חזרה לרשימת מאמרים
היום אחרי הקורונה
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:20/07/2020

5 נתיבים לעתיד טוב יותר ביום שאחרי הקורונה

 

הקורנה כאן וכבר הספיקה להטמיע ולחולל בעולמנו תהפוכות ענק, כך שזה הזמן שעלינו לשאול את עצמנו כיצד ניתן לשקם אותו בצורה טובה יותר. המגיפה הדגישה וחידדה אי שוויון, עוולות, חוליות חלשות, חוסר איכפתיות, שעלול רק להחריף אם העולם לא יתן את התשומת לב הראויה.

כך שהפיתרון יגיע בעזרת תגובה המונעת משיתוף פעולה בין כל העמים והחברות, בכדי שנוכל להשיג שינוי אמיתי, שיאריך ימים.

“הנורמלי החדש” הוא ביטוי שאנו שומעים שוב ושוב בשבועות האחרונים, בעוד ממשלות מסוימות מתחילות להקל את הגבלות הסגר, חלק אחר שוב מגביל אך כולן מחפשות דרכים לפתוח ולהצמיח מחדש את הכלכלה. וזה הזמן לתת את הדעת באופן יותר מרחיק לכת על העתיד הרחוק.

עלינו להכיר בכך שהחיים אינם אמורים לחזור למה שהם היו קודם לכן. במקום זאת, עלינו לשאול את עצמנו כיצד ניתן לעשות את הדברים אחרת, כך שניתן יהיה לבנות עתיד טוב יותר, למען הדורות הבאים.

מגפת הקורונה מטילה צל על אי שוויון, המשותפים לכלכלות ולחברות בעולם, שהן עצמן יצרו. אי שוויון שמחרב חיים של אנשים והזדמנויות, שלא אמור להיות לו מקום בעתיד אותו אנו רוצים לבנות.

בכל העולם, רבים מאוד נאבקים לעבור את היום. עובדה זו נכונה מאז ומעולם. גם כעת היא נכונה. נגיף זה אינו משפיע באופן שווה על אנשים. אלו המועדים ביותר לפורענות הם אלו החיים בעוני, וכן אלו שנאלצו לעזוב את בתיהם בשל קונפליקט, אסון, או היעדר עבודה ראויה בסביבתם הקרובה. סביר להניח כי המגפה תשמש כמעין זרז להחריף מצבים באזורים בהם כבר שוררים רעב, בצורת, אבטלה וקונפליקט, דבר אשר יוביל לכך שעוד אנשים ייעקרו מבתיהם.

בד בבד, המגפה משקפת לנו שישנם נתיבים המובילים אל עתיד טוב יותר, שבו נוכל לעבוד יחד בכדי לבנות חברה מסוג אחר, ולמצוא דרכים להגן על כדור הארץ במקום להרוס אותו.

יש לנו הזדמנות לעשות את הדברים בצורה טובה יותר, לתקן ולדייק אותם.

הצעידה בנתיבים הללו מחייבת תגובה קולקטיבית ושיתוף פעולה חסר תקדים בין כל המדינות וכל מגזרי החברה.

1.להגן על כדור הארץ

כולנו להוטים לראות ולחוות סימנים להתאוששות סביבתית. לא רק שאנו נהיים מודעים יותר להשפעת הכלכלה העולמית על כדור הארץ, אנו גם להוטים לראות שיפור בבריאותו של כדור הארץ. יש לאסוף ראיות לאופן שבו שינויים בגישת “עסקים כרגיל” האופיינית לנו יכולה לרפא את הסביבה. כעת יותר מאי פעם עלינו לחפש פתרונות מעשיים, ברי השגה וניתנים לאימוץ בקלות, כך שניתן יהיה לשים קץ להרגלים ההרסניים ביותר שלנו, ולהבטיח כי כדור הארץ יהיה מקום בו גם הדורות הבאים יוכלו לחיות. עלינו להשקיע בפתרונות המסייעים לאנשים ולכדור הארץ לפרוח ולשגשג יחד.

2.שימור גישה לאנרגיה מתחדשת לכולם

המגיפה המחישה לנו את ההשפעה הדרמטית של דלקי המאובנים על הסביבה, ובאיזו מהירות כוכב הלכת מתחיל להראות סימני התאוששות כאשר אנו מפסיקים לעשות בהם שימוש. הצורך באנרגיה מתחדשת בוער כעת אף יותר. מבחינתם של מיליוני אנשים, מדובר בחבל הצלה של ממש, וגם מאיץ המבטיח עתיד מואר, משגשג ובריא לדורות הבאים. אנרגיה מתחדשת הינה חוט הזהב השוזר יחדיו את כל היבטי חיינו. היא יכולה לספק חשמל לבתים, לעסקים, לבתי ספר ולבתי חולים, מבלי לסכן את בריאותם של אנשים או כוכב הלכת שלנו. עכשיו יותר מאי פעם, עלינו לשמר גישה לאנרגיה מתחדשת לקהילות המוחלשות והרחוקות ביותר, כך שאף אחד לא יקופח.

3.שינוי היחסים שלנו עם ייצור המזון

כולנו מתחילים להבין עד כמה שבריריות המערכות החקלאיות שלנו, וכיצד היחסים בין האנשים, הקרקע ובעלי החיים יכולה להשפיע על כולם, בכל מקום. עכשיו יותר מתמיד, עלינו לקדם יותר מודלים מעגליים, יחסים שונים עם המזון שאנו אוכלים, יחס שונה אל אלה המייצרים אותו ועם הקרקע, החי והצומח המזינים את משפחותינו.

4.תמיכה בתנאי עבודה מכובדים וביוזמות

אנשים הופכים מודעים יותר לקשר שבין עבודה ובין חברה. עבודות שפעם זכו להתעלמות או שהומעט בערכן כעת נתפסות כחיוניות, ועובדים רבים, בצדק, דורשים תנאי עבודה טובים יותר. עכשיו יותר מאי פעם, עלינו לתמוך בהעסקה בטוחה ומכובדת, בפרט עבור אלו העובדים במשרות שהשכר בצידן נמוך בדרך כלל, וזוכות להערכה מועטה, ועבור אלה אשר לרוב נבצר מהם להתפרנס. לכולם מגיעה הזדמנות לפתח הכנסה ברת קיימא, לתרום לחברה, להחזיק בנכסים ולחזק את החוסן המשפחתי שלהם.

היזמים מהווים גורם מכריע בהוצאת הקהילות בהן הם חיים מעוני לאחר המגיפה. הם מחוללי השינוי המחזיקים ביצירתיות, בתשוקה ובאנרגיה לשנות את פני הקהילות בהן הם חיים. על ממשלות, עסקים גדולים וקרנות לתמוך ביצירתיותם ובכישוריהם של יזמים כדי שיוכלו לצמוח, לייצר מקורות מחיה והזדמנויות חדשים ולסייע לכלכלות המקומיות שלהם לפרוח ולשגשג.

5.לא לקפח אף אחד

אנחנו זקוקים לכולם, על מנת להבטיח כי הנתיבים הללו יובילו אל עתיד טוב יותר.השקעה בצרכים ובניית החוסן של ארגוני הקהילה המקומית הינה אחת מהדרכים היעילות ביותר לסייע למשפחות להתמודד עם הבעיות ולהתאושש מהן, ללא קשר למוצא.

מצבים מאתגרים יכולים להוציא מאנשים את המיטב. סולידריות, שיתוף פעולה חסר תקדים ודרכי חשיבה חדשות יכולות לעזור לנו לצאת מחוזקים וחכמים יותר מהמגיפה.

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות