חזרה לרשימת מאמרים
גמילה ממריחואנה
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, ספורט ותזונה תגובות: 0 תאריך פרסום:04/12/2020

התמכרות וגמילה ממריחואנה(גראס)

למרות שתחום העיסוק שלי אינו גמילה מהתמכרויות, אני ערה לעובדה בקרב הלקוחות שלי שעברו איתי תהליך, שהם מורידים ואף מפסיקים הרגליים הרסניים כמו התמכרות לעישון, במקביל לתהליך שאנחנו עושים,

ולכן חשבתי שיהיה נכון לפרסם מאמר בנושא זה אצלי באתר.

בואו נתחיל קצת מעובדות,

המריחואנה ממכרת באותה המידה כמו אלכוהול, כ-10% ממעשני המריחואנה, יתמכרו אליה. משמע, 90%  מהאנשים יכולים לצרוך מריחואנה להנאתם, אבל עשרת האחוזים הנותרים יתקשו לשלוט בצריכתו וימשיכו להשתמש בה למרות ההשלכות השליליות שלה על חייהם.

מדי יום, אנשים מתחילים תכניות גמילה, או משתלבים בקבוצות הפועלות על פי עקרון 12 הצעדים ועוד תוכניות פרטניות, על מנת להתמודד עם ההתמכרות למריחואנה.

אחד המחקרים בחן 2446 בוגרים צעירים, בגילאי 14-24, ועקב אחריהם במשך ארבע שנים. כ-10% ענו לקריטריונים להתמכרות למריחואנה. 17% חוו תסמיני גמילה כאשר הפסיקו לצרוך מריחואנה, 14% התקשו לשלוט בצריכת המריחואנה ו-13% המשיכו לצרוך מריחואנה אף על פי שסבלו מבעיות בריאות כתוצאה מצריכתה.

אולי יעניין אתכם מדוע כל כך קשה להתגבר על התמכרות?>>>לחצו כאן

התמכרות צולבת

מריחואנה הינה אחד הסמים הקשים ביותר לגמילה, ולא משום שהוא ממכר יותר מסמים אחרים. הסיבה לכך היא שהמכורים מתקשים ומגלים חוסר רצון להשתחרר ממנו. מבחינתם, זהו הרגל רע, וזהו.  משהו כמו הרע במיעוטו.

אם ברצונכם להיגמל מהתמכרות, עליכם להפסיק גם לצרוך מריחואנה. אם תמשיכו לצרוך,  האמירה שאתם שולחים לתת מודע שלכם זה שאינכם רוצים לשנות את חייכם!! כן,כן, אני לא מגזימה. צריך להפסיק לעשן תוך למידת דרכים אחרות להירגע, לברוח ולתגמל את עצמכם, כלומר יש קשר ישיר בין כל תחומי חייכם לעישון זה בדיוק אותו הדפוס, שום דבר לא ישתנה אם התפיסה שלכם לגבי העישון היא – שזה ממש בסדר.

השלכות צריכת המריחואנה

נמצאו הפרעות משמעותיות הקשורות למוח בקרב צעירים בגילאי 18-25 הצורכים מריחואנה לפחות אחת לשבוע. ההפרעות נמצאו במרכזי המוח האחראים על הרגש ועל התגמול. הדבר מרמז על כך שאפילו צריכת מריחואנה מזדמנת יכולה להגדיל את הסיכוי לפתח התמכרויות אחרות בשלב מאוחר יותר, ולהשפיע על יכולתו של אדם לחוות רגשות ולהתמודד עמם.

מריחואנה מהווה רעלן עצבי למוחם של מתבגרים מחקר אחד עקב אחרי יותר מ- 1000 יחידים שהחלו לצרוך מריחואנה כמתבגרים. המחקר השווה בין מנת המשכל שלהם בגיל 13 לבין מנת המשכל שלהם בגיל 38. בדרך כלל, מנת המשכל נותרת יציבה במהלך פרק זמן כזה, או שעולה מעט. בקרב צרכני מריחואנה על בסיס קבוע, מנת המשכל ירדה ב-6 נקודות בממוצע. יתר על כן, הפסקת הצריכה לא תקנה את הנזק באופן מלא. המחברים הסיקו כי המריחואנה מהווה רעלן עצבי למוחם של מתבגרים.

ההסתברות לפיתוח דכאון גבוהה פי ארבעה בקרב צרכני מריחואנה מחקר שבחן 1920 איש ועקב אחריהם במשך 16 שנה, העלה כי אלו שעישנו מריחואנה נמצאים בהסתברות גבוהה יותר פי ארבעה לפתח דכאון. מחקר אחר בחן 1601 תלמידים בגילאי 14, 15, ועקב אחריהם במשך 7 שנים. כ-60% מהתלמידים צרכו מריחואנה עוד לפני גיל 20, ו-7% הפכו לצרכנים על בסיס יומיומי. הנערות/הצעירות שנבדקו במסגרת מחקר זה, נמצאו בהסתברות גבוהה יותר פי חמישה לפתח דכאון.

מריחואנה מכפילה את ההסתברות לפתח תסמינים פסיכוטיים כמעט פי שלושה מחקר שנמשך שלוש שנים, עקב אחר 4045 אנשים שלא סבלו מפסיכוזה. מסקנת המחקר היתה שמעשני מריחואנה נמצאים בהסתברות גבוהה יותר פי שלושה לפתח תסמינים פסיכוטיים (לרבות מאניה-דפרסיה), בהשוואה לאלו שאינם מעשנים.

מריחואנה ו-ויסות כאבים

מריחואנה אינה יעילה יותר מקודאין בכל הנוגע לוויסות כאב. מחקר אחד סקר 9 ניסויים קליניים אשר הישוו בין מריחואנה לבין משככי כאבים אחרים, בקרב 222 מטופלים. המחקר בחן 5 ניסויים הקשורים לכאב הנובע מסרטן, שני ניסויים הקשורים לכאב שאינו נובע מממאירות ושני ניסויים הקשורים לכאב בתר-ניתוחי חריף. הסקירה הוכיחה כי המריחואנה אינה יעילה יותר מ-60-120 מ”ג קודאין מבחינת ויסות כאבים. נוסף על כך, הסקירה העלתה כי המריחואנה גורמת ליותר תופעות לוואי מאשר הקודאין, לרבות העובדה שהמריחואנה יותר גורמת לדכאון.

אולי יעניין אתכם >>> מדיטציה קצרה להתמודדות עם כאב 

שיטות גמילה ומניעת הידרדרות מחודשת

אם החלטתם שאתם מכורים, זוהי ההזדמנות שלכם לשנות את חייכם. לימדו עוד על מיומנויות גמילה ומניעת הידרדרות מחודשת בכל דרך  שאתם מרגישים בנח איתה, אתם יכולים להיגמל מההתמכרות ולהיות מאושרים יותר והכי חשוב לייצר חיים שאתם רוצים, בשליטה אמתית, מנעד רגשות רחב יותר, הצלחות וסיפוק אדיר מההגעה ליעד.

משהו אחד נוסף לסיכום:

לכל אלו שצריכים את העישון בשביל להירגע, ספורט תזונה ומדיטציה יכולים לעשות מהפך אמתי ולהרגיע אתכם בלי להרעיל את הגוף.

ומי שרוצה רגעי השראה אז שיטייל, יחווה, ינסה, יחשוף את עצמו לעולם ויראה איך ההשראה עולה פי אלף מונים וללא תופעות לוואי.

 

 שרק נהיה בריאים. 

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות