חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:09/11/2021

איך מגבשים אסטרטגיה ב-2022 למרות החוסר וודאות?

ישנם בעלי עסקים המגבשים אסטרטגיות התרחבות לשנת 2022, ואחרים פשוט שואפים להישאר במצב של יציבות לאור אי הוודאות הרבה

לאחרונה, היינו עדים לסימנים שעסקים רבים בעולם נפתחו מחדש ברבעון האחרון של שנת 2020/1 מה שלא הסיר את תחושת אי הוודאות שעומדת בעינה. במדינות מסוימות כמו אצלנו בישראל, עסקים נפתחו מחדש בשבועות האחרונים של 2020, וכמעט מיד אחר כך, הונחו לסגור, או לצמצם את היקף עבודתם מול הלקוחות. התכנון לעתיד הופך מאתגר יותר ויותר. כתוצאה מכך, בעלי עסקים ומנהלים רבים תוהים איך יוכלו לגבש אסטרטגיית צמיחה לשנת 2022.

הדבר לו אתם זקוקים הוא כיוון אסטרטגי אשר יוסיף כיוון לעסק שלכם ויסייע לכם להציב מטרות מציאותיות וברות השגה, בשנה הקרובה.

להלן מספר דרכים לגיבוש האסטרטגיה העסקית שלכם ל 2022:

התמקדו במה שניתן לעשות

כל החוקים והתקנות יגידו לכם מה העסק שלכם אינו אמור לעשות. מה שעליכם לעשות כעת הוא להתמקד במה שאתם יכולים לעשות. למשל, כאשר המסעדות קבלו הנחיה שלא לשרת לקוחות בתוך המסעדה עצמה, הם עברו למתכונת משלוחים, איסוף עצמי ו”חצרות” פנימיות גדולות. לא חשוב מה סוג העסק אותו אתם מנהלים, זו הגישה שיש לסגל וליישם, כחלק מהאסטרטגיה העסקית שלכם לשנת 2022.

אסטרטגיית “אפשר” מתחילה ברשימת הדברים אותם ניתן לעשות. להלן מספר דוגמאות אפשריות:

 

🔵  ניתן לעשות עסקים במתכונת מקוונת.

🔵 חקר שווקים חדשים להתרחבות ולגיוון פוטנציאליים.

🔵 המשך מתן יחס אישי ללקוחות בכדי להעמיק את הקשר עמם.

🔵 יצירת חוויה שונה ועם זאת, יוצאת מגדר הרגיל עבור לקוחותיכם.

🔵  בחינה מחדש של אסטרטגיית השיווק.

🔵 כשתסדרו את מה שניתן לעשות, גם אם הדבר מצריך התאמות ושינויים בסביבה העסקית, תוכלו לגבש מטרות כמותיות וטקטיקות להשגתן.

הקצו יותר זמן להשקת המוצר שלכם

🔵  אם העסק הקטן שלכם מפתח מוצרים חדשים, האסטרטגיה העסקית לשנת 2022 צריכה לגשת אל ההשקות הללו מתוך הבנה חדשה, לגבי השינויים שחלו במהלך שנת 2020/1. כל דבר, החל ממחסור בחומרים חדשים וכלה בסגירות מפעלים בשל מחלה, ועצירת השקות ופרויקטים בפתאומיות.

🔵 נצלו התנסות זו כדי לבנות לוח זמנים חדש לפיתוח מוצר. זאת, מתוך הנחה שרבים מהגורמים הללו עלולים להמשיך ולהשפיע על התהליך. הרחבת מסגרת הזמן שלכם לטובת השקת מוצרים תסייע לכם גם בקבלת החלטות לגבי האסטרטגיה העסקית הנוגעת לעבודה, לשיווק וכו’.

ייתכן ויעניין אותך >>> השפעה או מודעות מותג? הטעות הגדולה שכולם עושים

ספקו ללקוחות משאבים חיוניים

🔵 האסטרטגיה העסקית שלכם לשנת 2022 אמורה להתמקד בלקוחות שלכם, ובפעולות מולם, כגון מתן ערך מוסף למה שהם מקבלים מכם, והדרכים הנן הפעולות הללו יסייעו לכם ביעדי הרווחים.

🔵  מבחינת מכירות, מתן אפשרויות נוספות לסיוע כספי עשוי לעזור ללקוחות חדשים לרכוש את המוצר. דוגמאות אפשריות לכך הן עסקאות בהן המוצר ניתן בתשלומים, ונשאר אצל המוכר, שירותי תכנית תשלום מובנית והסדרי תשלום אחרים הנותנים מענה לתזרימי מזומנים נמוכים יותר ואמון ירוד מצד הלקוחות.

🔵 לצרכי שיווק, יש גם די זמן והזדמנויות לא מבוטלות לבנות תוכן ולתת גישה למשאבים דומים, בעלי ערך, המספקים ללקוחותיכם מידע ואפשרויות. הטקטיקות הללו אולי לא יניבו רווח מיידי, אבל ייתכן שיועילו לרתימת לקוחות אפשריים, כך שיהיו מוכנים לקנות כאשר המצב ישתפר.

נצלו את הזמן למקצה שיפורים

  🔵  הסתכלו על הדף הלבן והריק שמציעה לכם שנת 2022, כהזדמנות לשיפור. עסקים מסוימים אולי דחו הסבה מלאה לדיגיטלי. אם זהו המקרה שלכם, זהו עיתוי אידיאלי להעביר יותר תהליכים המבוססים על חוברות ועל ניירת, לפורמט דיגיטלי.

  🔵  האסטרטגיה העסקית שלכם יכולה להתמקד בהרחבת מעבר זה, לרבות לוח זמנים לבדיקה וליישום אותם תהליכים דיגיטליים. התנהלות כזו תהווה הכנה טובה יותר לזמנים בהם העסק יתרומם שוב. או אז, ייתכן שתגלו שקל לכם יותר לקיים קשר עם הלקוחות ולהציע להם חוויות דיגיטליות אליהן כבר התרגלו ממילא, ביתר היבטי חייהם.

פתחו גישה רב-תוכניתית

מאחר שאי הוודאות נמצאת גם בשנת 2022, כדאי לבנות תכנית או שתיים עבור העסק שלכם, לגיבוי. פרשו את התרחישים הפוטנציאליים שעמם אתם עלולים להתמודד בשנה הקרובה, ונצלו את הזמן הזה כדי לגבש תגובות אסטרטגיות.

התוכניות האסטרטגיות הללו יכולות לתת מענה למגוון תרחישים כגון בעיות בריאותיות ממושכות, פתיחה מחדש במתכונת ובקצב איטיים יותר, סביבות עבודה רחוקות ועל פי דרישה ופתיחה מחודשת מלאה. בנו ביסודיות כל אחת מאותן תוכניות, על סמך נסיונכם בשנת 2020/1, על מנת לפתח טקטיקות מרכזיות. ייתכן כי רבות מהטקטיקות הללו כבר הוכחו כיעילות בשנה החולפת, וייתכן שמדובר בטקטיקות שאתם עדיין בוחנים.

ערכו תחקיר לגבי טקטיקות שהוכחו כיעילות עבור עסקים אחרים, אפילו אם מדובר בכאלה שטרם יישמתם, ככל הנראה מפני שהאסטרטגיה שלכם התמקדה בחזרה לסביבה מוכרת.

כעת, תוך התייחסות להתפתחויות אפשריות שונות, ייתכן שלגבי הרבה מהתוכניות שלכם, תרגישו כאילו אתם בודקים את השטח פעם נוספת. גיבוש תוכניות עסקיות רבות,במקביל, עשוי גם להוות הכנה טובה יותר למעבר חד בין תרחישים.

ייתכן ויעניין אותך >>> טיפים לניהול עובדים מהבית

יותר ודאות מאי ודאות

תוך כדי בחינת הגישות הללו לקראת גיבוש אסטרטגיית הצמיחה שלכם לשנת 2022, ללא ספק תגלו שישנם פעולות רבות שאתם יכולים לבצע בוודאות, אשר יהוו פעולת נגד אל מול הספק המחלחל. מתן מענה פרואקטיבי לתחומים שהוצגו לעיל, תצליחו לשמור על מיקוד בקידום העסק שלכם מתוך חוסן גמיש והתבוננות חיובית לגבי בהירותו של העתיד.

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות