חזרה לרשימת מאמרים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, מערכות יחסים תגובות: 0 תאריך פרסום:09/05/2018

17 הרגלים של אנשים עם הרס עצמי

חשבתם, למה אתם ממשיכים בהרגלים לא בריאים, גם אם אתם יודעים  שבסופו של דבר זה יגרום לכם לנזק?

מדוע אתם מסרבים לקבל עזרה מאנשים גם אם יש להם את האינטרסים הטובים ביותר לעזור לכם? בין אם הם אנשי מקצוע או אנשים שאכפת להם ממכם, מאוד.

כל עניין “ההרס העצמי” עניין אותי כבר שנים ארוכות, לראות אנשים עם פוטנציאל מדהים לעשות את חייהם טובים יותר, או אפילו תחומים מסוימים בחייהם פשוט לא מטופלים ואף נהרסים בידיהם שלהם, הטרידו אותי.

העיפו מבט ברחוב, הקשיבו לסיפורים של חברים, קראו ברשתות או בטלוויזיה סיפורים על אנשים  שפשוט הורסים לעצמם את העבודה, את הבריאות, את האושר האישי ואף  את המערכות יחסים ותיווכחו בעצמכם שזה קורה כל הזמן. אז מה הקטע?

בין אם נתקלתם בתופעה הזה בעצמכם או אצל מישהו קרוב, הפוסט הזה עבורכם.

לרוב אנשים עם הרס עצמי יתחילו בכך כבר בגיל צעיר ויזכרו את עצמם עושים מהלכים כאלו כבר בגיל ההתבגרות, כמו ללכת בסימטה חשוכה מבלי באמת להבין שאלו התנהגויות הרסניות, ביטוח לצדדים הלא מוארים ומפותחים שלנו אשר נובעים מהערכה עצמית נמוכה ואפילו משנאה עצמית.

התנהגויות של הרס עצמי יכולות להיות סוג של מנגנוני הגנה מלחץ, תחרותיות, דרישות חברתיות, תחושת חוסר שייכות  וכו ‘, אחרים רואים בהתנהגות של הרס עצמי  דרכים לשמור על אזורי נוחות (מוכר וידוע) בשל חוסר ביטחון או תחושות של חוסר הערכה עצמית.

סימפטומים והרגלים

התנהגות של הרס עצמי מגיעה בהרבה צורות, ולא כולן קיצוניות.  לכן בשביל לזהות את אותם התנהגויות חשוב להסתכל פנימה לתוכנו ולזהות את אותם “שדים” שהם רק שלנו ואז להסתכל להם ישר בעינים בשביל להתחיל לשנות את החשיבה המעוררת אותם.

1.הסוף ידוע מראש

זוהי צורה לא מודעת של התנהגות הרסנית עצמית משום שהיא מביאה לנבואות המגשימות את עצמן. זוהי צורת חשיבה שחוזרת על עצמה, והתגובה שלה לכל מצב היא תמיד פסימית ושלילית. דוגמאות כוללות מחשבות כגון: “אני הולך להיכשל, אני פשוט יודע את זה”, “אני אף פעם לא אצא בחיים”, “זה יהרוס אותי לגמרי”, וכו

2.בת יענה

זהו סימפטום פסיבי, אבל עדיין הרס עצמי בטבע שלו,  כאשר אנו יודעים שמשהו רע עבורנו, אך לא עושים שום פעולה או צעדים לתיקון הבעיה, אנחנו בעצם מבינים שיש בעיה אך בוחרים להתעלם ממנה, לא לוקחים אחריות אקטיבית עד שאי אפשר יותר להתעלם מהבעיה.

3. אכילה מוגזמת

הרגלי אכילה “רעים” של כמויות גדולות ואיכות נמוכה, הרגל שמביא הרבה בעיות בריאות לטווח ארוך.

4.לא אוכלים

סוג של אשליה, שהאדם שמרעיב את עצמו ובקושי אוכל בעצם נמצא בשליטה על הגוף שלו ומרוויח מכך, את השליטה והרזון.  לרב חוסר אכילה זו דרך להענשה  והלהקה עצמית בגלל איזשהי בעיה מנטלית/פסיכולוגית לא מטופלת.

אולי יעניין אותך>> למה אנשים הורסים לעצמם? 

5.אני לא משהו, אני

משמעות הדבר היא להציג את עצמכם מול אחרים כאנשים לא אינטליגנטים מספיק או חסרי יכולת לעשות או להשיג דבר מה בהצלחה. מקטינים את עצמכם בצורה יזומה וזאת בשביל להימנע מכישלון. אי-יכולת המאולצת שאתם מציגים נובעת בדרך כלל מחוסר אמון ביכולות שלכם להתמודד עד השגת המטרה.

למשל: לימודים אקדמאים, עבודה חדשה.

6.קארמה

כל מה שאתם עושים לאחרים בסופו של דבר חוזר אליכם. אם אתם בצורה מכוונת מדברים לא יפה (גסי רוח, מקללים, פוגעים) באחרים, בסופו של דבר כל זה יופיע בחייכם. למשל: חולי, טרגדיות, סוגיות משפטיות, בידוד חברתי/משפחתי ועוד

7.פגיעה עצמית

זוהי התנהגות קיצונית והיא תוצאה של שנאה עצמית. כאשר אדם פוגע פיזית ונפשית בעצמו במכוון

אולי יעניין אותך >> הרס עצמי והתמכרות לסבל 

8.רחמים עצמיים

זוהי צורה לא מודעת של התנהגות הרסנית. רחמים עצמיים הם הרסניים משום שהם מעודדים אותנו להישאר לא חיוניים ולא אקטיביים (כלומר, להתפלש בתוך “המיץ של עצמנו”), במקום לעודד גישה פרואקטיבית כלפי החיים.

להוסיף מאמר מעגל הדאגה וההשפעה

9.שימוש לרעה בסמים ובאלכוהול

צורה ברורה של התנהגות הרסנית, שימוש בסמים ואלכוהול יוצרת סבל בלתי פוסק בחייהם של מכורים וחבריהם ובני משפחותיהם.

10.בידוד חברתי

זו התנהגות שלא תמיד מודעת, בידוד חברתי היא למעשה של ניתוק של האדם בכוונה מן העמיתים שלו. זה יכול להיות באמצעות מגוון של התנהגויות מעצבנות, דוחות או לא מקובלות חברתית

11.הסתרת רגשות

אי-הכרה ברגשות שליליים (ולעתים חיוביים) יוצרת שורה של מחלות נפשיות, רגשיות ופיזיולוגיות. זוהי צורה נוספת של התנהגות הרסנית עצמית שלא במודע.

12.סירב להיות מועיל

מסרבים לקבל עצה או טיפול או הדרכה.  מסרבים בכל תוקף ללכת לגמילה, או לטיפול רגשי/נפשי … יכולים להתנגד באגרסיביות רבה

13.קורבן – הקרבה עצמית

יש אנשים שאוהבים את הסבל שלהם, כמה שזה נשמע מוזר זוהי תופעה מאוד נפוצה, אם אנשים חוו ילדות פחות מאושרת ובתור אנשים בוגרים הם “זכו” להזדמנויות טובות יותר, הם ירגישו לו בנח וינסו לחזור למקור. נח להם יותר בתוך הכאב והסבל שהם מכירים כי זהו המקום המוכר להם.

אנשים כאלו בעצם מוותרים על תקוות, חלומות ותשוקות המעניקים שמחה ואושר.

14.נהנתנים ללא רסן

בין אם באמצעות הימורים כרוניים או רכישות באינטרנט או לקנות מייד כל העולה על רוחם מבלי לוודא שיש בכך צורך ו/או כסף הם בעצם מגבילים את החופש והשקט הנפשי שלהם.

15.הזנחה של הגוף הפיסי

סירוב עקשן לא לאכול מזונות בריאים או שינה לא טובה או חוסר היגיינה או כל אי שמירה על הרווחה הכללית של הגוף שלהם הם סימנים קלסיים של התנהגות עם הרס עצמי

16.בריאות הנפש

סירוב, הימנעות או אי-ההתמודדות עם בעיות הבריאות הנפשיות שלנו (למשל מתח, חרדה, דיכאון, פרנויה, OCD וכו ‘) מעכבת את תהליך הריפוי, וכתוצאה מכך יש תוצאות משמעותיות על חיינו גם לטווח הארוך.

17.קשרי גומלין

זהו דפוס מורכב ומסועף, והוא כרוך במגוון רחב של התנהגויות הרסניות כגון קנאה, רכושנות, מניפולציה רגשית, אלימות וכך הלאה. כשאנחנו לא מרגישים ראויים לאהבה, אנו מוציאים זאת באופן לא מודע במערכות היחסים שלנו דרך התנהגויות שליליות

האתר מלא במאמרים איכותיים, עשירים בהסברים וכלים להתמודדות, בנושאים של: ריפוי עצמי, וויסות רגשי, הצלחה ומימוש. מוזמנים להמשיך ולהנות מהתכנים. 

שירן רז

חזרה לרשימת מאמרים
חנות