חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, מערכות יחסים תגובות: 0 תאריך פרסום:14/07/2015

מהי אינטואיציה וכיצד ניתן לפתח אותה?

החיים שלנו מלאים ברצף אינסופי של אפשרויות ולצערנו, אנו חולפים לא פעם לידם מבלי לשים לב ולפעמים אם כבר זיהינו לא היה לנו האומץ להחליט האם הדבר נכון עבורנו והגבנו בהססנות, מדובר בהחלטות פשוטות ויומיומיות ועד החלטות הרות גורל, מעטות הפעמים שאנו יכולים להצביע בבטחה כי זיהינו הזדמנות בזמן אמת, בחרנו בה והצלחנו.

אינטואיציה קשורה קשר ישיר ליכולת שלנו לזהות אפשרויות חדשות וכאשר אנו מסוגלים להבחין בהן, נוכל גם לבחור בהן ובכך להצליח יותר.

אינטואיציה גם מסמנת, מדריכה ומאותת לגבי המשך הדרך, ומזהירה כאשר אנו בסכנה.

1.כיצד המוח עובד?

מוחינו “פולט” 5 תדרים שונים המסמנים באיזה מצב פעילות אנחנו נמצאים, אסביר על השניים החשובים.

תדר ביטא במהלך היום רובינו נמצאים במצב מוחצן, הכרתי מודע, שבו אנו חווים עומסים רגשיים ופיסיים. כאשר אנו בתדר ביטא אין לנו אפשרות לקלוט שום מידע חדש ובטח לא לזהות אפשרות אמיתית. בתדר בו אנו נמצאים בעומס ופעילות אקטיבית קשה עד בלתי אפשרי לקלוט מידע אינטואיטיבי.

תדר אלפא כאשר אנו נרגעים, הגוף הפיסי זוכה מן ההפקר, אנו מאפשרים לו להשאר בריא בלי מתח כעס ופחד מיותרים, וגם מערכת החשיבה הופכת להיות בהירה יותר והמערכת הרגשית מסוגלת לקלוט שינויים קטנים סביבנו. תדר אלפא הוא החשוב לשם הבנת האינטואיציה.

יש להוריד עומס ומתח בכדי לעבור מביטא לאלפא. אחת הדרכים היעילות להורדת קצב גלי המוח, היא בעזרת פעילות מדיטטבית, מצב אשר בו גלי  המוח עובדים בתדר “אלפא”.

הידעתם? גופם של לוחמי קונג פו מסוגל לעמוד בכאבים פיסיים שנראים לנו לא אנושיים בזכות היכולת שלהם לתמרן בעזרת אנרגיה פנימית את גלי המוח שלהם. הם בעצם משנים מצב תודעתי מאחד לשני. ממצב של פגיעות למצב שבו גופם אינו מרגיש כאב ואף לא ניזוק מפגיעה פיסית חיצונית כאשר בכל מצב אחר היה כן  גורם לפציעה.

2.אנשים מצליחים אומנים ויוצרים

אנשים מצליחים אומנים ויוצרים למינהם משתמשים בחוש נוסף מלבד חמשת החושים (טעם, ריח, מגע, ראייה ושמיעה)  וזה – החוש האינטואיטיבי אשר מסייע לקליטה והבנה של המידע סביבם בצורה הרבה יותר חדה ומהירה. הם מסוגלים לנתח את ארועי העבר וההווה ולהקיש אותם לעתיד.

3.מהי בעצם האינטואיציה?

האינטואיציה הוא חוש אשר קולט מידע שאינו ניראה על פני השטח בצורה מהירה ומדויקת!

 • האינטואיציה פשוט יודעת. בו ברגע.
 • בעוד ההיגיון מתנהל לאיטו האינטואיציה מתקדמת בהבזקים.
 • המציאות נחשפת בפני האינטואיציה בחטף, בצורה חלקית, קרעים, בדרך כלל באמצעות סמלים ואז צריך לפרש את הסמלים הללו ולהרכיבם יחד כדי שתופיע תמונה מגובשת ומובנת.
 • האינטואיציה משדרת את “דבריה” דרך תחושות שונות בגוף.
 • האינטואיציה אינה תהליך הגיוני של הסקת מסקנות- אין לה צורך בזה.

4.מה מונע מאיתנו לזהות את האינטואיציה?

בזמן משבר אנו נוטים להגיב בחרדה, כעס, דיכאון והכחשה ואז אנו לא מזהים את התדרים האלקטרו מגנטים העדינים שמעבר לתפיסה של חמשת החושים הקונבציונלים- זוהי האינטואיציה וגם כאשר אנו נמצאים בחוסר מודעות וחוסר רצון לקבל את העובדה שאנחנו מופעלים ומגיבים מתוך מערכת רגשית מסועפת וחכמה.

5.איך אפשר לעורר את האינטואיציה?

א. טכניקת שאילת השאלות

מסייעת לנו  גם להעיר את האינטואיציה וגם למצוא פתרונות מדויקים יותר, תשאלו כל הזמן.

תפרקו את השאלות לשאלות קטנות וחדשות.

ב.חלומות מכיוון שהאינטואיציה עובדת דרך התת מודע, מערכת שיודעת לדבר בסימבולים תחושות ואינסטינקטים (ולא במילים) , אנו יכולים להיעזר בשנת הלילה ככלי יעיל.

איך?

כאשר אנו ישנים, אנחנו נמצאים רק  במערכה אחרת בחיים ולא בסיפור אחר, בלילה אנו נמצאים במצב תודעתי רגוע,  כאשר מתקיימת פעילות ערה של התת מודע שבו הוא מעבד את כל מיליוני פיסות המידע שהצטברו בו במשך היום ולא היה לו את היכולת לעכל ולהפנים, בלילב הוא מסנן את כל המידע, ממש כמו שעושים עדכון מחדש של גרסא. הוא מוחק חלק, מדגיש חלק, ואז מסדר מחדש את המידע הנחוץ יותר ונחוץ פחות. אותו מידע חדש ומאוד רלוונטי מגיע בצורת- חלום!

לא פעם קורה שאנו מתעוררים בבוקר עם תחושת “הארה” בקשר לנושא שאתמול העסיק אותנו וזו הסיבה.

אפשר לחשוב על בעיה שמטרידה אתכם וללכת לישון. המוח ימצא לכם פתרונות 🙂

דוגמא מההיסטוריה- אברהם לינקולן ראה בחלומו אבלים מסתובבים בביתו, כאשר ניגש לחייל לשאול של מי הארון המוצב אמרו לו- “רצחו את הנשיא”, שבועות לאחר מכן הוא נירצח.

מה שקרה באותו הלילה החחוש האינטואיטיבי שלו קלט שדר שהגיע אליו מהיקום, או חוש אינטואיטיבי שמופעל גם במצב ערות עאשר אנחנו רגועים.

ג. ניסוי טעייה (לפי הטיפים מטה) ובניית הבטחון העצמי 

6.היתרונות של האינטואיציה

 • לפיתוח האינטואיציה וקליטת מידע יש יתרונות נלווים כמו: פיתוח כישרונות, יכולת העלאת המודעות העצמית, תכונות, חשיבה חיובית/בהירה, ראייה הוליסטית ואף חיזוק בריאות המערכת הפיסית והנפשית.
 • כך שאנו קשובים לאינטואיציה יש לנו הכח והיכולת לזהות הזדמנויות בכל תחום.
 • כאשר קשה לנו לראות מעבר למצב הנקודתי הלא טוב בו אנו נמצאים, האינטואיציה חושפת אופק חדש.
 • שימוש ושימת לב על השינויים העדינים בעצמנו, בעצם חושף את הצרכים ההכרחיים והיכולות הטבעיות שלנו המביאות להגשמה אישית
 • החלטה אינטואיטיבית יוצרת פריצת דרך, שינוי כיוון.
 • האינטואיציה אינה נחלתם של בודדים ומוכשרים והיא מוכרת כיום כיכולת אנושית טבעית וכמימד מפתח בתהליך יצירתי בפתרון בעיות ובקבלת החלטות.
 • האינטואיציה לוקחת בחשבון את הקיום המלא והשלם- אדם אינטואיטיבי+ אדם אינטלקטואלי= אדם מצליח

 

טיפים פרקטיים לפתוח האינטואיציה במהלך היום:

 • אם עלתה מחשבה שלא קשורה לרצף המחשבות שלכם לגבי אדם מסוים, רישמו אותה וודאו איתו לאחר מכן
 • לפני שאתם נפגשים עם אדם חדש, רשמו את כל מה שעולה בכם לגביו ולאחר הפגישה אמתו את הרישומים שלכם
 • קחו החלטות לפעמים שהם בעיקר תחושת בטן ולא איסוף מידע ואמתו אותה
 • כשאתם מדברים בטלפון עם אדם מסוים, לא שיחת חולין, עצמו את העיניים ותנסו לשמוע את מה שנאמר לא במילים.
 • כשאתם רואים סרט תנסו לחזות את סופו.
 • כשאתם פותחים עיתון עסקי לבדוק מצב מנייה, או ערך מט”ח תנסו “להרגיש” את המספר, אם הוא עלה ירד ובכמה.
 • זכרו, כי כולנו מצוידים במכלול גבוה של מערכת הדרכה מכוונת שיכולה להיות נגישה בכל זמן שנחפוץ, לקבל מידע אינטואיטיבי, המבוסס על אנרגיות, אנשים מקומות ומצבים.
 • מכיוון שגם אנחנו אנרגיות אנחנו יכולים לקבל ולקרוא את המידע דרך החושים האינטואיטיביים.

לכן.. תבטח ותיתן לעצמך את הרשות לחקור, לשחק, לפתח את היכולות האינטואיטיביות שלך כך שתוכל לראות את עצמך ואת העולם סביבך באופן שלא האמנת כי הוא אפשרי!

 

 

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות