חזרה לרשימת מאמרים
איך מספרים סטוריטלינג (Storytelling)
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:01/08/2021

מומחים לסטוריטלינג (Storytelling) ב-10 צעדים

אנחנו בני האדם אוהבים סיפורים מאז ומתמיד כי סיפור טוב יכול להעביר מסר, לשעשע, או להצית אש בקהל שמקשיב לו.

“שני דברים מעצבים את העולם – הסיפורים שאנשים מספרים, והזיכרונות שהם משאירים.”

רבים סבורים כי אומנות הסיפור (סטוריטלינג) היא קשה ומורכבת, ועל כן שמורה רק לאנשים מוכשרים. אמירה זו רחוקה מאוד מלהיות נכונה. ניתן לרכוש את המיומנויות הנחוצות כדי לספר סיפור תוך תרגול. עם ארגז הכלים הנכון, ובכך כל אחד יכול להיות אמן של מספר סיפורים.

בין אם אתם מנסים להשיג לקוחות חדשים, או לשמר את הלקוחות הקיימים. סיפור איכותי הוא הדרך לעשות זאת. הסיפור הוא מעבר למילים, ויכול לכלול גם תמונות וסרטונים, ומה חשוב הוא לשמור על העקרונות הבאים:

 1. דעו את הקהל שלכם

הצעד הראשון מכריע ויקבע את אורך הסיפור ואת השפה בה תשתמשו. לפני שתתחילו את הסיפור שלכם, קחו חמש דקות כדי לחשוב אל מי אתם פונים.

מול מי אתם מדברים? בני כמה הם? מה מעניין אותם? האם הם מחפשים חוויה  עילית ומוקפדת, או חוויה בתקציב שווה לכל כיס? האם אתם אמורים להצטייר כמקצועיים יותר, או האם נימה ידידותית תתאים יותר? האם הסיפור שלכם יתפרסם כרשומה בבלוג, בפייסבוק, או בפלטפורמה אחרת?

ישנם היבטים חשובים מאוד, אותם יש להביא בחשבון, כדי שיסייעו לכם בדיוק הנימה ולהשיג את התוצאות הטובות ביותר עם הקהל שלכם.

2. תעוררו בהם אכפתיות

עליכם לעורר אכפתיות בקהל שלכם, בין אם רגשית, שכלית או ויזואלית. בעולם שלנו, בו אנשים נוטים להתעלם מרשומות ולקרוא תכנים ברפרוף.

מדוע שהסיפור יעניין אותם? באיזה אופן הוא רלוונטי לקהל שלכם? למשל אם אתם עוסקים התחום התיירות: האם הסיפור שלכם נוגע בנושאים שהן מעבר לתיירות, כמו קיימות, חופש ביטוי, שינויי אקלים? הבהירו ודייקו זאת לעצמכם כאשר אתם בונים את הסיפור, משום שאם הדבר אינו ברור לכם, הוא גם לא יהיה ברור לקורא.

טיפ: כתבו זאת על גבי פתק דביק והדביקו אותו לשולחן שלכם, כתזכורת לחשיבות הסיפור.

 3.בנו תפאורה

אנו חווים את העולם הסובב באמצעות החושים שלנו, ולכן, אם ברצונכם לרתק את הקהל שלכם באופן מלא, עליכם לערב ולעורר את החושים שלהם. בנו את התפאורה ותנו לקהל שלכם להבין את הקשר הסיפור.

היכן התרחש הסיפור? איזה ריח היה באוויר? האם עמד בו ריח של אצטרובלי אורן בקצה היער? או ריח ים בחוף?

היכן מתחילה ההרפתקה?

הפניה אל חושי הקהל שלכם ובניית התפאורה תאפשר לכם ליצור חוויה מטמיעה יותר עבור הקוראים שלכם.

4.היו יצירתיים לגבי סדר האירועים

לפעמים אתם יכולים לבחור לזרוק את הקורא ישר אל עיצומה של הפעולה, או אל סוף הסיפור, כדי למשוך את תשומת לבם. זוהי גם אחת הדרכים הקלות ביותר לעורר סקרנות, דריכות ומתח. מאחר שהקורא שלכם אינו יודע מה קורה, הוא ימשיך לקרוא כדי להשלים את החתיכות החסרות בפאזל.

יחד עם זאת, זכרו שאנשים אינם רוצים לשחק אותה שרלוק הולמס במכשיר האייפון שלהם, ולכן אל תהפכו את הסיפור שלכם לקובייה הונגרית.

5.דעו מהי שורת המחץ שלכם

לשם מה אתם מספרים את הסיפור? זכרו שאף על פי שבסופו של דבר, אתם עושים זאת כדי למכור מוצר או שירות, הקורא לא אמור להרגיש בכך. הסיפור יכול להיות מצחיק, משמעותי, מלא רגש, שילוב של כל אלה, או משהו אחר לגמרי. היו יצירתיים, אבל אל תשכחו תמיד להפוך את הסיפור לרלוונטי ומעניין.

6.רתקו את הקהל שלכם

בטלו את הגבול שבין הקורא ובין הסיפור שלכם. רתקו אותם באמצעות שאלה, או שתיים. העמידו אותם במרכז הסיפור. כך, אתם יוצרים חוויה מכלי ראשון של הנרטיב, ומעוררים רצון בקורא לרצות להתנסות באותה חוויה במציאות.

7.השתמשו במתח

האם אי פעם קראתם ספר כל כך סוחף, שהרגשתם שאתם חייבים לקרוא עד הסוף, ושכחתם לגמרי מהמרחב ומהזמן? זה מה שאתם אמורים לנסות להשיג באמצעות הסיפור שלכם. התבטאו באופן ציורי כאשר אתם מגוללים את רגעי השיא של הסיפור שלכם.

אם אתם מספרים את הסיפור במפגש פנים אל פנים, כדאי שבזמן שיתוף חוויית שעברתם, תרחיבו בתיאורים ותביעו התרגשות והתלהבות מהסיפור שאתם מגוללים.

8.סיימו ב”פינלה”

אלא אם לסיפור יש המשך, ואתם בונים את המתח בכוונה, צריך להיות לו סיום ראוי. לא משנה איזו עלילה בניתם, היא צריכה להסתיים מבלי שיישארו שאלות בלתי פתורות באוויר.

הוסיפו קסם לסיפור שלכם, בכך שתשאירו את הקהל שלכם עם תחושה של הרהור, מהסוג שחווים כאשר נשארת “שאלה גדולה” לגבי האנושות, או משהו בסגנון, שיהיה להם חומר למחשבה אחרי שהם יסיימו להקשיב לכם.

9.אל תתנו למילים להגביל אתכם

תמונה שווה אלף מילים, וסרטונים שווים אף יותר. הם יכולים להשלים את הסיפור הכתוב, ולהיפך. משמעות נוספת לכך היא שאתם יכולים ליצור מילים חדשות, בתנאי שיש בהן הגיון ומשמעותם מוסברת לקורא באופן מלא.

כך, לא רק שתפתיעו ותשעשעו את הקוראים שלכם, אבל אתם גם יכולים לבנות את המותג שלכם תוך שימוש במילים ובביטויים מוטבעים בתבונה, ואפילו להפוך אותם להאשטג’ז # ייחודיים, אשר יקדמו את העסק שלכם.

10.תהנו מהתהליך

כשם שאתם נהנים מיצירת החוויה, כך עליכם ליהנות גם מלהחיות את החוויה בסיפורים שלכם. חשבו שההרפתקה שאתם מציגים יכולה לחיות לנצח, והקורא או המאזין יכול ליהנות ממנה בעקיפין.

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות