חזרה לרשימת מאמרים
איך מפסיקים לעשן?
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה ספורט ותזונה תגובות: 0 תאריך פרסום:29/12/2020

13 הטיפים הטובים ביותר להפסקת עישון

למרות שתחום העיסוק שלי אינו גמילה מהתמכרויות, אני ערה לעובדה כי בקרב הלקוחות שלי שעברו איתי תהליך, הם מפחיתים ואף מפסיקים הרגליים הרסניים כמו התמכרות לעישון, במקביל לתהליך שאנחנו עושים, ולכן חשבתי שיהיה נכון לפרסם מאמר בנושא זה אצלי באתר.

1. מצאו את המניע שלכם

כדי לגייס מוטיבציה, צריכה להיות לכם סיבה מבוססת ואישית להפסיק.  ייתכן שהסיבה שמניעה אתכם היא להגן על המשפחה שלכם מפני השלכות העישון הפסיבי, או לצמצם את הסיכוי שלכם לחלות בסרטן הריאות, בעיות לב ובמחלות אחרות. אולי אתם מונעים על ידי הרצון להראות ולהרגיש צעירים ויודעים שהעישון גורם לעור הפנים להתקמט, לשיניים להיות צהובות ובכללי מראה אפור ועייף,  כל  מניע חזק דיו שתבחרו  יגבר על הדחף להצית סיגריה.

2. גמילה מיידית? עם הכנה מקדימה בלבד!

גמילה היא הרבה  מעבר מ- לזרוק את הסיגריות!  עישון הוא התמכרות. המוח תלוי בניקוטין. בלעדיו, אתם תעברו תסמיני גמילה. דאגו מראש לתמיכה. בקשו מהרופא המטפל שיציג בפניכם את כל השיטות שעשויות לעזור, כגון שיעורים ויישומונים אשר נועדו לגמילה מעישון, ייעוץ, טיפול תרופתי והיפנוזה. כך, תהיו מוכנים ליום בו תבחרו להפסיק לעשן.  חשוב להדגיש שיש אנשים שמסיקה הם סיבה אחת טובה שהם נאחזים בה ואינם צריכים את מעטפת התמיכה, בחרו את מה שהכי מתאים לכם. 

3. חשבו על טיפול בתחליף ניקוטין

כאשר אתם מפסיקים לעשן, הגמילה מניקוטין עלולה לגרום לכם לכאבי ראש, להשפיע על מצב הרוח או להוריד את מפלס האנרגיה שלכם. הכמיהה ל”שאכטה אחת וזהו” קשה. טיפול בתחליף ניקוטין עשויה לרסן את הדחפים הללו. מחקרים מצביעים על כך שמסטיק ניקוטין, לכסניות ומדבקות מגדילות את הסיכוי להצלחה, גם כאשר אתם משתתפים בתכנית לגמילה מעישון.

4. קראו על תרופות מרשם

תרופות יכולות לרסן כמיהות ויכולות גם להפוך את העישון לפחות מהנה ומספק, אם אתם בכל זאת מעשנים. תרופות אחרות יכולות להקל על תסמיני הגמילה, כגון דכאון ובעיות ריכוז.

אני באופן אישי, תמיד מעודדת תמיכה על ידי תזונה נכונה וספורט ופחות תרופות. אך כל אדם מתאים לו תמיכה שונה. 

5. הישענו על הקרובים לכם

שתפו את החברים והמשפחה שלכם, ואנשים אחרים, שאתם עומדים להתחיל תהליך לקראת הפסקת עישון. הם יכולים לעודד אתכם להמשיך, במיוחד כאשר אתם מתפתים להדליק סיגריה, והימנעו לפחות בהתחלה להיות במקומות המעודדים עישון. 

6. תירגעו.

אחת הסיבות שאנשים מעשנים היא שהניקוטין עוזר להם להרגע. כשמפסיקים לעשן, צריך למצוא דרכים אחרות להרגע. ישנן אפשרויות רבות. אפשר להתעמל כדי לשחרר קיטור, להאזין למוסיקה האהובה עליכם, לפגוש חברים, להתפנק בעיסוי, או להקדיש זמן לתחביב כזה או אחר. נסו להימנע ממצבי לחץ בשבועות הראשונים להפסקת עישון.

מדיטציה מומלצת להפסקת עישון >>> לחצו כאן 

7. המנעו מאלכוהול ומזרזים אחרים, שיחזירו אתכם לסורכם

כשאתם שותים, קשה יותר להתמקד במטרה שלכם, שהיא הפסקת העישון. לכן, נסו לצמצם את צריכת האלכוהול כאשר אתם בתחילת התהליך. באותו אופן, אם אתם רגילים לעשן עם הקפה, עברו לתה למשך מספר שבועות. אם אתם בדרך כלל מעשנים אחרי הארוחה, מצאו עיסוק אחר במקום, כמו לצחצח שיניים, לצעוד, להתכתב עם חבר, או ללעוס מסטיק.

8. נקו את הבית

לאחר שעישנתם את הסיגריה האחרונה שלכם, זרקו את כל המאפרות והמציתים שברשותכם. כבסו כל בגד שמריח מסיגריות ונקו את השטיחים, הווילונות והריפודים. השתמשו במטהרי אויר כדי להפטר מאותו ריח מוכר. אם עישנתם ברכב, נקו גם אותו. לא כדאי שתראו או תריחו משהו שמזכיר לכם עישון.

9. נסו שוב ושוב

רבים מנסים מספר פעמים לפני שהם נפרדים מהסיגריות לתמיד. אם אתם מדליקים סיגריה, אל תתייאשו. במקום זה, חשבו מה גרם לכם לחזור אחורה, כגון הרגשות שלכם או הסיטואציה בה הייתם. התייחסו לכך כאל הזדמנות לבסס את המחויבות שלכם להפסקת העישון. משהחלטתם לנסות שוב, קבעו “תאריך הפסקה” בחודש הקרוב.

10. תתחילו לזוז

פעילות יכולה לרסן את הכמיהה לניקוטין ולהקל על אחדים מתסמיני הגמילה. כשאתם רוצים לקחת סיגריה, נעלו את נעלי הריצה או רכבו על אופניים או פשוט ריקדו מול המראה. גם פעילות גופנית מתונה עוזרת, כגון טיול עם הכלב, או ניכוש עשבים בגינה. הקלוריות שתשרפו ימנעו גם את העליה במשקל שבאה בעקבות הגמילה מעישון.

11. אכלו פירות וירקות

אל תנסו לעשות דיאטה תוך כדי הפסקת העישון. הוויתור על דברים כה רבים תוביל בקלות לתוצאות לא רצויות. תחת זאת, נסו לשמור על הפשטות ונסו לאכול יותר פירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות.

 אלה טובים לגוף כולו.

12. בחרו את התגמול שלכם

לצד היתרונות הבריאותיים, אחד הפרסים שבצד מהפסקת העישון הוא החסכון בכסף. ישנם מחשבונים מקוונים, המחשבים כמה כסף יתווסף לכם. תגמלו את עצמכם בכך שתוציאו את הכסף שלכם על משהו כיפי.

13. זכרו שהזמן פועל לטובתכם

כשתפסיקו לעשן, תתחילו להנות מיתרונות בריאותיים כמעט מיד. כעבור 20 דקות בלבד, קצב הלב שלכם יחזור לטווח התקין. תוך יום אחד, רמות הפחמן החד חמצני בדם שלכם יחזרו למצבן הרגיל. תוך שבועיים-שלושה בלבד, תפחיתו את הסיכוי ללקות בהתקף לב. בטווח הארוך, תפחיתו גם את הסיכוי ללקות בסרטן ריאות ובסוגי סרטן אחרים.

 בהצלחה ושרק תיהיו בריאים! 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות