חזרה לרשימת מאמרים
בחירת מסלול לימדוים באקדמיה
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:26/08/2019

כיצד לבחור את המסלול הנכון עבורך ללימודי תואר?

לכאורה, זה נשמע פשוט.

פשוט לבחור אחד, לא? אבל כאשר העתיד שלכם מונח על כף המאזניים, תרצו לוודא שאתם משקיעים בו יותר מרק מחשבה בודדת על הדרך, לא מעט אנשים אחרי בגילאים של אחרי צבא, בין אם החליטו לעשות את הטיול הגדול ובין אם לא, מתלבטים רבות בשאלה, מה נכון עבורם ללמוד. לכן כתבתי 2 מאמרים בנושא. מקווה שהם יועילו לכם להחליט או לפחות למצוא את הכיוון.

אם אין לכם שום מושג מה אתם רוצים ללמוד, קחו עט ונייר, והכינו רשימה של דברים שמעוררים בכם עניין או הנאה, לאו דווקא קשורים לאקדמיה. ייתכן שבסופו של דבר, הרשימה שלכם תיראה בערך כך:

 • ספורט אתגרי
 • סקייטבורד
 • רכיבה על אופניים
 • אוכל
 • ספרים על מלחמת העולם השניה
 • השמש
 • עיצוב
 • ציור
 • נפש האדם
 • מחשבים

לאחר מכן, עשו חלוקה נוספת בתוך רשימה זו, ופענחו מה מושך אתכם בכל פריט המופיע ברשימה.

ייתכן שאתם מרותקים לגרפיקה בתחתית הסקייטבורד, או מתעניינים במכניקה המפעילה את האופניים שלכם.

ייתכן שמעניין אתכם כיצד המזון שאתם אוכלים משפיע על מצב הרוח שלכם (כי יש לכם נטייה לחרדות או היפר אקטיביות), או בריאותכם, או האופן שבו היסטוריונים אוספים את המידע לכדי רומן היסטורי.

ייתכן שמעניין אתכם כיצד השמש מעניקה חיים לכוכב הלכת שלנו, או מתי היא תתכלה.

על סמך הרשימה הזו לבדה, ניתן לגזור מסלולים אפשריים רבים מספור: עיצוב גרפי, הנדסה, תורת התזונה, תזונה, היסטוריה, כתיבה יוצרת, ספרות, מדעי הסביבה ופיזיקה, וזוהי רק טיפה בים.

רואים כמה פשוט להעלות רעיונות כאשר ממיינים אותם על פי שטחי ההתעניינות האישיים שלכם?

לאחר מכן, תוכלו להתחיל לבחון ולתחקר כל תחום, ולהחליט מה מהם נשמע כאפשרות הטובה והמתאימה ביותר עבורכם.

מאחר שישנם מאות גורמים, קטנים וגדולים, המשפיעים על בחירת מסלול הלימוד המתאים לכם, כדאי שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 1. האם יש בכם תשוקה אל המסלול הזה?

את המסלול הזה תצטרכו ללמוד במשך שלוש או ארבע שנים, כך שאם עצם הרעיון ללמוד ביולוגיה ימית אינו קוסם לכם כעת, סביר להניח שלא תהנו גם משלוש שנים של הלימודים עצמם.

בחרו משהו שמרתק אתכם, מאפשר לכם לבחון היבטים רבים בסוגיה ועצם העיסוק בו מעורר בכם התלהבות. תצטרכו להקדיש הרבה אנרגיה בלימודים כדי להיות בטוחים שמדובר בדבר שיגרום לכם שמחה ותחושת הגשמה.

אם יש לכם ספקות, ערכו רשימה כמו זו שתוארה קודם לכן, ותפעלו על פיה.

 

 1. איזה מן קריירה אתם רוצים?

חשבו כיצד תוכלו לנצל את התואר שבידכם כדי להגיע למקום אליו אתם רוצים להגיע מבחינת קריירה עתידית.

אולי אינכם יודעים עדיין במה תרצו לעבוד, אנשים רבים לא יודעים  אבל תבחנו ותחקרו אילו קריירות אפשריות פתוחות בפני בוגרי התחום שבחרתם.

אם אתם באמת לא בטוחים לגבי הקריירה שלכם, או עלולים לשנות את דעתכם, בחרו בתואר שבו תוכלו לפתח מיומנויות שניתן ליישם גם בתחומים אחרים, כך שתוכלו להרחיב את אפשרויות התעסוקה שלכם.

למשל, מסלול כמו ספרות יכול לפתוח בפניכם אפשרויות תעסוקה במגזרים שונים, ואילו תחום כמו סיעוד מיועד לתעסוקה ספציפית.

ישנו גם ערך לחשיבה בנוגע למקום שבו תרצו להכות שורשים לאחר סיום הלימודים. החלטה זו עשויה להשתנות עם הזמן, או לא, אך ישנה חשיבות למקום בו תחליטו לגור, מפני שאם אין ביקוש למיומנויות שלכם במדינה בה תבחרו להשתקע, ייתכן שכדאי לכם לשקול מסלול קריירה אחר.

 

 1. האם יש לכם את הכישורים הנחוצים למסלול שבחרתם?

עבור מרבית מסלולי הלימודים, יש צורך בכישורים קדם-אקדמיים על מנת להתקבל. אם אתם בוחרים מקצוע ראשי, לא סביר להניח שתזדקקו לכישורים ספציפיים, אך ייתכן שבשלבים הראשונים של התואר, תצטרכו לקחת קורס רלוונטי. בדקו וקחו בחשבון בתיכנון הזמן והרלוונטיות.

 

 1. האם אתם טובים בתחום זה, או בתחום דומה?

ייתכן כי מעולם לא למדתם את הנושא קודם. אולי אפילו לא שמעתם עליו עד עכשיו. אבל אין פירושו של דבר שהוא מחוץ לתחום מבחינתכם, בשום מובן.

התחילו בחשיבה האם התחומים שכבר למדתי ושבדרך כלל, אתם מצליחים בהם: אם ביולוגיה וסוציולוגיה היו המקצועות החזקים שלכם, אז התחום המשפטי הוא אפשרות סבירה.

להבדיל, אם האומנויות היפות וספרות הם הצדדים החזקים שלכם, ייתכן שכדאי לכם לשקול היכן האנרגיות שלכם מושקעות בצורה הטובה ביותר.

אם אתם מתלבטים בין מספר אפשרויות, בחרו אחת ותיצמדו אליה במשך מספר ימים.

אמרו זאת בקול, ספרו לחבריכם, עשו תכניות.

ואז יקרה אחד משני דברים: או שתתחילו לחוש בנוח עם ההחלטה, והיא תרגיש לכם נכונה, או שעדיין תהיו מלאים בספקות. אם גם כעבור כמה ימים אתם בספקות, מחקו את האפשרות הזו מהרשימה, וחזרו על התהליך.

בסופו של דבר, זוהי ההחלטה שלכם והעתיד שלכם, ולכן, אפילו שחשוב להקשיב לדעות של בני משפחה וחברים, עליכם להיות בטוחים שאתם שלמים ומרגישים בנוח עם ההחלטה הסופית שלכם.

ואם לא? ייתכן שכדאי לשקול לקחת שנה כדי לעבוד, להתנדב, לטייל – כל אחד לחוד או לשלב בין כל השלושה. על מנת לתת לעצמכם זמן לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורכם.

למאמר נוסף בנושא הקליקו כאן 

 בהצלחה 🙂

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות