חזרה לרשימת מאמרים
יתרונות המדיטציה לגברים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:02/01/2023

יתרונות המדיטציה אצל גברים| מיינדפולנס וטרנסצנדנטלית

בשנים האחרונות, המדיטציה תופסת מקום הולך וגדל בעולם. כולם, מפול מקרטני, לה-ברון ג’יימס ועד אופרה וינפרי משתפים כי הם מתרגלים מדיטציה. אף על פי כן, דיווח על תרגול מדיטציה קבוע נפוץ יותר בקרב נשים מאשר גברים.

בין השנים 2012-2017, מספר האנשים שדווחו על תרגול מדיטציה בסקר הבריאות הארצי גדל פי שלוש ויותר. גם במסגרת מדגם גדול זה, שמנה כמעט מאה אלף איש, יותר נשים מגברים דווחו על תרגול מדיטציה קבוע (16% מהנשים לעומת 11% מהגברים).

מאמר זה מסביר ומציג את יתרונות המדיטציה, מספר סגנונות מדיטציה שונים וכיצד להתחיל בתרגול.

מהי מדיטציה?

אם תשאלו מישהו מה זו מדיטציה, תקבלו תשובות רבות ומגוונות, שהרי ישנם סוגים רבים ושונים של מדיטציה. אך, סביר להניח שרוב האנשים יסכימו על כך שמדיטציה היא תרגול המסייע להם להרגיש מקורקעים יותר וממורכזים.

מהם מקורות תרגול המדיטציה?

מקור תרגול המדיטציה הוא בהודו, בעת הוודית העתיקה. מטרת המדיטציה היא להתחבר אל ה”אני” הפנימי.

בטקסטים הבודהיסטים, התרגום המדויק ביותר למילה “מדיטציה” הוא המילה “דהיינה”, אשר נועדה לתאר את תרגול התודעה להאטת תגובות אוטומטיות, על מנת להגיע לכדי מודעות ותחושת רגיעה.

אפשר למצוא גם תרגול מדיטטבי בקבלה – תורת החסידות מלפני מהמאה ה -18.

יתרונות המדיטציה

המדיטציה ידועה כמסייעת לאינספור קשיים והתמודדויות – הן במישור הנפשי והן במישור הגופני. היא גם מגבירה תחושה כללית של רווחה ואיכות חיים. להלן מספר קשיים עליהם ניתן להקל באמצעות קשיבות (מיינדפולנס),או כל גישה מדיטטבית אחרת וזאת בחפיפה להתערבויות אחרות:

 • כאב כרוני
 • לחץ דם גבוה
 • תסמונת המעי הרגיז
 • קוליטיס כיבי
 • חרדה
 • דכאון
 • נדודי שינה
 • הפסקת עישון
 • הפרעות שימוש בחומרים
מיינדפולנס ומדיטציה

|מיינדפולנס ומדיטציות ישראליות|

יתרונות המדיטציה לגברים

אף כי מדיטציה יכולה לעזור לכל אחד המתמודד עם בעיות הבריאות הרשומות מעלה, ישנם תחומים ספציפיים בהם גברים יפיקו תועלת ממדיטציה.

פתרון לעקרות

מדיטציה יכולה לפתור עקרות אצל הגבר, כלומר, לאי יכולתו של הגבר להפרות עקב מגוון בעיות במערכת הרביה הגברית, וכן בשל גורמים הקשורים לאורח חיים.

הורדת לחץ דם

מחקר אחר שבדק ספציפית גברים (ונשים) אפריקנים-אמריקנים העלה קשר בין תרגול מדיטציה טרנסצנדנטלית ובין הורדת לחץ דם סיסטולי בקרב אנשים שלחץ הדם שלהם נמצא בגבול העליון של הנורמה.

ויסות הורמונלי

מחקר שבחן גברים המתרגלים מדיטציה טרנסצנדנטלית הצביע על שינוי הורמונלי חיובי, לרבות רמות טסטוסטרון, קורטיזול, הורמון גירוי בלוטת התריס והורמון גדילה.

מדיטציה לגברים עובדים

פינוי זמן בלו”ז למדיטציה הופך לנורמה בעולם העסקי, כשבכירים כמו מנכ”ל לינקד-אין לשעבר ג’ף ויינר מדבר על תרגול מדיטציה בקביעות. הידיעה כי מדיטציה עשויה לשפר תפקוד בעבודה היא סיבה להכנס לעניין, מבחינתם של דברים.

התרפיסט הניו יורקי ג’ור-אל קרבלו, יועץ בריאות נפש מוסמך, מציין כי הוא מתחבר לתפיסת המדיטציה כ”מקבילה לאותם מאחי מחשבים, רק שהיא מאחה את המוח. חלקי הפאזל מתחברים בקלות רבה יותר, וקל יותר לדעת מה השלב הבא”.

זאת ועוד, מדיטציה יכולה לתרום לשיפור התפקוד בעבודה, הן ברמה האישית והן ברמה הארגונית. קוהורטה של עובדים בחברה איטלקית תרגלה מדיטציה ביחד יום יום, במשך שלושה חודשים. בתום התקופה, לא רק שרמת היצרנות עלתה ומספר השגיאות פחת, העובדים ציינו כי הם מאושרים יותר.

גברים ונשים עשויים להגיב למדיטציה באופן שונה

לאור הבדלי החִבְרוּת (סוֹצְיָאלִיזָצְיָה) בין גברים לבין נשים, לצורך מילוי תפקידי מגדר מסוימים, לא פלא שדברים ונשים מגיבים למדיטציה באופן שונה.

שאלון חמשת גורמי הקשיבות (מיינדפולנס) בודק את הציונים שאנשים משיגים בחמישה היבטי קשיבות שונים – הבחנה, התנהלות מתוך מודעות, תיאור, אי-שיפוטיות ואי-תגובתיות. תוצאות שאלון זה לפני הכשרה בת 12 שבועות במדיטציה, ולאחריה, הצביעו על כך שמדיטציה נמצאת בסבירות גבוהה יותר לסייע לנשים בשיפור בוויסות הרגשי שלהן תוך חיזוק קבלת החוויה שלהן ורכישת בהירות בקשב.

גברים, לעומת זאת, שפרו את התגובתיות הרגשית שלהם, את אי-השיפוטיות ואת החמלה העצמית באמצעות קשיבות הכרוכה בחיזוק היכולת לזהות, לתאר ולהבחין בין הרגשות שחוו.

המחקרים בתחום מוכיחים גם שגברים נמצאים בסבירות גבוהה יותר לבטא מצוקה נפשית באמצעות התנהגויות מוחצנות כגון שימוש בחומרים או התנהגות אלימה, למשל. גברים רבים ינתבו את פעילותם הרגשית כלפי חוץ, כגון באמצעות ספורט או משחקי וידאו, ואילו נשים ברוב המקרים יבחרו לנהל יומן או להפוך ולהרהר “לחפור” בחוויה.

גברים עשויים לתפוס מדיטציה כמעשית

בשל החצנת ההתמודדות עם מצוקה נפשית,  רבים מהפונים (גברים) שמגיעים לנסות ולתרגל מדיטציה זה משום שהם מרגישים שזו פעולה שניתן ליישם. “אני חושבת שגברים רבים חושבים שזה הדבר שיתקן הכל”,”ישנם התופסים זאת כסמל סטטוס כמעט, משהו שאפשר להתפאר בו”.

מדיטציה לגברים: כיצד?

מדיטציה מייצגת קשת רחבה של טכניקות, ולכן מומלץ לגברים לבחון גישות קשיבות מותאמות-מגדר. ייתכן ששיטות מדיטציה פעילות יותר ימשכו אותם, כגון הליכה קשבה, או שיטת פעילה יותר פסיכולוגית וסבילה פחות, כגון ללמוד איך לתייג רגשות שעולים.

להלן שני סוגי פעילות מבוססי-קשיבות שעשויים לעזור לגברים במיוחד:

 1. מדיטציה בשיטת ניטור פתוח: כרוכה בהתכווננות להכל, כלומר, התבוננות בכל חמשת החושים, וכן בהתבוננות פנימה כדי להבין איך אדם מרגיש – הן גופנית מתוך תחושות הגוף והן מבחינה רגשית. אולי זה נשמע מציף, אבל מדיטציה מעין זו כרוכה בהתבוננות במחשבות וברגשות ללא שיפוט.
 2. תיוג רגשות: שיטה זו מוגדרת גם כ”לתת שם ולהרגיע” וכרוכה בלהעיר את תשומת הלב שלנו, בין אם בקול, בראש, או להעלות על הכתב מה אנחנו מרגישים. הרעיון העומד מאחורי זה הוא שהחצנה זו של הרגשות שלנו מקדמת הקלה בהם. עצם הפעולה מחלישה את כוחם של הרגשות, בפרט בקרב גברים. בהיבט העצבי-ביולוגי, נמצא כי יישום שיטה זו מפחיתה מעוצמת התגובתיות הרגשית במוח.

ואם אני לא אוהב “סתם לשבת”?

ישנם גברים שהרגישו ש”לא די במדיטציה” הכוונה שקשה לשכנע ביעילות של “סתם לשבת”. קשה לגברים לכמת את הפעולה והם לא יודעים מה יוצא להם מזה.

לאותם גברים שטוענים כך, ההמלצה היא ליישם שיטות כמו הליכה קשובה/מודעת בחוץ(עדיפות בפארק או בטבע). על מנת להפיק את המירב משיטה זו, תוך כדי להפעיל את חמשת החושים בכדי להתכוונן אל הסביבה. זאת, באמצעות שאילת השאלות הבאות:

 • מה אתה רואה?
 • אילו ריחות אתה מזהה?
 • מהם הקולות הנשמעים בסביבתך?

 

טיפ: להשאיר את האוזניות בבית, בכדי להצליח לקלוט ולספוג באמת את החוויה שהסביבה מעניקה.

ישנם כאלה שבתחילת דרכם מעדיפים מדיטציות מודרכות. “לפעמים אנשים פשוט אוהבים שאומרים להם מה לעשות” וזה בסדר.

 

מה קורה אם אני לא עושה את המדיטציה נכון?

ישנם גברים רבים שחושבים ש”הם לא עושים את הדברים נכון”, דבר שעלול לחלחל עמוק מאוד, “אני מציעה את הגישה על פיה גם אם לא עושים זאת “נכון”, כביכול, עדיין מפיקים רווח כלשהו מהפעולה. זה עדיין זמן שאתה מקדיש לעצמך, וזה טוב יותר מלא לעשות זאת בכלל”.

ייתכן שרוב האנשים ירגישו שהם “עדיין לא שם” אם הם לא נרגעים באורח פלא לאחר תרגול מדיטציה אחד, אבל מדובר בתהליך, במסע, שאליו לוקח לעיתים זמן רב יותר להסתגל.

 

 

 

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות