חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:24/01/2017

 5 דרכים יעילות להתנהל עם הרגשות שלכם (בעיקר בעבודה)

רגשות עולים בנו כל הזמן, אי אפשר להתחמק מהם, או לבטל אותם.
גם כאשר נדמה לנו שהם נעלמים או לא משפיעים הם בעצם מודחקים ויוצאים החוצה בצורה אחרת. אם לא נתנו לרגשות את היחס המתאים – הם יכולים לעשות לנו צרות יותר מאשר תועלות.

למשל בעבודה אנו נמצאים הרבה מאוד שעות, ויש לנו אינטראקציות מגוונות עם אנשים שונים, לא בהכרח שותפים לערכים שלנו, לתפיסת העולם שלנו ואף לתפקיד שאנחנו עושים.

אותה אינטרקציה יכולה להיות גם בארועים משפחתיים או עם חברים.

לשם ההבנה נתמקד בסביבת עבודה –

בעבודה אנחנו חשופים באופן תמידי לתחרות, לחץ, שחיקה, וחוויות בדרגות שונות של הנאה וחוסר הנאה, הבשלות הרגשית שלנו והניסיון המקצועי שלנו קובע רבות כיצד נגיב ומה נחליט לעשות כאשר דברים סביבנו לא יהיו לרוחנו, אנשים אשר מחליטים לקחת אחריות על אירועי היום יום הם המנצחים. כי כאשר הם בוחרים להיות אקטיביים ולטפל בבעיות בזמן אמת יהיה להם קל בטווח הארוך. חוסר זיהוי הרגשות שעולים בנו וחוסר טיפול בהם גורם לבעיות בטווח הקצר והארוך.

איך התזונה משפיעה עליכם?

1.מה גורם להצטברות של רגשות מודחקים

שאיפות ועבודה קשה הם דבר בריא ואין להתבייש בהם, אך ללא ויסות ואיזון, התכונות הללו עלולות להיות מסוכנות לעולם הפנימי שלכם. לדוגמה כאשר רוצים להשיג יותר בפחות זמן נוצר מאבק רגשי פנימי והתוצאה תוקפנות כלפי הסביבה.

דוגמה נוספת כאשר יש תחרות עם אנשים או כוחות אחרים בתדירות גבוהה נוצר תסכול פנימי רגשי והתוצאה עוינות כלפי הסביבה. אנשים כאלו אומרים לעצמם אחד או את כל המשפטים הבאים:

א.לאף אחד לא ממש אכפת ממני

ב.אני לעיתים פוגש אנשים שאמורים להיות מומחים , אבל הם לא היו טובים יותר ממני.

ג.חלק מהמשפחה שלי יש הרגלים שממש מציקים לי

ד.זה בטוח יותר לא לסמוך על אף אחד

2. איך הבעה מיידית של הרגש  משפיע על האושר שלכם

אנשים אשר מודעים לרגשות שלהם פשוט מחליטים עם עצמם באופן מודע או לא מודע וכבר עושים זאת באופן לא מתוכנן, לחיות בהרמוניה עם העולם הפנימי שלהם, וככל שהם עושים זאת כך הם בונים מערכת יחסים  עם העולם.

הם אנשים שיודעים לקבל משוב שלילי, להתמודד עם חוסר וודאות, מתרחקים מרכילות ולא נותנים לדעות של אנשים להשפיע על שיקול הדעת שלהם, הם יודעים את הגבולות שלהם ומי שחוצה אותו הם מעירים בכנות ואסרטיביות לכן הם מתאקלמים מהר בעבודה ובסביבה חדשה.

כאשר הם מנהלים את הרגש שלהם, הם רואים אחרים באור יותר חיובי, יש להם פרופורציה על אירועים חריגים, ולוקח להם זמן התאוששות מהיר, לא שומרים טינה. הרגש שלהם מגיב ל” דברים טובים שקורים לי”  הם אנשים חמים אמיצים ומשפיעים יותר.

30 תרגילים להגברת היצירתיות

3. איך רגשות מודחקים מגבילים את ההצלחה שלכם

רגשות ותחושות יכולות להיות  מפתיעים לעיתים, לא קל לצפות אותן ובטח לא לתכנן אותן, הדוגמה הטובה ביותר היא לידת תינוק,  אישה במהלך ההיריון יכולה לתאר לעצמה מה היא תרגיש בזמן הלידה, אך לא באמת לצפות.

דוגמה נוספת כאשר אנחנו בטוחים במערכת יחסים לא נוכל לדעת בדיוק איך נרגיש כאשר היא תתפרק במפתיע.

גם כאשר אתם  עוברים דירה או עבודה חדשה  והסביבה הפיסית משתנה  קרוב לוודאי שיתגלו אצלכם דפוסי התנהגות שונים, ותכונות אנושיות אחרות יתפתחו יבלטו ויוקצנו, אי אפשר לברוח מתנודות בחיים שיאמתו ויעמתו אתכם מול הרגשות שלכם. תמיד זה זמן טוב לשים אליהם לב!

מה שחשוב לדעת בהבעת רגש בזמן אמת זה שכל רגע הוא בפני עצמו מכיוון שהוא תלוי בסיבות פנימיות וחיצוניות משתנות.  לדוגמה: יש כאלו שהיו בעבר הרבה יותר דרמטיים במערכות יחסים וכיום הם יותר שקולים.

כאשר אתם נמנעים מלהביע את הרגש, הסביבה אינה יודעת “לתרגם” אתכם, אנשים לא יודעים אם אתם שמחים או עצובים, או מה אתם חושבים עליהם, הם גם לא מרגישים ממכם חיבה ואין הערכה מה בסדר או לא בסדר בהתנהגות מולכם. כך שמלבד העובדה שאתם פוגעים בעצמכם אתם בפועל מנתקים עצמכם משאר האנשים, וככל שאתם ממשיכים בהתנהגות הזו כך קשה יותר לצאת ממנה, וזה הופך להיות קשוי אמתי לספר ולשתף.

אף אדם אינו יכול לגדול ולהתפתח בלי אינטראקציה (גם שלילית) עם אחרים, תתחילו לאט לשתף, לדבר להביע עצב ושמחה, גם אם זה מרגיש מזויף בהתחלה.

במוקדם או במאוחר, הרגשות שלכם יעמדו למבחן. לעיתים הן יעברו את המבחן ותמשיכו להחזיק בהן, ולעיתים- לא. אנשים חכמים בוחנים את רגשותיהם באופן קבוע. הם אינם מוותרים עליהן לחלוטין, לא מדחיקים אותם, אלא מעצבים אותן מחדש ומאפשרים להן להתפתח ולצמוח בהתאם להתנסות החדשה שהם עוברים. אל תחמיצו את ההזדמנות ללמוד את התגובות הרגשיות שלכם.

4.טכניקות שאתם יכולים לאמץ בשביל  לפעול בצורה רגשית טובה יותר

א.אם אתם כועסים הדרך הטובה ביותר היא לשנות את המיקוד, כמו שבטח אמא או סבא אמרו- צאו לעשות סיבוב בחוץ. אחרי שתירגעו תזכרו מה היו המשפטים שאמרתם לעצמכם באותו הרגע שיצאתם מדעתכם רשימו אותם ואז תשאלו – מה אתם יכולים ללמוד על עצמכם?

ב.אם מישהו העליב אתכם בעבודה, במקום לחשוב: מי הוא בכלל? הוא טועה! קחו נשימה, תנסו לחשוב על הדברים. לא בהכרח הוא צודק אבל היכולת שלכם להקשיב לביקורת, מווסתת את המערכת הרגשית וגם מראה אתכם באור הרבה יותר חזק וחיובי לאחרים.

ג.אחד התרגילים החזקים שאפשר לעשות בשביל ללמוד את עצמכם ולבנות את החוסן הרגשי הוא: לבקש מאדם קרוב שיגיד לכם דבר אחד שאתם עושים או לא עושים ומפריע לכם להתפתח. רק דבר אחד! לא תאמינו כמה תוכלו לשפר את עצמכם, מבלי לפסול את מי שאמר ומבלי לחוות תחושה של ביקורת קשה.

5. איך אנשים שהם מופנמים במיוחד יכולים לבטא את עצמם בכל מיני תחומים בחיים

א.אינטראקציה יזומה– עם יותר אנשים בעבודה, במכללה או בבית ספר.

ב.להתעניין יותר באנשים אקראיים שאתם פוגשים בחנות, בסופר, או בתור. לא תאמינו כמה מהר אנשים מגיבים אם הם מזהים אדם עם  חיבה. תחייכו. תשאלו שאלות.

ג.תפרגנו- מחמאות אמתיות אפילו הקטנות ביותר

ד.אינטראקציה בקבוצות– סדנאות תאטרון, התנדבות בעמותות, השתתפות בפורומים.

ה.צאו לעולם בכדי לבנות בטחון עצמי! חוויות מאלצות את הלמידה העצמית דרך החשיפה שלנו לעולם, והאתגרים בסביבה חדשה. זו הדרך לפתח קשרים חברתיים ובכך להכיר את עצמכם טוב יותר, לצבור ידע, לשפר את היכולות שלכם, ללמוד כישורים חדשים שיש לכם. צאו החוצה, תתנסו בכל דבר שאתם רוצים, רכיבה על סוסים, ציור, ריקוד, תיפוף, מדיטציה, תקשיבו להרצאות בתחומי פיתוח המודעות או בתחום שאתם אוהבים.

ו.שתפו בהתחלה רק במנות קטנות. תחשפו רגש במנות קטנטנות, תבנו בטחון וכך תמשיכו.

ז.לזכור, הבעת רגש אינה חולשה – ההפיך.

ח.כאשר רגש כואב עולה, לתת לו מקום ולא לנסות להדוף אותו או לתת לו ביטוי רציונלי מניח את הדעת

ט.תעמדו לפחות 2 דקות בעמידה המשדרת כח ועוצמה (מוכח שהמוח יתחיל לאותת לכם, שאתם נפלאים! )

31 יום של נצחונות קטנים

חזרה לרשימת מאמרים
חנות