חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:21/10/2021

גל פיטורים| למה עובדים מתפטרים ואיך אפשר לגרום להם להישאר?

הרשימה שתשמר את העובדים המוכשרים ביותר שלכם!

מדוע אנשים עוזבים מקומות עבודה?

ישנן סיבות רבות בגללן אנשים עוזבים מקום עבודה. הם עוברים בעקבות בן/ת הזוג או השותף/ה ברחבי המדינה, נשארים בבית עם הילדים, מחליפים קריירה, מוצאים אפשרויות לקידום הקריירה, אשר מבטיחות עליה בסולם וחוזרים אל ספסל הלימודים. מעסיק יתקשה לתת מענה לסיבות הללו, מפני שהן כרוכות באירועי חיים של העובד, אשר מתרחשים בעולם בו הוא חי מחוץ למסגרת העבודה.

ואולם, רוב הסיבות שבגללן אנשים עוזבים משרות, נמצאות בשליטתו של המעסיק. לאמיתו של דבר, כל מרכיב הקשור אל מקום העבודה הנוכחי שלכם, התרבות הארגונית, תפיסת התפקיד וההזדמנויות, מהווים גורמים הנתונים להשפעת המעסיק.

1.חיבור לעובדים 

הדרך הטובה ביותר לשמר עובדים היא לשמור על החיבור לדעות ולעמדות שלהם. האם הם מרוצים מהעבודה? האם הצורך שלהם באתגר, בשייכות, בהתפתחות ובעבודה משמעותית נענים? האם המנהל הישיר שלהם נותן להם את המענה מבחינת תקשורת, פתרון בעיות, משוב והכרה?

אם אתם שומרים על החיבור לעובדים שלכם, הרי שביכולתכם למנוע ענייני שימור פוטנציאליים. אך, עליכם לחשוב על שימור עובדים על בסיס יומיומי. האם השיטות, התהליכים והדרישות הנהוגים בחברה שלכם תואמים את טובת העובדים?

האם הם מעניקים תמיכה לצרכים החשובים ביותר של העובדים שלכם, כאלה הקשורים לעבודה משמעותית, פיצויים ובונוסים, למד היכולת להשפיע על התפקיד שהם ממלאים ועל מקום העבודה? והעיקר, האם הם גורמים לעובדים לרצות להישאר?

√טיפ: שאלו אותם. קיימו ראיונות תקופתיים, על מנת לקבוע מה משאיר עובדים בארגון שלכם. ואז, הקדישו תשומת לב לגורמים שבזכותם הם חוזרים מדי יום, וחזקו אותם.

2.מערכת היחסים עם הבוס!

עובדים אינם אמורים להיות חברים של הבוסים שלהם, אבל הם צריכים לנהל איתם מערכת יחסים. הבוס הוא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלהם, ולכן רצוי להימנע ממערכת יחסים מתוחה.

הבוס נותן הכוונה ומשוב, מקדיש זמן למפגשים פרטניים ומחבר בין העובדים ובין הארגון כולו. מערכת יחסים רעילה עם הממונה מערערת את החיבור שלו לארגון, את הביטחון ואת המחויבות.

מן המפורסמות הוא, שבוס גרוע הוא גם הסיבה המובילה לעזיבת מקום העבודה. להלן מאמר העונה על השאלה איך להסתדר עם הבוס.

מיינדפולנס ומדיטציה

|מיינדפולנס ומדיטציות ישראליות|

3.שעמום והיעדר אתגר בעשיה

אף אחד לא רוצה להשתעמם בעבודה ולהרגיש שאינו מאותגר. באמת שלא. אם יש לכם עובד שההתנהגות שלו מבטאת זאת, עליכם לעזור לו למצוא את הדברים שמעוררים בו להט. עובדים רוצים ליהנות ממשרתם. אחרי ככלות הכל, עובדים מקדישים מעל שליש מהיממה לעבודה, להתארגנות לעבודה ולהתניידות אליה.

עיבדו בצמוד עם העובדים הכפופים לכם, על מנת לוודא כי כל אחד מהם מחובר, נלהב ונכון לאתגר לתרום, ליצור ולבצע, אחרת תאבדו אותם לטובת מעסיק אחר, שיעשה את אותם הדברים.

4.יחסים עם חברים לעבודה: הזדמנויות למנף את הכישורים ואת היכולות שלהם

כאשר העובדים מיישמים את הכישורים ואת היכולות הבולטים שלהם במסגרת המשרה, הם חווים גאווה, תחושת הישג ובטחון עצמי. הם מעורבים בפעילויות בהן הם טובים, דבר שמחזק ומרחיב אף יותר את כישוריהם ואת יכולותיהם.

עובדים מעוניינים לפתח ולהרחיב את כישוריהם. אם אינם מצליחים לעשות זאת במסגרת המשרה שלהם, הם ימצאו משרה בה יתאפשר להם לעשות זאת. הדבר כרוך בהזדמנות. אם עובד אינו מצליח למצוא נתיב להמשך צמיחה בארגון בו הוא נמצא, סביר להניח שיחפש הזדמנות לפיתוח קריירה, או לקידום. חשוב שתדברו עמם, ותבררו מהם התקוות והחלומות שלהם. עזרו להם להתוות נתיב ברור למימושם.

5.תרומת עשיית העובדים למטרות העסקיות של הארגון

על מנהל לשבת עם כל אחד מהעובדים הכפופים ן ולדון ברלוונטיות תפקידו של העובד, והתרומות והתוצרים המרכזיים לאסטרטגיה הכוללת ולתוכנית העסקית של הארגון. עובדים צריכים להרגיש חיבור, שהם חלק ממאמץ גדול יותר מהמשרה שלהם. הם צריכים להרגיש חשובים בתוך התמונה הגדולה של הארגון.

מנהלים רבים מניחים כי העובדים יקבלו את המסרים הנוגעים לחזון, לשליחות ולתוכנית בכללותה מצוות ההנהלה הבכיר, ויעשו את הקפיצה המצופה על דעת עצמם. זה לא קורה. זה לא יכול לקרות. הם זקוקים לעזרתכם כדי להבין זאת, ולחבר בין המשרה שלהם ובין התמונה הגדולה. אם הם לא חלק ממנה, תאבדו אותם.

6.אוטונומיה ועצמאות במשרה

ארגונים מדברים על העצמה, אוטונומיה ועצמאות, אבל בדברים שלא ניתן לעשות למען אנשים, או לתת להם, אלא בתכונות ומאפיינים אליהם עובד אמור לשאוף, ולשמר. אתם אחראים ליצור סביבת עבודה המאפשרת להם לעשות זאת. הם אחראים לעשיה כשלעצמה.

בארגון מסוים, יועץ העביר סדנא העוסקת ב”עקרונות עוץ”, במסגרת אירוע חברה. הוא ציין כי יצירת תרבות של אחריות תוביל להעצמה בקרב העובדים, מתוך לקיחת תחומי האחריות על עצמם, ומימושם. ללא כל זה, העובד הטוב ביותר שלכם יעזוב.

7.משמעות בתוך המשרה

אה, כן… עבודה משמעותית. כל עובד רוצה לעשות משהו שבאמת משפיע ומשנה, שאינו כרוך בעבודה אפרורית או כזו הקשורה לכספים, שתורמת למטרה גדולה יותר. אבל, על המנהלים לעזור לעובדים לזהות את הנקודות בהן העבודה שלהם תורמת למימושם של מוצרים ברי מסירה, אשר משנים את העולם.

בהקשר של מוצרים ושירותים מסוימים, כגון חקר הסרטן, האכלת הרעבים, הצלת בעלי חיים, אבחון וריפוי מחלות, ייצור חלב או תבואה, ברור כשמש שמדובר בעבודה משמעותית, אבל המשמעות צריכה להיות בכל עבודה באשר היא. עזרו לעובדים להתחבר לסיבה שלעבודה שלהם יש משמעות, כדי שלא ימצאו יחפשו מקום עבודה אחר, בה המעסיק ישכיל לעשות זאת.

8.שקיפות על אי היציבות הכספית בארגון שלכם

אי יציבות כספית: היעדר מכירות, פיטורין או צמצום שעות עבודה, הקפאת שכר, הקפאת גיוסים, מתן “במה” גדולה יותר למתחרים מצליחים במדיה, עיתונות גרועה, תחלופת עובדים, מיזוגים ורכישת חברות, כולם מובילים לתחושת אי יציבות והיעדר אמון בקרב העובדים.

שימו לב:  עובדים מודאגים נוטים לעזוב. דאגו להפגין שקיפות בכל שינוי בפועל, ובכל שינוי פוטנציאלי.

עדכנו אותם במצב העסקי בכל עת, ומה הארגון מתכנן בכדי לשמר מצב קיים, או להתאושש בעתיד. כאשר ישנן תקריות שליליות, דברו ברור ושמרו על תקשורת. כאשר מדובר בהורדת מפלס הדאגות בקרב העובדים, אין דבר כזה “לדבר יותר מדי”.

אבל, הסוגיה החשובה ביותר בהקשר זה היא האמון והכבוד כלפי צוות ההנהלה, מצד העובדים. אם הם יכבדו את השיפוט, ההנחיות וקבלת ההחלטות שלכם, הם יישארו. אחרי ככלות הכל, ההחלטה שלהם אם ללכת, או לא ללכת, בעקבות מנהל זה או אחר, חייבת לקחת בחשבון גם את היציבות הכספית של משפחותיהם.

9.תרבות ארגונית כללית

אמנם זה לא הגורם המופיע בראש הרשימה של עובדים, אך התרבות הכללית בחברה שלכם בהחלט משנה לעובדים. האם הארגון שלכם מעריך את העובדים, מתייחס אליהם בכבוד ונותן תגמול הולם, הטבות ופינוקים למיניהם, אשר מבטאים כבוד ואכפתיות, הלכה למעשה?

האם סביבת העבודה האנושית שלכם תורמת לשביעות רצון העובדים ולמחויבות מצדם? האם אתם מקיימים אירועים, פעילויות לעובדים, מסיבות ופעילויות הקשורות לבניית צוות, אשר גורמים לעובדים להרגיש שהארגון שלכם הוא מקום שנפלא לעבוד בו?

חשוב לזכור: עובדים מעריכים מקום עבודה בו התקשורת מתנהלת תוך שקיפות, ההנהלה נגישה, הבכירים נגישים וזוכים לכבוד, וההנחיות ברורות ומובנות. התרבות הכוללת אצלכם יכולה לגרום לעובדים להישאר, או מרחיקה אותם מהארגון. איזו גישה תסייע לכם להשיג את מה שאתם רוצים וצריכים כדי להצליח?

10.הכרה בביצועים ובתפקוד העובדים מצד ההנהלה

רבים שמים את ההכרה מצד העובדים במקום גבוה, אך בסקר עובדים שנערך מטעם האיגוד לניהול משאבי אנוש (SHRM), גורם זה לא נכלל בין “14 הגדולים”. אף כי ישנה חשיבות להכרה, היא לאו דווקא נמנית על הגורמים החשובים ביותר לעובדים.

היעדר הכרה יכול להשפיע על רבים מהגורמים אשר הוצגו מעלה, במיוחד על התרבות הארגונית, אך קרוב לוודאי שאינה הגורם המכריע בהחלטה של עובד לעזוב את הארגון. הביעו הערכה והכרה אמתיות, אשר יהוו את הדובדבן שבקצפת מבחינת שימור העובדים שלכם.

יחד עם זאת, תנו משקל לגורמים המשמעותיים יותר, למהות, אם ברצונכם לשמר את העובדים המובילים שלכם. הפכו את ההכרה לדרך חיים בארגון שלכם, בכדי לשמור על הכישרונות הגדולים ביותר שהארגון מעסיק.

השורה התחתונה:

אם תקדישו תשומת לב לעשרת הגורמים מעלה, תצמצמו את התחלופה ותשמרו את העובדים המבוקשים ביותר שלכם.

ולא תבזבזו זמן משאבים ואנרגיה מיותרת על ראיונות של מועמדים חדשים, ומסיבות פרידה על בסיס קבוע.

מדוע שלא תרחיבו את המאמצים הנחוצים על מנת לשמר עובדים שכבר גייסתם וקבלתם לעבודה בעמל כה רב?!

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות