חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה מערכות יחסים, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:11/01/2017

4 דברים שאנשים מצליחים לא עושים עם כסף

 

"קמצנות היא תכונה המתאפיינת בפחד להוציא כספים, לעתים עד ויתור על נוחות ועל צרכים בסיסיים"

כאשר פוגשים אדם חכם ומצליח, קשה להצביע במדויק על התכונות האחראיות להצלחתו ולרווחתו. האם זה בזכות שהוא חסכן, קמצן או סופר נדיב. מה שבטוח שאנשים מצליחים לעולם לא יתעלמו המאפשרות לחסוך כסף,  השאלה איפה עובר הגבול בין הקמצנות לנדיבות ואיך היא באה לידי ביטוי גם במערכות יחסים וגם בעסקים.

1.אנשים מצליחים אינם מתעלמים מהאפשרות לחסוך כסף

זהירות הינה מעלה חשובה!  אך אין לבלבל בינה לבין רדיפת בצע או קמצנות. היכולת לנהל את כספכם  ולחסוך, תוך הימנעות מהוצאות מיותרות, הינה תכונה המעוררת הערצה.

למעשה, יש בחיינו כל כך הרבה הוצאות שאנחנו אפילו לא חושבים עליהם, ואם נעשה בדיקה קפדנית נחסוך לא מעט כסף. ניתן להימנע מאותן הוצאות חסרות משמעות, ואז את אותו סכום שלא בזבזנו יהיה ניתן לחסוך עד שהוא יצטבר לסכום משמעותי.

אדם חכם יודע לעשות קניות בחוכמה,
כמה דוגמאות:
  1. קניית מסנן לברז עשוי לצמצם את ההוצאה עבור קניית בקבוקי מים. נכון?
  2. הבחירה למלא מחדש מחסנית דיו למדפסת, במקום לקנות מחסנית דיו חדשה הינה השקעה שקולה נוספת.
  3. החלפת נורות החשמל בבית בנורות חסכוניות באנרגיה, הינה בחירה נבונה נוספת.
  4. השימוש ביישומים המצמצמים את דמי ניהול כרטיס האשראי, (למשל הפקדת ש'ק במכונה אוטומטית בכניסה לבנק זול יותר מאשר להפקיד אצל הפקיד בתוך הבנק או בחירה בבנק גדול, במקום בבנק המקומי), הינה החלטה טובה גם כן.
  5. ישנו תוכן איכותי בהיקף בלתי נתפס באינטרנט, הן חינוכי והן בידורי.לא ניתן להכחיש כי תשלום למנוי לכבלים או למגזין כלשהו הינו צעד חסר משמעות וטעם. כמעט כל דבר שמעניין אותך נמצא באינטרנט, תמורת מחיר נמוך יותר, באמצעות שירותי הענן או כמאמר'מידע על חדשות  בארץ ובעולם נמצאים בהרבה אתרים.

העניין הוא, שעלינו להבין היטב כי החוכמה טמונה בדברים עליהם אנחנו משלמים ממילא, או שכבר נמצאים ברשותנו.

2.אנשים מצליחים לעולם לא מתקמצנים על ידע ורעבים תמיד למידע חדש

אנשים קמצנים, מחסירים בצורה מוגזמת גם בעושר תרבותי ומנטלי.

"אין עובדות נצחיות, ואף לא אמיתות נצחיות",  כאנשים לעולם לא נגיע לכדי שלמות מוחלטת, ובשום מקרה, איננו אמורים להציב לעצמנו מטרות כאלה. גם לא בתחום הכסף.

חשוב להבין כי השקעה מתמשכת לטובת התקדמות בתחומים שונים הינה אכן פעולה שינקוט בה אדם חכם. וזה בהחלט יכול להיות לימודים מקצועיים והעשרה אישית.

המדע מרחיב באופן בלתי פוסק את הבנתנו את העולם, תוך בחינה מתמדת של תיאוריות, וגיבוש תיאוריות חדשות. גם ממצאים ישנים, או מוכחים אינם מונחים לאנחות. אדרבא, הם נבחנים ומוגדרים מחדש, וכך מתעדכנים. אנשים חכמים תמיד ישאפו להתקדם, יחקרו ללא הפסק כדי לחפש אחר הדבר הקרוב ביותר אל האמת, ולאו דווקא כדי לגלות את מה שמבחינתם הוא האמת.

3.קמצנות יכולה להיות אובססיבית במערכות יחסים

קמצנים הם בדרך כלל אנשים שלא אוהבים הרפתקאות, שלא מעזים, אנשים עם אופי יותר שמרני, אנשים כאלו לא מסוגלים  לתת עזרה, התעניינות ורגש. יש להם קושי לראות את האחר, מאוד מרוכזים בעצמם. לא עושים שום דבר בגדול וחושבים על הרגע, מפחדים לאבד שליטה.

במערכות יחסים מאוד קשה להיות עם אדם שהוא קמצן, כזה שעושה חשבון על כל דבר, ופוגע בכל ערך של חברות, אהבה ורומנטיקה. אין באדם קמצן נתינה. לתת כסף בשבילו זה פחד קיומי ממשי.

יש הבדלים ערכיים ולאו דווקא כספיים, לדוגמה: בגדים חדשים לכל ערב חג יכול להיות עניין של ערך ולא כסף, חשוב לדבר על הדברים לפני שנכנסים למיסוד קשר.

אפשר לזהות אנשים קמצנים כבר בתחילת הקשר, כך שאם אתם הולכים למסד קשר עם אדם המוגדר בעיניכם כקמצן כדאי מאוד שתעשו שיחה הבהרה, אולי אם תחליטו על תקציב מראש, חשבונות נפרדים, וסוג של רכישות שעליהם יש או אין עוררין תוכלו לעבור את מחסום הקמצנות לחסכנות.

4. כסף הוא לא רק כסף. יש לו משמעות חברתית ופסיכולוגית עמוקה

כאשר בוחנים אדם אם הוא קמצן צריך לברר אם זוהי תקופה קשה שאליה התגלגל וזה אינו בהכרח האופי הבסיסי שלו, אלא כורח המציאות שהוא נמצא בה כרגע, מצב זה יכול לחלוף.

חשוב לבדוק גם מה הסטנדרטים שלנו לכסף, האם לנו יש נטייה לבזבוז, או מה שניראה לנו כהוצאה הגיונית לצד השני זה ניראה כמו התנהגות חסרת אחריות, גם לשאול את עצמנו:  את מי אנחנו מגדירים כאנשים שמתנהלים נכון עם כסף והאם זה ריאלי לגבי אנשים אחרים גם, שאלה נוספת שכדאי לשאול את עצמנו: האם אנו מצפים מאחריות כלכלית מלאה מהצד השני מבלי להיות שותפים, כל התשובות האלו יתנו לכם הבהרה לגבי האדם מולכם.

 

לסיכום, אנשים מצליחים עם התנהגות בריאה עם כסף יהיו שקולים ולא קמצנים.

 

חזרה לרשימת מאמרים