חזרה לרשימת מאמרים
איך אנחנו מנצחים נרקיסיסט?
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה מערכות יחסים תגובות: 0 תאריך פרסום:22/12/2020

הדרך היחידה להתמודד בהצלחה עם נרקסיסט

אל תאבדו תקווה – יש פתרון!

בין אם מדובר בגירושין, בהורות משותפת, סצנות במקום העבודה, הנרקיסיסט תמיד יעוות ויסלף את העובדות ויבנה סיפור חדש  רק כדי להוציא את עצמו נקי, ולהפליל את הצד השני. ייתכן שהדינמיקה המכאיבה ביותר היא יכולתו של הנרקיסיסט להפעיל מניפולציות על אחרים, כך שיאמינו שהוא הקורבן של הסיטואציה.

אם כך, איזה סיכוי יש לאדם בעל מצפון ואחריות אישית!? הפרדוקס הוא שהחוזקות של אותו אדם הופכות לחולשות, כאשר הוא מסתבך עם נרקיסיסט. הנרקיסיסט מנצל לרעה את התכונות הטובות של האדם, את אמונו חוסר האנוכיות, האמפתיה וההגינות שלו.

באופן כללי אף אדם לעולם אינו צריך להתכופף לנוכח טקטיקות חסרות מצפון. והחוכמה היא לנצל את הכוח שיש לכם אל מול מה שכניראה אין לנרקיסיסט. 

הכוח הזה כולל את היכולת שלכם לחשוב ולהרגיש באופן מעמיק, לחוות רגשות בצורה מגוונת ומפותחת יותר, כגון אמפתיה, אחריות, כנות, לקבל תובנות חדשות, היכולת להתבוננות עצמית אותנטית, מצפוניות וחרטה. כל אלו עוזרים לאדם בריא לחשוב ולהרגיש ברמה אליה נרקיסיסט אינו מסוגל להגיע.

על פי הרוב, נרקיסיסטים הם אנליטיים, אינטלקטואליים ומחושבים. ייתכן שהיכולות הללו תהיינה מרשימות בתחומים רבים, אבל בכל הנוגע לרגשות אנושיים, הם יישארו שטחיים ורדודים. למעשה, האינטלקטואליזציה אינה אלא מנגנון הגנה המופעל באופן בלתי מודע, על מנת להתגונן מפני רגש עמוק וממצב רגשי לא נח, כמו גם השלכה סילוף והסטה קיצונית.

במצבים קיצוניים לא נוחים אנחנו אמורים לחשוב ולהרגיש בצורה יסודית ועמוקה בשביל לקבל תובנה חדשה לצד חרטה אמיתית ואמפתיה, הם אלה המאפשרים מודעות עצמית, והבנה של האופן בו אנו משפיעים על אחרים. הדבר מניע אדם לאחות קרע עם אדם אהוב, ולהימנע מלחזור על טעויות בעתיד.

מדי פעם, אדם נרקיסיסט יכול להפגין הבנה אינטלקטואלית לגבי דרך החיבור האגוצנטרית שלו, אך אינו מסוגל לשלב מודעות זו עם רמה רגשית גבוהה יותר, ולכן צמיחה ושינוי מתמידים נדירים אצל אדם כזה. נוסף על כך, לעיתים קרובות, אדם נרקיסיסט מעוות את האינטראקציה בתודעה שלו, באופן מיידי ובלתי מודע, ושוגה באמונה כי הוא הקורבן, ולא התוקף.

ייתכן ויעניין אותך >>> איך תדעו אם הקשר החדש שלכם הרסני ולא בריא?

אחת מנקודות האירוניה בניתוק מרגש עמוק הוא שאדם נרקיסיסט רוצה נואשות להיתפס בעיני הסביבה כאדם מעמיק. הוא עלול לחקות אדם אחר, החושב ומרגיש באופן מעמיק, וכך יציג את העומק שבו, אבל לרוב התנהגות כזו מתקבלת כחלולה, מכיוון שהמחשבות העמוקות באות מאדם אחר.

למעשה, אדם החושב ומרגיש באופן עמוק הוא כזה שיש לו גישה מיידית אל היכולות המורכבות, אשר מאפשרות לכל אדם לצמוח ולהתפתח, להפוך לאדם טוב יותר. להבדיל, אדם נרקיסיסט בדרך כלל עסוק בדברים השטחיים והחיצוניים, כגון מעמד, כוח, כסף, שליטה, או תשומת לב. 

על פי הרוב, אדם נרקיסיסט חושב ומרגיש באופן שטחי, בשל מבנה הגנתי, בלתי מודע נוקשה ואיתן, אשר מאפשר שליטה ברגשות עמוקים ובלתי נוחים. זאת ועוד, הנרקיסיסט מתעסק באופן כפייתי בלנצח במאבק הכוח בו הוא נמצא ברגע נתון, ולכן השמירה על רגיעה וחשיבה מחוץ לקופסא אינן הכרחיות. במקרים כאלה, ההגנה הטובה ביותר בידיו של אדם בריא היא להפעיל את הכוח הטמון בחשיבה מעמיקה ויצירתית.

זוגיות ומערכות יחסים

לדוגמא: גלית התמודדה עם שותף נרקיסיסט להורות, אדם. הוא התעניין בילדיו רק לעיתים רחוקות, אלא אם הדבר אפשר לו לפגוע בגלית. הוא לא הגיע אל אף אחד מהתורים הרפואיים של הילדים, וגם לא שהה עמם בחדר מיון מעולם. בתקופת הנישואין, הוא סירב לטפל בילדים כשהיו חולים, משום שסבר כי אין זה תפקידו. אחרי הגירושין, רק לעיתים נדירות התעניין בילדים כשגלית הודיעה לו שהם חולים. ועדיין, הוא התעקש שתיצור עמו קשר אם אחד הילדים היה צריך להעדר מבית הספר וגלית צריכה ללכת לעבודה.

הילדים לא רצו להיות אצל אדם כאשר היו חולים. הם רצו להשאר במיטות שלהם, בבית שלהם. בדרך כלל, גלית יכלה לעבוד מהבית ולטפל בילד חולה, אך מדי פעם היה עליה להשתתף בפגישה או שתיים בשעות הצהריים. למרות הידיעה שהילד החולה רוצה נואשות להשאר במיטה שלו, בבית, ושסבא או סבתא יטפלו בו, אדם התעקש שהילד החולה יובא אל ביתו. הוא איים להגיע עם גלית אל בית המשפט אם לא תיענה לו.

בוקר אחד, אחד מילדיה של גלית התעורר חולה. הוא התחנן שתאפשר לו להשאר בבית עם סבא כשגלית היתה צריכה להשתתף בישיבה. היא חשה אמפתיה עזה אל הילד החולה, שהיה שרוי במצוקה. היא ידעה שאדם עוקב אחריה באמצעות הטלפון שלה. אף כי קנתה מכשיר חדש מספר פעמים, אדם המשיך להצליח לעקוב אחריה. היא הבינה שאם תלך לעבודה, הוא ידע שהיא משאירה את הילד בטיפולם של סבא או סבתא, במקום להיעזר בו, כפי שדרש. האפשרות שתתמודד עם זעמו של אדם הפחידה את גלית  ולכן היא נסתה לשמור על קור רוח. לאחר שיקול קפדני, היא החליטה להשאיר את המכשיר הנייד שלה בבית במהלך הישיבה בצהריים. היא בקשה מאביה ליצור עמה קשר במשרד אם יזדקק לה.  

באותו ערב, היא קבלה הודעת טקסט מאדם, “חבל שהיית צריכה להיעדר מהעבודה היום. אני מקווה שלא תפוטרי”. 

לא רק שאדם בכלל לא שאל על בריאותו של הילד שלו, מבלי לדעת, הוא גם אישש את העובדה שהוא עוקב אחרי גלית ובכך חשף את המניע האמיתי שלו.

אדם אכל את הדייסה שהוא בעצמו בישל. ראשית, הוא פלש לפרטיותה של גלית בכך שעקב אחריה באמצעות המכשיר הנייד שלה, בלי רשותה. שנית, הוא היה עסוק מדי בעצמו מכדי לטפל בילד חולה בעבר, ועל כן אפשר להבין את התנגדות הילד לדרישתו. שלישית, הוא לא הבין את כל זה, דבר שמנע ממנו לחוות אמפתיה כלפי הילד שלו. במקום, הוא שם את הרצונות ואת טובתו שלו לפני טובת הילד שלו. באמצעות התנהגויותיו הפוגעניות, הוא האיר על המניע האמיתי שלו, וזה להפליל את גלית, ולא לטפל בילד חולה.

התנהלות על פי קו מנחה של בית המשפט הינה הכרחית, אבל נרקיסיסטים בדרך כלל מנצלים לרעה את הרוח בה נכתבו הדברים. זאת ועוד, הוראות בית המשפט מתבססות על מושגים חד משמעיים – שחור ולבן – מאחר שלא ניתן להקיף את כל הניואנסים של סיטואציות שונות בהקשר של משמורת או הורות משותפת. אם אדם מרגיש שהנרקסיסט מפרש ומנצל הוראת בית משפט בכדי לנצח במאבק כוח, במקום לעשות מה שנכון לילד, חשוב להגן על הילד. 

חשיבה מעמיקה על הסיטואציה הזו הינה בעלת חשיבות עליונה. התייעצות עם מטפל, עורך דין, או בעל תפקיד בבית המשפט עשוי להיות נחוץ גם כן. נרקיסיסט אינו מגיע לקרסוליו של אדם המסוגל לחשוב בצורה מעמיקה, ולכן ההגנה הטובה ביותר מול אדם נרקיסיסט היא להיות חכם ממנו.

חזרה לרשימת מאמרים
חנות