חזרה לרשימת מאמרים
איך לחשוב יצירתי
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:20/07/2021

איך להיות יצירתי? 21 דרכים לפיתוח אישיות יצירתית

 למרבה המזל, חל שינוי בתקופה האחרונה בכל מה שקשור ביצירתיות, אנשים מבינים שאפשר לבטא יצירה/יצירתיות/יזמות בצורות מגוונות ובתחומים שונים.

אני למשל למדתי לתפוס את עצמי כאדם יצירתי מאוד, גם אם אינני עוסקת באומנות וזאת לאחר שנים של ניסוי וטעיה, דייקתי לעצמי כמה טריקים ושטיקים לפיתוח ולהגברת היצירתיות.

אז, אם אתם רוצים ללמוד לפתח את היצירתיות שלכם, להלן 21 דרכים בדוקות להגברת היצירתיות. אמנם חלק ניכר מהיצירתיות שלי נובע מחשיבה אבל גם התנסיתי בעוד דברים חדשים ועדיין ממשיכה ללמוד ולבדוק תחומים לא מוכרים.

אני חושבת שהטיפים שאני נותנת הם אוניברסליים דיים כדי לחול על תחומי עניין רבים.

1.הרחיבו את האופן בו אתם מגדירים יצירתיות

במקרה שאתם עדיין שבויים באותה ראיה צרה לגבי היצירתיות, בואו ניגע בקצרה בהגדרת היצירתיות בפועל. וזה מה שהמילון אומר על יצירתיות:

“השימוש בדמיון או ברעיונות מקוריים בכדי ליצור דברים”,

וגם: “היכולות לתעל רעיונות, כללים, דפוסים ויחסים מסורתיים, או דומיהם, וליצור רעיונות, צורות, שיטות ופרשנויות חדשים ומשמעותיים, וכד’.”

לפיכך, היצירתיות מיסודה אינה אלא פעולת היצירה של דבר שלא היה קיים קודם לכן. המקום, הדרך והאמצעים ליישום היצירתיות תלויים בכם.  ייתכן שמדובר ביצירת מתכון חדש, או לבנות תהליך עבודה יעיל יותר. אולי מדובר ביצירת גישה חדשה להורות, עיצוב מחדש של הסלון שלכם, או יצירת תמונה חדשה לתלות על הקיר.

יצירתיות יכולה להתבטא בכל דבר. אין גבול לתחומים בהם ניתן ליישם יצירתיות.

מיינדפולנס ומדיטציה

|מיינדפולנס ומדיטציות ישראליות|

2.לכו אחר הכישרונות הטבעיים שלכם

מן הסתם, תוכלו ליישם ולממש את היצירתיות שבכם, בכל תחום בו תבחרו, אך תפיקו את מלוא התמורה אם תלכו אחר הכישרונות הטבעיים שלכם. משמעותו הפשוטה ביותר של כשרון בתחום מסוים היא שקל לכם יותר לרכוש את המיומנויות הנחוצות, יחסית לאדם שמוכשר יותר בתחום(ים) אחר(ים).

3.פתחו נחישות

הכישרון הטבעי שלכם מהווה קרש קפיצה, אבל לא די בכך. שאיפות יצירתיות לרוב מלוות באתגרים.

ייתכן שהצורך לרכוש מיומנויות חדשות ישתק אתכם. אולי תאבקו בפרפקציוניזם ובפחד מכישלון. ייתכן שתאלצו גם להתמודד עם דרישות העולם האמתי כמו עבודה ומשפחה, תוך כדי הניסיון לעסוק בעבודת היצירה. ייתכן שתחוו תסכול כאשר החזון הגרנדיוזי שלכם אינו מתממש בדיוק כפי שדמיינתם. אולי תפחדו להוציא את היצירה שלכם אל אויר העולם ובכך לחשוף את עצמכם לדחייה.

בכדי להתגבר על האתגרים הללו, תזדקקו לנחישות, שהיא שילוב בין תשוקה ובין התמדה, אשר יאפשר לכם לעמוד איתן מול הקשיים.

אם לנסח זאת בפשטות, הרי שעליכם לאהוב באמת את מה שאתם עושים, ולהיות עקשנים מכדי לוותר. כדי ללמוד יותר על הנושא, הציצו בספר נפלא מאת אנג’לה דאקוורת’: gRIT:  THE POWER OF PASSION AND PERSEVERANCE  נחישות: כוחן של התשוקה וההתמדה.

4.לעולם אל תפסיקו ללמוד

זוהי אחת הדרכים בה הנחישות תעזור לכם ללטש את המיומנויות שלכם בתחום העניין שלכם. ללא קשר לכמה כשרון מולד יש או אין לכם, המפתח טמון בהתגברות על מהמורות ההתחלה ורכישת מיומנויות וטכניקות חדשות. ככל שתהיו מיומנים יותר, כך יהיה לכם יותר חופש לבחון ולגלות.

חשבו על אדם שיש לו כשרון כתיבה, אך מעולם לא למד את כללי האיות והדקדוק הבסיסיים. או על אדם בעל כשרון אומנותי, אשר מעולם לא למד לערבב צבעים.

כולם חייבים להתחיל איפשהו.

הרשו לעצמכם להיות מתחילים.

לימדו מאחרים שעשו זאת לפניכם.

ולעולם אל תפסיקו ללמוד.

5.התייחסו אל הכישלונות כאל חלק מהתהליך

הנחישות גם תיתן לכם את הכוח להתגבר על הפחד מכישלון!

הפחד מכישלון הוא מכשול עצום בפני יצירתיות. הוא יכול לשתק אתכם ולמנוע מכם לחלוטין ליצור.

הפחד מכישלון מונצח בשל העובדה שבדרך כלל אנחנו רואים רק את ההצלחות של אחרים, ורק את התוצר הסופי שלהם. אנחנו לא עדים לכל השנים שהם השקיעו בליטוש המיומנויות שלהם,

אנחנו לא רואים את כל הניסיונות והטיוטות, את כל ההתחלות שבכלל לא היה להן המשך, לאורך הדרך.

אנחנו גם בדרך כלל רואים רק את היצירות המוצלחות. לא את ניסיונות שלא צלחו, אנחנו לא רואים את מאה השירים שנכתבו לפני הלהיט הפלאי. אנחנו לא רואים את הרומנים שלא יצאו לאור, ונדחפו לתוך מגירת השולחן, לפני אותו רומן שהגיע אל רשימת רבי המכר.

העניין הוא שגם אם הוא לרוב בלתי נראה, הרי שהכישלון הוא דבר שכולנו חווים.

בכדי שיהיה לכם סיכוי להצליח, אתם חייבים להיות נכונים להסתכן בכישלון ולמצוא דרכים להתגבר עליו.

ארשה לעצמי להקצין עוד קצת ולומר שאפילו מוטב שתכשלו כמה שיותר בהתחלה, כי אז תפתחו עור של פיל לנוכח הכישלון. כאשר אתם כבר תהיו עמידים ומחוספסים יותר, אין גבול למה שתעזו לנסות.

6.הרשו לעצמכם להתחיל מהתחלה

לעיתים, ייתכן שתחוו תחושה קלה שבקלות, שאתם נותנים את ליבכם ואת נשמתכם לפרויקט שמידרדר במהירות לשום מקום. דבר שיכול להיות קשה מאוד להודות בכך בפני עצמכם, כאשר השקעתם אינספור שעות יקרות ביצירת הדגל שלכם.

ואולם, במקרים מסוימים, להמשיך הלאה ולאפשר לעצמכם להתחיל את התהליך מחדש הוא הדבר הטוב ביותר לעשות. ככל שתקבלו כישלונות כחלק צפוי בתהליך, כך יהיה קל יותר להודות שנפלתם על משהו חסר סיכוי, וקל יותר להתחיל מחדש.

7.לכו על כמות

ואם בהתחלה מחדש עסקינן, הרשו לי לציין כי יצירתיות אינה מונוגמיה. אינכם צריכים למצוא את ה-אחד. אין צורך להיצמד לרעיון, לפתרון או לפרויקט מסוים ולהתמסר לו למשך שנים, באושר ובעושר.

למעשה, אחת הדרכים הטובות ביותר לקידום היצירתיות היא לאתגר את עצמכם להעלות כמה שיותר פתרונות אפשריים. אתגרו את עצמכם להעלות 10 כותרות אפשריות למאמר פרי עטכם, או 7 שילובי צבעים אפשריים לסלון שלכם, או 5 דרכים להתמודד עם הפעוט שלכם בעת התקפת זעם מדי בוקר דווקא כשצריך להתלבש. או 3 דרכים אפשריות לשנות תהליך מעיק במיוחד במסגרת העבודה.

אתם תגלו שאין סוף לאפשרויות.

8.היחשפו לכמה שיותר עבודה בשטח ההתעניינות שלכם

המוח שלכם זקוק למזון, שיהיה לו עם מה לעבוד כדי לאפשר לו להעלות אפשרויות חדשות. אחד הדרכים להזין את המוח שלכם היא להיחשף לרעיונות וליצירות של אחרים.

אין פירושו של דבר שתהפכו למעתיקנים. אדרבא, תוכלו לשאוב רעיונות ממקורות רבים ואז לחבר אותם בדרך הייחודית לכם. יצירות של אחרים יכולות לשמש כניצוץ אשר יצית בכם מחשבות על דברים אחרים.

9.חישפו את עצמכם לסביבות חדשות

יש גם משהו בחשיפה לסביבות חדשות אשר יעוררו את המוח שלכם ליצור חיבורים וקשרים חדשים.

שמתי לב שאחרי כל טיול, או נסיעה, אני חוזרת עם מספר רעיונות חדשים, עליהם לא חשבתי קודם לכן. כעת, זו כבר עובדה מוגמרת שכאשר אני יוצאת לנסיעה, אני מוצאת את עצמי מול המחברת שלי או הפתקים באייפון מקלידה את הרעיונות שלא אשכח.

10.הקיפו את עצמכם באנשים יצירתיים אחרים

והנה, אנחנו מגיעים לאנשים שנמצאים בסביבתכם. אתם מכירים את הקלישאה על כך שאתם קצת מכל חמשת האנשים איתם אתם מבלים בדרך כלל?

כל מילה נוספת, מיותרת.

11.תנו לעצמכם הרבה מנוחה ונופש

כאמור, המוח שלכם זקוק למזון. אותו מזון מגיע מרכישת מיומנויות וטכניקות חדשות, מחשיפה ליצירתם של אחרים ולסביבות חדשות.

המוח שלכם צריך גם הזדמנות לעכל את המזון הזה, לעבד ולחבר את הדברים. זה קורה כאשר אתם ישנים וכאשר אתם נחים ונרגעים.

קל, לא? אתם לא צריכים לעשות שום דבר או להתאמץ, רק לקחת צעד אחד אחורה ולתת למוח שלכם קצת לשבות ולנפוש.

12.נהלו רשימת רעיונות

כאשר עולים לכם רעיונות, היו נכונים ללכוד אותם.

לרעיונות יש נטייה להופיע ברגעים אקראיים, דווקא כשאתם עסוקים דבר הכי לא קשור. ייתכן שאתם חושבים שתזכרו אותם מאוחר יותר, אבל לא.

יש לי רשימה של עשרות רעיונות בפתקים שלי ואני לא זוכרת אפילו מתי הם הופיעו. לפעמים, אני מסתכלת ברשימות ואני אפילו לא זוכרת שראיתי אותם בעבר. אבל הם שם מוכנים ומצפים לכשאזדקק להם.

אני אוהבת לנהל רשימות בנייד שלי, באפליקציית הגיליונות החינמיים של גוגל. מחברת קטנה בתיק היא גם כלי טוב לכך.

13.התרחקות

ללא קשר לאופן בו אתם מבטאים את היצירתיות שבכם, יהיו מקרים בהם תתקעו, וזה יקרה כאשר לא תדעו מה הצעד הבא שלכם.

רוצים לדעת מה אני עושה כשאני נתקעת עם איזה פרויקט? אני פשוט מרפה ממנו. אני מפסיקה להילחץ בגלל זה, מפני שלמדתי שאם רק אחכה קצת, התשובה תבוא אלי. לפעמים, כל מה שעליכם לעשות הוא לתפוס מרחק מהעבודה שלכם ותצליחו להתבונן בה רגע מאוחר יותר בעיניים רעננות, ומנקודת ראות שונה.

14. התעמלות/ספורט

לפעמים אני ממש צריכה להתרחק משולחן העבודה שלי לחמש דקות. אבל כשגם זה לא עוזר, לרוב התשובה תעלה אצלי למחרת בבוקר, בזמן הריצה או הטיול עם הכלב בשדות.

בני האדם עברו שינוי כך שהתנועה והפעילות הגופנית גורמת למוח לעבוד טוב יותר. לקריאה נוספת בנושא, קראו את הניצוץ: המדע המהפכני החדש של הפעילות הגופנית והמוח מאת ג’ון רייטי.

15.עשו מקלחות ארוכות

אם התשובה לא עולה לי תוך כדי ריצה, היא תעלה במקלחת, כשאני רגועה לחלוטין ורחוקה מכל הסחות הדעת…

16.האזינו למוסיקה

אין צורך לפרט מה קורה לי (לכם)  כשמאזינים למוסיקה…

17.תנדדו עם המחשבות שלכם כאשר אתם עושים משהו שאינו דורש חשיבה

שאספר לכם מה קורה כאשר המחשבות שלי נודדות בעת עיסוק שלא דורש חשיבה, כמו נקיון הבית או קיפול כביסה…?

קצת סבלנות, והתשובה תמיד תגיע.

18.העמידו פנים שאתם מישהו אחר

אבל מה קורה אם אתם לא סבלניים מטבעכם? אם טכניקות ה”פשוט תחכו ותראה” שאני מציעה איטיות מדי בשבילכם, להלן מספר דברים פעילים יותר שתוכלו לנסות.

תוכלו, למשל, לחפש נקודת מבט אחרת, בכך שתעמידו פנים שאתם מישהו אחר. מה יעשה האדם שאתם הכי מעריצים? מה יעשה הגורו החביב עליכם?

19.פנו לחוות דעת שניה

לחלופין, תוכלו לשאול אדם אמיתי. לפעמים, נקודת הראות הרעננה של אדם אחר היא כל מה שאתם צריכים כדי לצאת מהתקיעות.

20.נצלו את השעות הכי יצירתיות שלכם ביום

דרך אחרת להגביר יצירתיות היא לתזמן את העיסוקים היצירתיים שלכם כך שיתאימו לשעות השיא שלכם.

האם אתם טיפוסים של בוקר או ציפורי לילה?

שמתי לב שהיצירתיות שלי מרקיעה שחקים כשהצלחתי לשנות את לוח הזמנים שלי.

לכן, אם אתם יכולים, שווה לנצל את אותן השעות במהלך היום בהם אתם הכי יצרניים.

21.פשוט תתחילו

אמירה זו מרמזת שיצירת תנאים שמעודדים יצירתיות הינה בגדר מותרות, ולא לצורך. אם תחכו להשראה ולעיתוי המושלם, ייתכן שתחכו לנצח.

הדבר הקריטי והחשוב ביותר לכל מי שרוצה ללמוד להפוך ליצירתי יותר הוא פשוט להתחיל ליצור.

פשוט תעשו!

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות