חזרה לרשימת מאמרים
קריירה אחרי הקורונה
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:02/05/2020

3 מיומנויות הכרחיות בקריירה אחרי תקופת הקורונה

כאשר הכלכלה מאטה, המיומנויות הרכות שלנו הופכות להיות סופר חשובות!

כי הן יכולות להכריע ממש אם הקריירה תעלה או תרד, אם נבנה או נהרוס אותה.

לאחר ששוק העבודה הגיע לשיא הצמיחה, שיעור האבטלה כעת הוא הגבוה ביותר מאז המשבר הכלכלי העולמי בשנת 1929. על פי אחדות מהתחזיות, שיעור האבטלה צפוי להגיע לשיאים גבוהים במיוחד, ולהשאר כך עד שנת 2022 וככל הנראה גם לאחר מכן.

אם התמזל מזלכם ועדיין יש לכם עבודה, קרוב לודאי שהדאגה המעסיקה אתכם היא כיצד לשמור עליה. אם כרגע אינכם עובדים, הייתם רוצים לחזור למעגל העבודה בהקדם האפשרי. האופן שבו המכה שספגה הכלכלה לאחרונה ישפיע על העתיד מבחינת האבטלה אינו בשליטתנו.

אולי יעניין אותך>>> מדיטציה קצרה בעברית חשש מהעתיד

כיום, חשוב יותר מאי פעם ללטש את הדברים שיקדמו אתכם יותר מכל, בכל קריירה שהיא. הכוונה היא לפתח את היכולת לתקשר וליצור קשרים בינאישיים מעמיקים.

על פי קרן קרנגי, המיומנות והידע המקצועיים מהווים רק 15% מההצלחה המקצועית. יתר ה”עוגה” בנויה ממה שניתן לכנות “מיומנויות רכות”, שהם בעצם היכולות האישיות והיכולת לתקשר, לנהל משא ומתן ולהוביל.

ובמילה אחת: יכולת החיבור. רובנו מתמקדים דווקא באותם חמישה עשר אחוזים בקריירות האקדמיות והמקצועיות שלנו, ולרוב מתעלמים מ-85 האחוזים הנותרים. העניין הוא, שכמעט בכל משרה, גם חבריכם לעבודה מחזיקים בידע, בנסיון ובמיומנויות הטכניות המתאימים. אלו הן דרישות הסף. לפיכך, בכדי לבדל את עצמכם, ולהבטיח כי אתם מצטיירים כחיוניים, עליכם לשלוט באומנות יצירת הקשרים.

מיומנות זו, הנחשבת כמגדירת קריירה, מתבססת על שלוש מיומנויות תקשורת עיקריות: הסמכות שאתם מפגינים, החמימות שאתם משדרים והאנרגיה שאתם מקרינים ומוציאים מאחרים.

1.סמכות

כשאנחנו רואים אותה לנגד עינינו, אנחנו יודעים שהיא ישנה. אנחנו יודעים כאשר אנחנו שומעים אותה. הסמכות בולטת בשטח. היא מאופיינת במסוגלות ובכוח להוביל. בין אם היא מועברת במתינות או בקול רם, יש בה בטחון. אנשי המכירות, העסקים השדרנים והפוליטיקאים המצליחים ביותר מקרינים סמכות. ישנם מספר מרכיבים מרכזיים לסמכות: קול, נוכחות, שפת גוף, לבוש, זקיפות קומה והתבדלות.

ראשית, מקדו את תשומת הלב על איכות הקול שלכם. האם הקול נמצא בגובה הנכון(שקט, קולני, צווח)? האם אתם מהדהדים (צרוד, מתנשף, עולה ויורד ועוד)? האם המבטא שלכם מטשטש את המסר? האם אתם עושים שימוש בהרבה מילות מילוי: ‘אההה’, ‘אההממ’, ‘כאילו’ ודומיהן? האם אתם מדברים עם כוונה, או שמא השאלות והתגובות שלכם גולשים למחוזות אחרים? כעת, תנו את הדעת על הופעתכם החיצונית: איך היציבה שלכם? כיצד אתם לבושים? האם אתם יוצרים קשר עין כאשר אתם משוחחים עם אחרים? כאשר אתם מקרינים סמכות, אתם מרגישים זאת בתוככם ומזהים אותה מבחוץ, על סמך האופן שבו אנשים מגיבים אליכם.

אולי יעניין אותך גם>> מדיטציה קצרה בעברית לפיתוח היצירתיות 

2.חמימות

חמימות משודרת באמצעות ענוה, רגישות, אמפתיה והקשבה, קרי, עד כמה אתם מהווים אוזן קשבת. זאת, מכיוון שהתחברות יעילה אינה נמדדת במה שאתם מחצינים, או בהעברת המסר שלכם כלפי חוץ, אל העולם. ההפנמה, האופן בו אתם מקבלים את ההמון, הקבוצה או היחיד עמם אתם מקיימים שיח, חשוב באותה המידה ליצירת חיבור יעיל. החמימות נחוצה לבניית אמון, כמו גם ליכולת ההבנה והחיבור, הנחשבת כמכרעת לביסוס מקומך בצוות. בכדי להעריך את מידת החמימות שלכם, שאלו את עצמכם מספר שאלות חשובות: האם עמיתיכם בוטחים בכם? האם אתם גורמים להם להרגיש מוערכים וחשובים בתוך התקשורת ביניכם? האם אתם מקבלים ברצון משוב מאחרים, כך שהם מרגישים מידה מספקת של פתיחות כדי להעמיד את רעיונותיכם במבחן ו”להתקיל” אתכם בשאלות? האם אתם מקשיבים כשאחרים מדברים? האם שפת הגוף שלכם משדרת עניין? שימו לב לאותות: כל התשובות לשאלות הללו טמונים בחיים שלכם.

3.אנרגיה

זוהי אותה תכונה דינמית, המעניקה לכם כוח. ככל שיש לכם יותר ממנה, כך יש בידיכם יותר כוח להשפיע, להאיר, ללמד או לרתק.

סמכות תגרום לאחרים לכבד אתכם, החמימות תזכה אתכם בחיבתם ובאמונם. אנרגיה מחייבת אנשים ללכת בעקבותיכם. מרכיבי האנרגיה הם אמונה, התלהבות, חיבור ומחוייבות רגשית למסר שלכם. כאשר אתם מאמינים ובוטחים בדברים שאתם אומרים, הקהל שלכם יאמין בהם גם כן, באופן בלתי נמנע.

אתם חייבים להיות מעורבים באופן מלא ואמיתי – נוכחים, אותנטיים ומחוייבים. המחוייבות הרגשית שלכם יוצרת חיבור רגשי, אשר עשוי להיות בולט ולהיחרט בזכרון, ליצור רושם ולשכנע. אין פירושו של דבר שאתם צריכים להיות בפעולה ונוכחים תמיד. ישנם יתרונות לאנרגיה גבוהה, וגם לאנרגיה נמוכה. מה שחשוב הוא כיצד האנרגיה מועברת ומתקבלת. איך האנרגיה שלכם? האם אתם משתלטים על אחרים בכך שאתם מדברים מהר מדי? יותר מדי? לא עוצרים כדי לאפשר לאחרים להשמיע את קולם? האם אתם מקשיבים באמת, בצורה שגורמת לאחרים להרגיש שהם נטענים באנרגיה בזכות העניין שאתם מגלים בהם? שוב: כל שעליכם לעשות הוא לשים לב לאופן בו אנשים מגיבים אליכם, ותדעו אם אתם מעניקים אנרגיות או גוזלים אותן.

אולי יעניין אתכם גם>>> כיצד נוכל לדבר בצורה חזקה וברורה יותר?

Project Oxygen של גוגל, במסגרתו נחקר מאגר העובדים המובילים בחברה מאז היווסדה בשנת 1998, הפתיע את כולם תוך כאשר העלה כי מתוך שמונה התכונות הנחשבות לחשובות ביותר, כישורי STEM (מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) הגיעו למקום השמיני בלבד, שהוא המקום האחרון. התכונות שהגיעו לראש הרשימה היו תקשורת טובה ואמפתיה. גוגל יודעת שישנם מועמדים רבים שיודעים להצפין. נדיר אף יותר למצוא אדם שיודע גם להצפין וגם לעבוד בשיתוף פעולה עם אחרים, להוביל צוות או לשתף פעולה בעקבות אחר שמוביל, בעת הצורך. אדם שיכול לעשות אחד או יותר מהדברים הללו וגם להצפין היטב הם נכס שאינו מובן מאליו.

אולי אתם לא מהנדסי תוכנה, והמשרה שלכם טומנת בחובה אתגרים משלה. אך, המחקר מעלה בבירור כי כל עבודה מחייבת סמכות, חמימות ואנרגיה. עולם העסקים קרוב לוודאי ישתנה לתמיד לאחר שנצא מהמשבר, וכוח העבודה יצטמצם לשם הישרדות. האם תהיו בעלי כושר הישרדות במציאות חדשה זו? התשובה לשאלה תלויה באופן בו תפעלו כעת ועד כמה תהיו זריזים להסתגל לעתיד הבלתי צפוי הנכון לנו.

שנדע ימים של בריאות ופרנסה טובה !

חזרה לרשימת מאמרים
חנות