חזרה לרשימת מאמרים
תקיעות בחיים, איך מתקדמים
פורסם על ידי: שירן רז קטגוריה אסטרטגיה רגשית, יזמות, עסקים תגובות: 0 תאריך פרסום:28/04/2018

10 דברים שכדאי לזכור כאשר אנחנו מרגישים ‘תקיעות’ ותחושה של חוסר התקדמות בחיים

“אני לא יודע מה לעשות”, “אני מרגיש תקוע” אלו הם משפטים שאני שומעת לעיתים די לקרובות מלקוחות שלי. עם זאת, כדאי שנזכור שכולנו נאבקים בצורה כזו או אחרת במסע ההתקדמות שלנו בחיים, בתחומים השונים ומגוונים.

יש לנו את הכוח להתקדם לא משנה כמות ומהות המחסומים שניצבים לנו בדרך. יש לנו את היכולת לחיות את החיים שלנו בצורה שאנחנו רוצים, לחיות ע”פ החזון שלנו, לעקוב אחר המטרות שלנו, והשגת היעדים שלנו. כמה שזה קלישאתי, אבל הכח הוא אכן בידיים שלנו. דבר אשר בא לידי ביטוי בהחלטות היומיומיות שלנו.

אל לנו להיות שבויים בהרגלים של עצמנו, ובמקומות הנוחים לנו. כל יום אשר מגיע הוא יום חדש המביא אתו המון אפשרויות, הזדמנויות ואנרגיות חדשות.

כאשר אתם מרגישים תקועים יש לזכור את 10 הדברים הבאים;

1. תחושת תקיעות היא רק תחושה, לא עובדה

כאשר אנו מרגישים תקיעות, בדרך כלל האינסטינקט הראשון שלנו הוא להסתכל החוצה ולהצביע על מישהו או משהו שבגללו אנו מרגישים כך. במציאות, אנו צריכים להסתכל על עצמנו ולבדוק איך אנחנו בדיוק מרגישים, מה אנחנו חושבים וכיצד אנחנו מתכננים להגיב למצב הנוכחי. החיים שלנו הם נמצאים תחת האחריות שלנו. אם כי, זה נכון להגיד שאנחנו לא יכולים לשנות או להשתלט על מה שבחוץ קורה אבל אנחנו אכן יכולים לשנות את הגישה ואת התפיסה שלנו.

2. מה שקרה אתמול לא שווה שתחיו את זה מחדש

אתם לא יכולים להשתפר ולהיות טובים יותר היום אם אתם עדיין חושבים ומודאגים מאתמול. מה שיכול היה להיות או היה צריך להיות כבר לא רלוונטי יותר. כאשר אנחנו חושבים על העבר אנחנו מביאים את עצמנו למצב אוטומטי שבו אנחנו עם רגל אחת על הברקס אז כדי לשחרר את המצב הזה ואת עצמכם, אתם חייבים ללמוד לשחרר את העבר ואת מה שכבר היה. האנרגיות הנדרשות כאשר אתם נאחזים בדברים שכבר קרו גורמות לכם להתעכב ולבזבז זמן יקר. מה אתם רוצים לשחרר כבר היום? עשו זאת!

אם אתם חוששים לשחרר כי יש משהו בעבר שמרגיש לכם נכון לאחוז בו, תחליטו שאתם כרגע “מניחים אותו על המדף” וחוזרים אליו מתי שתבחרו, אבל הוא לא מנהל אתכם יותר.

אולי יעניין אתכם המאמר>>> אם אתם בפרשת דרכים או בדד אנד (מבוי סתום), יש 8 דברים שכדאי לכם לעשות.

3. תחושת תקיעות היא סימן שהגיע הזמן לעשות שינוי

זה יכול להיות שינוי של הלב, שינוי בפרספקטיבה, או שינוי בהרגלים שלכם. הנקודה היא שבכל מקרה הדרך שבה אתם הולכים כבר לא עובדת יותר. תדמיינו את עצמכם כנהר, הזורם לאוקיינוס גדול… לעיתים קרובות נהר זורם באופן צר יותר, והוא מופיע על פני השטח כזרם ללא תנועה בדיוק לפני שהוא פורץ אל מקום גדול יותר של מים. אותו דבר קורה לנו כשאנחנו מתכוננים לפריצת דרך בחיים; ה”זרימה” שלנו חייבת להתכווץ לפני שנוכל להתרחב!    אותה התכווצות חשובה באות המידה להתרחבות.

4. מה שאתה צריך לעשות לא יהיה קל, אבל בסוף יהיה שווה את זה!

אם אתם מוצאים את עצמכם שואלים את עצמכם  את אותן שאלות כבר הרבה מאוד זמן ועדיין מרגישים תקועים, כנראה שלא קיבלתם את התשובות שמצאו חן בעיניכם כל כך. זכרו, זה לוקח הרבה אומץ להודות שמשהו צריך להשתנות, ועוד הרבה אומץ כדי לקבל את האחריות בשביל לבצע את אותו שינוי. צמיחה ושינוי עשויים להיות כואבים לפעמים, אבל שום דבר בחיים לא כואב כמו התחושה של להישאר תקוע במקום שהוא לא שלך, ואיפה שאתה לא שייך.

אולי יעניין אתכם המאמר>>> מרגישים אבודים או ש”הלכתם לאיבוד”?  12 דברים שכדאי לזכור!

5. תירוץ עומד איפשהו בינך לבין הצעד הבא שאתה צריך לקחת

תמיד נוכל למצוא תירוצים בין המקום שבו אתם רוצים להגיע לבין המקום שבו אתם נמצאים עכשיו. רוב האנשים אכן מוצאים את אותם תירוצים, ובכך מונעים מעצמם להתקדם. צריך להפסיק לחפש תירוצים למה אתם לא יכולים לעשות את זה, ותתחילו לחפש סיבות מדוע אתם מוכרחים לעשות את זה ותעשו!  האדם היחידי שיכול להחזיק אתכם או להחזיר אתכם אחורה זה רק אתם את עצמכם!  אז תפסיקו עם התירוצים ותתחילו לעשות.

לעיתים כאשר אנו מרגישים תקועים אנחנו מחכים שמשהו קסום יקרה, אנו תוהים מתי הדברים ישתנו לטובתנו? ובכך אנחנו מונעים מעצמנו את השינוי שעלינו לעשות. מה מונע ממכם לצעוד קדימה? אם לא פחד מכישלון, אז מה? חוסר ביטחון? עצלות? לכולנו יש לפחות תירוץ אחד. כאשר אנחנו שמים את המיקוד שלנו בתירוצים מאשר בהתקדמות שלנו אנחנו נופלים לתוך המעגל הזה שנקרא “תקיעות”.

אולי יעניין אתכם>>> מדיטציה לבוקר מלא באנרגיות טובות 

6. דעות של אנשים אחרים יכולות רק לעצור אתכם

אם אתם מוצאים את עצמכם כל הזמן מנסים להוכיח את הערך שלכם למישהו אחר, אתם כבר שכחתם את הערך שלכם. אל תעשו זאת לעצמכם, הקשיבו לאחרים אך אל תהיו אסירים של המחשבות שלהם. כל עוד אתם נאחזים בהגדרות של אנשים אחרים לגבי מהי האמת שלכם, היופי שלכם, אתם תמיד תהיו כבולים. התחילו לחשוב במושגים של “אני”, ותתחילו לשאול שאלות כדי לגלות מהם הגבולות שלכם, מה מניע אתכם, ומה גורם לכם לאושר.

השקיעו זמן בעצמכם, כדי לגלות מי אתם באמת, מה הם הערכים שלכם, מצאו את הדרך שלכם! הכי חשוב, הקשיבו לאינטואיציה ותחושת הבטן שלכם, הם יודעים מה אתם באמת צריכים.

7. האותנטיות משחררת

בכך שאתם מרשים לעצמכם להיות עצמכם, אתם מאפשרים לאחרים בסביבה שלכם להיות גם. זה יוצר סביבה כנה ומשוחררת שיהיה קל יותר לחיות בה. בחברה שבה אנשים אוהבים לשים אצבעות ולדחוק, אתם יכולים רק להילחם בשיפוט החברתי עם יושר. כאשר אתם מדברים על האתגרים שלכם וכאשר אתם פותחים את הרגשות שלכם, אל תיהיו שכפול של מישהו אחר, תהיו מה שהטבע טמן בכם ומחכה שיצמח ויפרח, הפריחה שלכם לא באה דרך חיקוי, אלא דרך הקשבה לצרכים שלכם. אתם יודעים הכי טוב מה אמור להיות אתכם, תקשיבו לדיאלוג הפנימי הזה.

האמת היא, שכולנו נמצאים באותם תהליכים של למידה ומאבקים פנימיים. כולנו מושלמים באותה המידה של חוסר השלמות שלנו.

8. צמיחה אמיתית מתרחשת מבפנים החוצה

שני סוגים עיקריים של צמיחה והתפתחות; לגדול ולהראות עוצמה חיצונית ע”י הגדלת רווחים, מכוניות חדשות יותר, בגדים חדשים ויקרים יותר, בתים גדולים יותר וכו’. צמיחה אישית פנימית, לעומת זאת, היא כשאתם נשארים באותו המקום עם אותם הדברים, אבל גדלים ונשאבים עמוק יותר לתוך עצמכם. לדוגמא, זה הזמן שבו אתם יכולים לומר “לפני חמש שנים הייתי יכול להתעצבן תוך שנייה אבל היום לוקח לי הרבה יותר זמן”, סוג זה של צמיחה הוא נדיר ביותר. לצערנו, רבים מאיתנו מרגישים תקועים, ואנחנו מזדקנים הרבה יותר מהר ממה שאנחנו מתפתחים, כי אנחנו מתקדמים יותר בהישגים חיצוניים מאשר פנימיים. אנחנו צריכים להבין שאין דרך אחת נכונה או לא נכונה ולכל אחד ואחת ישנו מסלול שונה לעבור.

אולי יעניין אתכם מדיטציה בעברית >>> ריפוי הגוף הפיזי

9. החיים הם מסע, לא יעד

הרבה שינויים פנימיים נובעים משחרור של פחדים, חרדות, אמונות טפלות וספקות לגבי מה שהוא “נורמלי”. ע”י ויתור על מה “צריך” לקרות או מה “יכול” לקרות, אתם משחררים את החיים ונותנים להם פשוט להיות – בכך תצליחו ליהנות גם מהפתעות שהם מעניקים.

אתם לא תוכלו לעולם להוביל את החיים בדיוק כמו שאתם רוצים, אבל אתם כן יכולים להוביל לחיים משמעותיים עבורכם. לפעמים החיים קשים, לכולנו, אך אין זה פרויקט או משימה שעלינו לבצע; זו הרפתקה. עשו זאת בכיף, תאהבו להיות עם עצמכם, תרגישו טוב עם עצמכם ועם הבחירות שלכם והאפשרויות שהחיים מעניקים לנו.

אולי יעניין אתכם>>> איך להיות יצירתי? 21 דרכים לפיתוח אישיות יצירתית

10. אתם הרבה יותר חזקים והרבה פחות תקועים ממה שאתם חושבים

פתחו את הלב, ותבינו… כי פריצות הדרך הגדולות לוקחות זמן, ומגיעות לעיתים קרובות לאחר זמן רב של תקיעות. למעשה, תחושת התקיעות היא הכרחית. כאשר הדברים נראים גרועים מכל, התחילו לקחת צעד צעד, לאט לאט והבינו שזהו שלב הכרחי בגדילה. המשיכו להזכיר לעצמכם עד כמה אתם חזקים, בשביל לעשות את הצעד הבא גם אם הוא הקטן ביותר, וכל צעד הוא חשוב במסע חיינו לעבר הגשמת חלומות והשגת יעדים.

והכי חשוב, אי אפשר להילחם בכל החזיתות. בחרו חזית אחת והחלו איתה. 

 

 

חזרה לרשימת מאמרים
חנות