדיק את העבודה? האם מדובר ברמת רווח יציבה בכלל? שנו את החשיבה ממיקוד בהכנסה למיקוד ברווח. ככל שהרווח שבידיכם גדול יותר, כך יש בידיכם יותר תמורה להשקיע בעסק, בעובדים ובהצלחה שלכם. כיזמים, אתם האחרונים שמקבלים תשלום. יש לשלם תחילה את עלויות ההזנק. לפיכך, כדאי לוודא שאתם מכניסים די והותר כסף כדי להעניק גם לעצמכם. בדקו את מחשבון הרווח השולי החינמי של אוברלו, שיעזור לכם להפיק רווחים.

6. התחילו בלהתמקד בתחום צר, והתרחבו

אמזון לא התחילה כחנות כלבו, אלא כסתם חנות ספרים. בהדרגה, היא הרחיבה את היריעה כדי לכלול צעצועים ומוצרים אחרים. עם הזמן, העסק התרחב. כך בונים עסק כוללני. אחד הטיפים העסקיים החשובים ביותר הוא תמיד להתחיל בתחום צר, ולהתרחב בצורה רוחבית, אל תחומים רלוונטיים, ככל שהעסק גדל. המיקוד הצר מאפשר לכם לבנות קהל נאמן, שיודע מה לצפות מכם. כמו כן, מיקוד צר מאפשר הגדרה מדויקת יותר של קהל היעד שלכם, ובכך מקלה על השיווק. לדוגמא, ניתן להקים חנות לאופנת נשים. בהתחלה, ייתכן שתמכרו בגדים, אך בסופו של דבר, תתרחבו ותציעו גם נעליים, תכשיטים, אביזרי אופנה, או מוצרי יופי. לחילופין, תוכלו לפנות לכיוון אחר ולהציע גם אופנת גברים. החנויות המקוונות משני הסוגים מייצגות בחירה הגיונית וניתן לשלב בהן גם מוצרים נלווים, מתחומים משיקים. נוסף על כך, ניתן לבחון רעיונות לחנויות בעלות מוצר אחד, לפני שתפתחו אתר גדול יותר. אבל תחילה, עליכם לכוון לכך שיהיה לכם קהל גדול וקונים נאמנים. עליכם לדעת שיהיה ביקוש לתחומים אליהם תתרחבו בסופו של דבר.

ייתכן ויעניין אותך >>> ההזדמנויות העסקיות המובילות לשנת 2020/21

להצטרפות חינם לערוץ הטלגרם
לחצו כאן

7. התמקדו בהלך הרוח של הלקוחות

בוסית טובה אמרה פעם שהסוד שלה לגיבוש צוות יצרני התבסס בעיקר על כך שדאגה שהעובדים שלה יהיו מרוצים. זה היה נכון. כל הזמן היא דאגה לחגוג משהו. מישהי במחלקה שלה עזבה רק כי היתה צריכה לעזוב את עבודת הסטודנטים החלקית ולרכוש עוד נסיון שיווק משמעותי, וההחלטה לעזוב מבחינה אישית היתה קשה. היא עבדה במשרה זו לפני שמונה שנים, ועד היום, והיא שומרת על קשר עם כל עמיתיה לעבודה דאז. זוהי ההשפעה ארוכת הטווח על הלך הרוח של העובדים, במיטבה. למרבה הצער, בדרך כלל, זוהי הנקודה ממנה יזמים מתעלמים. מרבית היזמים החדשים מנסים להתנהג כמנהלים. אף עובד לא היה רוצה בוס כזה. אדרבא, העובדים שלכם רוצים להרגיש מוערכים, רוצים להרגיש שמקשיבים להם ולדעת שהם בדרך הנכונה. אם אתם מוצאים את עצמכם מותחים ביקורת כל הזמן על אנשים, משום שאינם עושים את הדברים על פי דרככם, לרוב תגלו שביצועי הצוות שלכם יצנחו. הטיפ העסקי החשוב ביותר בהקשר של ניהול עובדים, הוא לדאוג שיהיו מרוצים. אם תדאגו לכך, הם יהיו נכונים יותר לסייע לכם לעמוד במטרות החברה שלכם.

8. הקימו עסק המתאים לאופי שלכם

על פי היזם הסדרתי נאוואל ראביקנט, יש להחליף את הרעיון של התאמת המוצר לשוק, בהתאמת בין המייסד, המוצר והשוק. פירושו של דבר הוא, שאף אחד לא יכול לנהל את העסק הזה טוב מכם. האידיאל הוא להקים עסק התואם במדויק את המיומנויות, הנסיון והאופי שלכם. זאת, מעבר למימוש התשוקה ולעשיה לה נועדתם. כיצד תוכלו לתרום לעולם באופן משמעותי באמצעות העסק שלכם? אם תעשו משהו שרק אתם יכולים לעשות, תוכלו ליצור מורשת שתאריך ימים, תוך השפעה על העולם. ניתן לסכם טיפ עסקי זה במילים: הקימו עסק שרק אתם יכולים להקים.

9. מודעות מתמדת למהלכי המתחרים

עולם העסקים עלול להיות אכזרי. המתחרים שלכם תמיד ינסו להפיל אתכם, כדי להשאר למעלה. אף כי לא כדאי להתעסק כל הזמן במתחרים שלכם, כן כדאי לשמור על מודעות לגבי העשיה שלהם, כך שתשמרו על היתרון שלכם. אלו מוצרים ושירותים הם מציעים? כיצד הם משווקים את המותג שלהם? כיצד הם מתמחרים את המוצרים והשירותים שלהם? כיצד הם מתייחסים אל הלקוחות שלהם? עליכם ללקט כל פרט, ולו הקטן ביותר, כבר בשלבים הראשונים, על מנת לדעת כיצד להתחרות. אם תגלו שהם מציעים מוצר נהדר, אבל תמיכה חלשה ללקוחות, תוכלו לשים דגש רב יותר על קשרי לקוחות. המטרה היא לגלות מהן החולשות שלהם באופן כללי, והפכו אותן לחוזקות שלכם, תוך שמירה על מערך מוצרים ושירותים נהדר עבור הלקוחות שלכם. העיסוק העיקרי שלכם אמור להיות בלקוחות ובעובדים שלכם. אם שתי הקבוצות הללו יהיו מרוצות, תגיעו רחוק.

10. לכו על זה (גם אם זה לא מושלם)

הטיפ העסקי האחרון ליזמים חדשים הוא מ”נייק”: ” לכו על זה”. אני לא רק מתכוונת להקמה. אני מתכוונת לצאת מהקופסה, להפסיק לחשוב יותר מדי, לשאול את עצמכם אם אתם מכוונים אל המקום הנכון, ופשוט ללכת על זה. לעיתים, יזמים חדשים יכולים לעבור כברת דרך בעסק שלהם, ואז, המחשבות מערפלות את התודעה. אלא שדבר כזה רק מעכב את ההצלחה. האם תטעו? ברור שכן. האם תידרשו לעמוד באתרים? בהחלט, ותצטרכו לכוון גבוה כדי להתגבר עליהם. אבל האם זה לא מה שבחרתם? יזמות כרוכה בללכת עד הסוף. המטרה אינה לזכות בפרס השלמות, אלא להקים עסק שנותן מענה לבעיה של אנשים. ככל שתקדימו לעשות זאת, תוכלו לשפר את חייהם. זוהי ההשפעה שעשויה להיות לעסק שלכם על חייו של אדם אחד. לכן, ככל שתקדימו להשיק אותו, כך תוכלו לעזור לרבים יותר.

חזרה לרשימת מאמרים
חנות